5 dividendových akcií, do kterých se vyplatí investovat

Koho dnes zajímají dividendy, když na S&P 500 pokračuje nekončící rally?! Po dividendových titulech se investoři shánějí zpravidla jen v době, kdy se trhům nedaří, a ne tehdy, když lze dosáhnout dvojciferných kapitálových zisků. STOP!

Dokonce i v roce 2013, kdy kapitálové zisky od začátku roku převyšují 20 %, hrají dividendy velkou roli. Během posledních pětatřiceti let předběhly dividendové akcie svým růstem index S&P 500 o 2,5 procentního bodu ročně a společnosti, které dividendu nevyplácejí, každý rok o téměř 8 bodů.

Dividendové akcie z výběru byly posuzovány na základě několika faktorů - solidní rozvaha firmy, nízký výplatní poměr a historie zvyšování dividend. Které stojí za pozornost nejvíce?

AT&T

Vysoká pravděpodobnost zvýšení dividendy u AT&T neznamená, že by měla nějak nízký výplatní poměr. V rámci indexu Dow Jones Industrial Average se naopak chlubí výnosem nejvyšším. Dlouhá historie odměňování akcionářů je důkazem, že AT&T využívá většinu svého volného cash flow na dividendy a zpětné odkupy akcií.

Firma zvažuje, že koupí britský Vodafone. V té souvislosti by firma posuzovala, jaká aktiva si nechá, a jakých se naopak zbaví (pustit by mohla například český Vodafone). Šlo by o obrovský kontrakt v rozmezí 150 až 200 miliard USD. Velikostí by přesáhl prodej 45% podílu ve Vodafonu Verizonu.

Coca-Cola

Zběžný pohled na graf nabízí podobnost s AT&T. U obou blue chips proběhla v posledních měsících korekce, nyní se ale dostaly výše. Kromě toho je "Coke" dalším adeptem na zvýšení dividendy.

Měnící se spotřebitelské trendy nabízejí firmě velké růstové příležitosti. Zákazníci na mladých trzích se začínají spotřebou balené vody a nealkoholických nápojů blížit těm na vyspělých trzích. Firma by díky tomu do roku 2020 mohla téměř zdvojnásobit své tržby.

Z finančního hlediska je Coca-Cola v dokonalém stavu. Navzdory velkým akvizicím ji netíží dluhy a disponuje dostatkem hotovosti ke zvyšování dividend.

Emerson Electric

Po čtyři kvartály firma nezvýšila dividendu, to se ale změnilo po reportu posledních čtvrtletních výsledků, kdy ji zvedla z 41 centů na 43 centů. Emerson je citlivá na vývoj v cyklickém průmyslovém sektoru, což se zatím v letošním roce vyplácí díky kombinaci lepší ekonomické aktivity a nízkých úrokových sazeb.

Jedním z největších růstových motorů je neamerický byznys. Nedávné velké investice v oblasti energetiky mohou firmě pomoci nastartovat tržby díky lukrativním a méně cyklickým infrastrukturním projektům.

Stejně jako ostatní firmy ze seznamu také Emerson dlouhodobě upřednostňuje štědré výplaty akcionářům. Firma vydává zhruba 80 % volné hotovosti na dividendy a zpětné odkupy. Spolu se zlepšením firemních fundamentů by měla růst také dividenda.

Automatic Data Processing

Přestože pracovní místa v americké ekonomice v posledních pěti letech přibývají pomalu, nezpomalilo to tempo růstu světového poskytovatele řešení v oblasti outsourcingu Automatic Data Processing (ADP). Prostředí nízkých úrokových sazeb bylo pro firmu velkou výzvou, musela změnit způsob, jakým svůj byznys dělá.

Protože ADP vydělává na úrocích z hotovosti (z mezd, které si u ní uschovávají klienti), vyšší úroky znamenají vyšší příjmy. Firma s nepříznivým vývojem úroků bojuje využitím svého velkého zákazníka Rolodex k tomu, aby k existujícím účtům nabízela dodatečné služby. Firemní výsledky dokázaly, že se nejhorším scénářům podařilo zamezit. Navíc je tu velký potenciál k multiplikaci zisků, jakmile stoupnou úrokové sazby.

Společnost má solidní rozvahu s 2 miliardami v hotovosti a investicích. Rezervy firmy nejsou závratně vysoké, ale je jich dostatek na podporu budoucího zvyšování dividend. Investoři ho mohou vyhlížet příští měsíc.

Wynn Resorts

2013 byl hvězdným rokem pro provozovatele kasin Wynn Resorts. Ikona Las Vegas zhodnotila na burze zatím o více než 45 % a nabídla investorům bezmála dvojnásobek výkonu S&P 500. Dividendový výnos kolem 2 % není ohromující, ale i tak by bylo chybou ho kvůli kapitálovým ziskům přehlédnout.

70 % příjmů firmě plyne z Macaa, ráje hazardu bohatých Číňanů. Macao je pro Wynn skutečným klenotem - jako jedna z mála firem zde získala licenci od vlády. Má v Macau dva projekty, třetí je teprve na cestě.

Wynn si také hýčká své akcionáře. Má na tom svůj podíl Steve Wynn, zakladatel a majitel firmy, který vlastní 9 % akcií. Předešlé výplaty zahrnují mimořádnou dividendu 7,50 USD, která loni zdvihla výnos na 6,5 %. Další mimořádná dividenda se zatím nechystá, zvýšení aktuální dividendy by mohlo přijít v následujícím čtvrtletí.

Zdroj:
thestreet.com
Akciové tipy
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat