7 akcií s růstovým potenciálem

Jeremy Grantham je jedním z mála investičních guruů, kteří před několika lety viděli blížící se krizi. Mezi svými kolegy ovšem zaujímá zvláštní pozici - jako investiční stratég opakovaně varoval investory o vysoce přeceněných akciích a o pravděpodobnosti silné korekce. Ta nastala, ale Jeremy si ještě předtím vysloužil přezdívku permabear (neustále medvědí).

Grantham však není zapřísáhlý medvěd. Jako jeden z mála předpovídal na jaře minulého roku silnou rally, která přišla. Pokud se ztotožníte s náladou tohoto známého analytika, mohla by vás zajímat vyhlídka na akciové tituly pro příštích 7 let. Na rozdíl od jiných akciových guruů Grantham očekává, že by některé americké akcie mohly porazit ty zahraniční, a to i ty z rozvíjejících se trhů.

Microsoft a Oracle

Vzhledem ke strategii návratnosti vlastního kapitálu není žádným překvapením, že velké softwarové společnosti mají to nejlepší před sebou. Především pak Microsoft a Oracle. Obě společnosti patří mezi ty nejziskovější ze softwarových firem.

Někomu se může zdát investice do firmy Microsoft jako nejistá. Hlavně pak kvůli mnoha přehmatům v posledních letech, včetně jeho veřejných námluv s Yahoo! a nedostatků operačního systému Vista. Ale Brian Frank, manažer fondu Frank Value, poukazuje na schopnost Microsoftu chránit hodnotu svých akcií. "Vezměme například trh s notebooky - levné, lehké, malé. Před deseti lety, kdy byl tento trh v plenkách, měl Microsoft na trhu minimální podíl. Všechny notebooky totiž běžely na operačních systémech Unix a Linux. Nyní má ale na trhu 80procentní podíl. Jeho pozice je zatím velmi pevná," "říká Frank.

Akcie Microsoft jsou v současnosti na hodnotách okolo 28,5 dolaru. Analytici odhadují, že by se zisk společnosti v roce 2010 měl pohybovat okolo 2 dolarů na akcii. Akcie Oracle se dají pořídit za zhruba 25 dolarů a zisk na akcii v roce 2010 by se měl podle odhadů dostat až na 1,71 dolaru.

Procter & Gamble a Johnson & Johnson

Mezi další společnosti, které jsou v hledáčku Jeremyho Granthama, jsou vysoce ceněné akcie Procter & Gamble a Johnson & Johnson.

Akcie těchto dvou firem jistě a neustále rostou. Johnson & Johnson je také jedním z pouhých čtyř amerických průmyslových podniků s AAA-ratingem (Procter & Gamble má pouze AA-rating) a zvyšuje dividendu neuvěřitelných 47 let v řadě. Procter & Gamble nezůstává pozadu. Svým zaměstnancům už celých 53 let rok co rok zvyšuje platy.

Akcie Johnson & Johnson se v současnosti obchodují těsně pod 65 dolary. Podle analytiků by se měl zisk společnosti v letošním roce dostat k hranici 5 dolarů na akcii. Hodnota akcií Procter & Gamble je téměř totožná s J&J – okolo 64 dolarů. Odhadovaný zisk na akcii s největší pravděpodobností dosáhne na 4,14 dolarů.

Coca Cola

Další společností na seznamu je Coca Cola. Ta v poslední době prudce zvýšila svůj čtvrtletní růst dividendy z 0,41 dolarů na 0,44 dolarů na akcii.

Akcie v poslední době klopýtaly. Investoři totiž reagovali na zprávu, že veškeré operace největší stáčírny (Coca Cola Enterprises) převezme samotná Coca Cola. Na oplátku by společnost zavalil téměř 10miliardový dluh a penzijní závazky. Akvizice však firmě umožní větší flexibilitu a kontrolu nad distribuční sítí.

Akcie Coca Cola jsou v současnosti na hodnotě kolem 55 dolarů a analytici společnosti i nadále věří. Odhadovaný zisk na akcii za rok 2010 je 3,42 dolarů.

Wal-Mart

Do výběru akciových titulů se dostal i obchodní řetězec Wal-Mart. Ten díky své velikosti dokázal udržet ceny zboží na rekordních minimech, což napomohlo firmě k růstu i během recese.

Tržby za posledních 5 let vrostly o 9 procent a analytici očekávají během dalších 5 let růst o dalších 11 procent. Akcie společnosti jsou v současnosti okolo 54 dolarů za akcii a zisk na akcii by se měl na konci roku 2010 vyšplhat téměř ke 4 dolarům.

Pfizer

V porovnání s obry, jako jsou Johnson & Johnson nebo Coca Cola, se zdá výběr společnosti Pfizer jako nerozumný. Firma totiž v roce 2009 usekla z dividendového výnosu celou polovinu a dostala se na 16 centů za akcii.

Nedávno však vedení firmy potvrdilo, že se dividenda zvedne – a to o 2 centy. Obavy investorů nesdílí ani Brian Frank.

"Není se čeho bát. Společnost díky akvizici Wyeth získala velmi diverzifikované portfolio produktů za skvělou cenu a já se nebojím do firmy Pfizer vložit peníze,"

Pfizer má v hotovosti přes 53 miliard dolarů a je odhodlán k dalším akvizicím. Akcie společnosti se obchodují za 17,5 dolaru a analytici očekávají růst zisku na akcii až přes 2 procenta.

Zdroj:
Kiplinger
Microsoft
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Výhled české ekonomiky je býčí, v oblasti veřejných financí…
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat