1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Americký akciový index S&P 500 od druhého února klesl o zhruba sedm procent a v posledním týdnu je akciový trh zejména pod tlakem negativních zpráv z bankovního sektoru. Zároveň prudce padají výnosy amerických vládních dluhopisů a zlevňuje ropa, finanční trh od Fedu ve světle posledních událostí čeká již jen mírné zvýšení sazeb a jejich pokles ještě v letošním roce.
Index S&P 500se nějakou dobu držel nad 200denním i 50denním klouzavým průměrem a prorazil nad linii sestupného trendu, která spojuje maxima z doby medvědího trendu od ledna 2022. V uplynulých dvou týdnech nicméně opět klesl pod tyto úrovně i pod linii spojující minima z období dílčího vzestupného trendu od loňského října. Drží se nicméně stále v širším pásmu 3 800 až 4 200.
V posledních dnech prudce narostla volatilita na akciovém trhu, kterou měří index VIX. Ten z hodnot okolo 20 rychle zamířil až ke 30. Stalo se tak, že spotový kurz VIX je výše než jakýkoli future kontrakt na VIX. To naznačuje, že jsou akcie již silně přeprodané, a lokální dno indexu S&P 500 by tedy mohlo být na dohled.
Katie Stockton, zakladatelka Fairlead Strategies, ve vysílání CNBC uvedla, že vyhlíží silnou podporu indexu S&P 500 až na hladině 3 505 bodů.
Na problémy v americkém bankovním sektoru (s přelivy do dalších regionů, nejviditelnějším příkladem je Credit Suisse) nebývale živě reaguje trh s dluhopisy. Americké vládní bondy po celé délce výnosové křivky posilují a jejich výnosy padají, a to mimořádně prudce. Výnos dvouletých cenných papírů byl ještě zhruba před týdnem okolo 5 %, aktuálně je hluboko pod 4 %.
Finanční trh tímto vývojem dává najevo, že již nepředpokládá další výrazné zvyšování sazeb ze strany Fedu. Míra inflace v USA v únoru v souladu s odhady analytiků klesla na 6 % meziročně. Nižší než očekávané sazby by teoreticky mohly být pozitivní pro akciový trh, vždy ale záleží na důvodech té které úrovně sazeb a také na časovém horizontu, ve kterém se sazby mají projevit v ekonomice a na trzích.
Dalšímu poklesu inflace by nahrávala i situace na trhu s ropou. Černé zlato totiž výrazně zlevňuje. Otázkou zůstává, který narativ bude mít navrch (a tedy ovlivní náladu na trzích obecně), zda "pokles cen ropy je skvělou zprávou, protože inflace může dále klesat a náklady firem se díky nižší ceně ropy mohou snižovat, což je dobrá zpráva pro akciový trh (s výjimkou sektorů přímo souvisejících s ropou", nebo "menší poptávka po ropě je signálem, že ekonomika slábne".
Letošní březen je na trzích nejspíše citelně divočejší, než si většina investorů na konci února dokázala představit. Proto spíše pro odlehčení na závěr graf toho, jak se akciový index S&P 500 v průměru během března vyvíjel v uplynulých dvou dekádách. Kdyby se mu letos chtělo kopírovat tento průměr, akcioví býci budou mít v dalších týdnech navrch. Věříte tomu?