Akciová korekce, jak se patří. Nebo ne?

Zářijové výprodeje na akciovém trhu splnily prakticky vše, co si zkušený investor od korekce může slibovat. Bude to ale stačit?

Americké akciové indexy za září výrazně ztrácejí. S&P 500 odepisoval k pátečnímu závěru obchodování okolo 8 %, Nasdaq Composite dokonce okolo 14 %. S&P 500 navíc minulý týden oficiálně zahájil korekci, když uzavřel více než 10 % pod rekordem.

Po prudkém růstu cen akcií, zejména největších technologických titulů, vlastně žádná tragédie. Ocenění se vrátilo na o něco rozumnější úrovně, extrémní překoupenost trhu je minulostí, přehnaně euforičtí investoři dostali lekci a nováčci na trhu zjistili, že akcie mohou také zlevňovat.

To vše by mohlo naznačovat, že stačilo, že je korekce minulostí a je čas začít opět nakupovat. Tak jednoduché to ale není, řada investorů teprve nyní začíná reagovat na zářijový vývoj a zbavovat se akcií, na kterých (snad) vydělala v přeechozím období. Pozice spekulantů na Nasdaqu jsou stále výrazně v SHORT teritoriu a z podílových fondů a ETF zaměřených na americké akcie minuý týden odteklo okolo 25 miliard USD, hlásí Bank of America. Pro kontrariány sice znamení, že přichází doba nákupů, kontrariánů ale nikdy není většina. A ta rozhoduje.

Citigroup provedla průzkum mezi 80 institucionálními investory. Ti uvedli, že pro závěr letošního roku čekají index S&P 500 na 3 350 bodech, tedy nějaká 2 % nad současnou úrovní. Není ale od věci, že by to pro letošní rok znamenalo posílení akcií. A to by třeba v polovině března většina investorů asi brala všemi deseti.

Pozitivně se jeví ostatně i to, že to byl technologický index Nasdaq Composite, který minulý týden dokázal posílit v čele s největšími emisemi na trhu. Pokud to byly velké firmy jako Amazon, Microsoft nebo Apple, kdo táhl nejprve trh výše, aby následně nejvíce oslabovaly, jejich solidní výkon v posledních dnech může být příslibem.

Další technologická bublina? O růstu cen akcií je potřeba říkat celý příběh
Vývoj cen akcií velkých technologických společností často vyvolává reminiscence na přelom tisíciletí, kdy se právě na trhu s tehdy mladičkými internetovými společnostmi nafoukla jedna z největších cenových bublin historie. Dopadlo to (na hezkých pár let) špatně, a tak každé přirovnání současného vývoje k tomu před (již více než) dvěma dekádami vyvolává nervozitu, ne-li rovnou paniku. Často se ale neříká celá story.

Vedle čistě cenových hledisek jsou zde ovšem fundamentální vlivy, které nelze přehlížet. Korekce na burze je jedna věc, propad ziskovosti firem, recese ekonomiky, prezidentské volby v USA a riziko dalšího uzavírání ekonomik (zejména) v Evropě jsou věc druhá. A tyto vlivy na náladu investorů nelze opomíjet a podceňovat.

Co zvítězí? Jak se říká, otázka za milion dolarů. Na straně býků ale ve střednědobém horizontu zůstává doslova bilionová odpověď z dílny Fedu a dalších centrálních bank. S její znalostí je tedy klidný podzimní spánek v podstatě jen otázkou délky investičního horizontu.

Mobius: 20% pokles připraví půdu pro další růst cen akcií
Proslulý investor Mark Mobius předpokládá, že ceny amerických akcií jako celku ještě budou klesat, aby během podzimu mohly opět začít výrazně růst. A má jasno v tom, kterým sektorům by se nyní investoři měli vyhnout obloukem.
Zdroj:
CNBC, Bloomberg
Americké akcie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat