Akciová korekce začala aneb o trochu jiné panice

Americké akciové indexy ve čtvrtek jako nůž máslem prorazily veškeré technické i psychologické hladiny možné podpory a vstoupily do pásma korekce. Evropské trhy na tom nejsou o nic lépe, zajímavě může působit letošní lepší (byť mírně) výkonnost čínského indexu Shanghai Composite oproti americkému S&P 500.

Odolnost akciových trhů proti obavám z nákazy čínským koronavirem vzala během tohoto týdne zasvé. Před týdnem se americké akcie vyhřívaly na nových historických maximech, nyní hodnota širokého indexu S&P 500 po delší době začíná dvojkou. Korekce je tady, z historického maxima dokonce nejrychlejší v historii.

Historie korekcí v USA

Jak taková akciová korekce v USA běžně vypadá? Od druhé světové války je současná korekce (teprve) sedmadvacátá. V průměru během těchto poklesů o 10-20 % a více americké akcie odepisují 13,7 % a návrat na předchozí maxima jim trvá okolo čtyř měsíců.

Pozor, v uvedené statistice nejsou medvědí trendy, tedy poklesy hlubší než 20 %. V jejich případě bývá návrat na vrchol výrazně delší (dva roky) a propad v průměru dosahuje 32,5 %.

Co čekat v dalších týdnech a měsících? Počkejte, křišťálovou kouli mám někde u dětí v pokoji, doběhnu pro ni.

Dobře, tak vážněji. Prodeje mohou pokračovat do doby, než se nákazu nemocí COVID-19 podaří dostat pod kontrolu, tedy než se nenajde účinný lék a nebo se díky různým omezením pohybu a shromažďování lidí nepřestane šířit původně wuchanský koronavirus. Termín tedy nikdo nezná.

Uvidíme, zda se k výraznější podpoře ekonomiky rozhoupou vedle čínské i další centrální banky v čele s Fedem (sázky na letošní několikeré snížení sazeb v USA v posledních dnech letí vzhůru). Vzhledem k tomu, jaké faktory je k tomu přiměly v uplynulých letech, to celkem lze očekávat. A do té doby (a vlastně i potom) se bude stále jako zajímavá varianta jevit zlato.

Trh s prudce rostoucí pravděpodobností čeká od Fedu tři snížení sazeb během letošního roku

Nedělat nic

Je každopádně namístě si nahlas připomenout, že pro dlouhodobé investory by hlubší poklesy neměly znamenat v podstatě vůbec nic. Jako (opravdu) drobný investor do amerických akcií mohu jít příkladem - za poslední půlrok něco přes deset procent zisku, během týdne najednou lehce pod nulou. Ano, podíval jsem se, jak se mému portfoliu (ne)daří, když už je ta panika.

Jednoznačná rada (i) proto zní: Nesledovat a pravidelně dokupovat. Pokud se finanční svět nevydá po desítkách let nějakou neprozkoumanou cestou, současné poklesy se budou na grafech akciových indexů za čas jevit jako nákupní příležitost.

Akcie jako dlouhodobě prakticky bezriziková investice
V krátkodobém a střednědobém horizontu akciové trhy neustále více či méně kolísají. Někdy dochází k velice silnému růstu, jindy naopak k výrazným poklesům. Dlouhodobě je ale rizikem v podstatě jen nebýt na trhu, zdůrazňuje investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Umění investování: Nedělat nic
Pokud chcete na trzích uspět, nenechte se rozhodit a vykašlete se na všechny "žhavé tipy". Peníze se vydělávají sezením a nicneděláním!

Panické držení

Zmínil jsem paniku. Ano, propad cen o deset procent za týden k takovým výrazům svádí. Jak ale upozorňuje náš oblíbenec Joshua Brown ze společnosti Ritholtz Wealth Management, podobných panických epizod bylo v posledních letech povícero. Zmiňuje například flash crash v květnu 2010, evropskou dluhovou krizi a snížení ratingu USA o rok později, obavy z omezování kvantitativního uvolňování v Americe v roce 2013, epidemii eboly, problémy čínského jüanu, nervozitu okolo testů raket v KLDR, propad cen ropy v roce 2016, brexit, zvolení Donalda Trumpa, obchodní válku USA s Čínou. A našel by další.

"Co je pozoruhodné, prakticky bez výjimky v uplynulé dekádě akciový trh těm, kdo v těchto případech rychle vyprodávali, uštědřil velice rychle výchovný políček v podobě rychlého oživení ve tvaru písmene V," píše Brown. "A Wall Street není žádný robot, je to naopak velice emotivní prostředí. A nechat se takto vychovávat zbytkem trhu není příjemné žádnému manažerovi velkého fondu ani jinému institucionálnímu investorovi."

Měla by investory znervózňovat tržní panika?
Zprávy kolem šíření koronaviru poslaly americké akcie prudce dolů. Index S&P 500 tak již poosmnácté od března 2009, kdy se odrazil od krizového dna, z nově dosažených lokálních maxim klesl o více než pět procent.

Co to může znamenat? "Na Wall Street každý den hrajete o zítřejší chleba. Jste mezi poraženými? Zítra z vašeho fondu mohou odtéct desítky milionů dolarů a další prudký návrat na maxima absolvovat ve správě někoho jiného. To nechcete. A tak mnozí manažeři mohou po zkušenostech s bleskovými návraty amerických akcií na růstovou trajektorii zažívat novou paniku. Paniku, jejímž průvodním znakem nebudou výprodeje akcií, ale jejich držení (téměř) za každou cenu," uzavírá Joshua Brown.

Zdroj:
Phoenix Capital Research, The Reformed Broker, sovereignman.com, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat