Akciový trh jako triumf naděje nad zkušeností

Oscar Wilde kdysi napsal, že manželství je triumfem fantazie nad inteligencí, případné druhé manželství pak vítězstvím naděje nad zkušeností. Akcioví investoři by si tato slova mohli klidně vepsat do svých tržních památníčků. Stačí slovo "manželství" nahradit výrazem "investování v době tržní mánie", aby vám bylo jasné, co se tím myslí.

Americký akciový trh je v současnosti hnán výše nadějí či vírou v lepší zítřky. Na to by samo o sobě nebylo nic špatného, otázkou je ale míra zlepšení zítřka oproti dnešku, kterou investoři započítávají do cen, jež jsou ochotni platit za podíly ve veřejně obchodovaných společnostech.

Warren Buffett je mnohými z mladých tržních dravců napomínán za svou zkostnatělost, pomalost i řadu ne zrovna nejvydařenějších obchodů v posledních nadmíru živých burzovních letech. Ve svém věku má ale možná na trochu té neohebnosti právo.

Vraťme se trochu do historie. V roce 1999 Buffett již také nebyl žádný mladík, když vybrané skupině mimořádně bohatých lidí v Sun Valley sdělil zhruba následující: "Lidé investující dnes do akcií čekají až příliš. Ti, kteří jsou na trhu ani ne pět let, čekají roční výnosy na úrovni 22,6 %. I ti s 20letou a delší zkušeností vyhlížejí roční zisky 12,9 %. To je hodně mimo mísu."

O pár let později, když mu vývoj na trzích dal za pravdu, k tomu přidal: "Podívejte se na graf tržní hodnoty na burze obchodovaných firem a na hrubý národní produkt USA. Poměr těchto veličin má obrovské limity v tom, aby nám něco vůbec vyjevil, i tak jej ale považuji za nejlepší izolovaný ukazatel ocenění akcií. Před bezmála dvěma lety poměr vystřelil na bezprecedentní hladinu, což měl být silný varovný signál. Aby investoři bohatli rychleji, než roste americká ekonomika, musí poměr stále růst. Pokud spadne na úroveň 70-80 %, nákup akcií by měl investory následně příjemně odměnit. Při růstu k 200 % (jako na konci tisíciletí) si nakupující hrají s ohněm."

Klidně si s Buffettem vytřete… talíř ve své makléřské (v lepším případě) kantýně, vězte nicméně, že v poslední době očekávání investorů ohledně zhodnocení amerických akcií vystoupala na třeskutě vysoké úrovně. Podle průzkumu společnosti Natixis američtí investoři ročně po zohlednění inflace čekají na svých účtech +17.5 %, což je zhruba v souladu s těmi nejodvážnějšími hrubými výhledy z doby internetové bubliny. Na trh i proto přitékají peníze jako nikdy dříve. Buffettem uznávaný indikátor ocenění přitom ve stejné době roste do nebes.

Buffettův indikátor ocenění amerických akcií

Je na úrovni, při které si již investoři s ohněm hrají opravdu blízko svých očí, řeklo by se. Je o polovinu výše než na maximech z roku 2000. Pokud má přitom legendární Věštec z Omahy co dělat v tržním diskurzu, pak "cena, již zaplatíte, (nadále) určuje míru vašeho zhodnocení". Investoři do amerických akcií v takovém případě čelí podstatně bledší budoucnosti než před dvěma dekádami. Doba je určitě jiná, prostředí se změnilo, ale jako varování před bezmyšlenkovitými a jednolitými sázkami na americké akcie grafy doprovázející tento text posloužit nepochybně mohou.

Buffettův indikátor ocenění amerických akcií a očekávaná výnosnost akcií

Alan Greenspan a Jerome Powell
12. 7. 2021 17:01
Nechá Fed dále nafukovat akciovou bublinu? Jerome Powell se netají svým obdivem k Alanu Greenspanovi, který se akciemi v (ne)pravou dobu zkrátka nezabýval

Americké akcie jsou drahé podle většiny myslitelných indikátorů, býci ale opírají svůj neutuchající optimismus o úroveň...

9. Stárnoucí býk
7. 1. 2021 17:55
Ocenění akcií a hra na posledního (a největšího) vola

"Co jste si mysleli?" položil řečnickou otázku investorům do akcií společnosti SunMicrosystems její šéf Scott McNeely v...

Bob Doll
13. 7. 2021 6:23
Burzovní veterán se vrací do hry s konkrétními příležitostmi, které vidí na všeobecně drahém akciovém trhu

V důchodu si pobyl sotva půl roku, aby se vrátil v novém dresu. Bob Doll má za sebou třicet let v odvětví správy...

Býk a medvěd
15. 7. 2021 13:04
Medvědi se akciového kormidla chytají častěji, býci nad nimi ale i tak jasně vítězí

Býci a medvědi na finančních trzích svádějí souboj od nepaměti. Pro investory toto nekončící soupeření znamená jediné -...

Zdroj:
The Felder Report
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomické a tržní indikátory
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Warren Buffett
Přestat sledovat
16. 9. 2021 12:02
Čínská regulace technologických firem je příležitost, říká expert
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
15. 9. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Růst sazeb by měl vyhovovat bankám, po propadu se mi líbí akcie…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
14. 9. 2021 12:15
Globalizace dnes a zítra aneb Proč (ne)rozhodnou tržní principy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat