US MARKETOtevírá za: 3 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké akcie: Býci mají našlápnuto, přelom měsíce ale bude plný nejistot

Americké akcie mají za sebou další růstový týden a index S&P 500 dokázal uzavřít nad 4 000 body a nad linií sestupného trendu, která jej v uplynulém roce několikrát srazila z růstové trajektorie. Do konce ledna zbývají dva dny, fandové sezónnosti tak mají další faktor ke sledování. A do toho vrcholí výsledková sezóna a ve středu FOMC rozhodne o měnové politice.

Index S&P 500 v uplynulém týdnu v rámci jednotlivých dnů buď zpevnil, nebo pouze symbolicky korigoval. V pondělí uzavřel po delší době nad rezistencí na 4 000 a také nad 200denním průměrem a linií sestupného trendu. Navzdory intradenním poklesům se až do konce týdne nad těmito úrovněmi udržel. I tak je ale pod silnou rezistencí na 4 100, od které se v prosinci dvakrát odrazil níže. Pokud by tentokrát tuto hladinu zdolal a svůj růst potvrdil, naděje na dlouhodobější změnu trendu by narostly. Na opačné straně je nejbližší support na předchozí rezistenci na 4 000, další podpora je na v zóně 3 900 až 3 800.

S&P 500 - technická analýza (27. 1. 2023)

Linie spojující maxima v rámci ročního sestupného trendu byla proražena. Ne poprvé, zato poměrně přesvědčivě.

S&P 500 a proražená linie sestupného trendu

Na hladině 4 100 bodů číhá další důležitá rezistence. Útok na ni býkům již dvakrát nevyšel, tentokrát je ale růstové momentum na trhu o poznání silnější.

S&P 500 a další linie rezistence

Žádný přehnaný optimismus zatím nezavládl. Ukazuje to například další týden s převahou medvědů v rámci průzkumu Americké asociace individuálních investorů.

S&P 500 a průzkum AAII

Medvědi ovšem upozorňují na to, že na trhu v průběhu uplynulého roku ještě nedošlo k takzvané kapitulaci, kdy se investoři (a nejen ti drobní) ve velkém zbavují akcií. Bez ní si pesimisté neumí představit dosažení opravdu stabilního dna, od kterého by se trh mohl dlouhodobě odrazit výše.

S&P 500 a NAAIM Exposure Index

Americká výnosová křivka je již delší dobu v inverzi. Konec medvědího trendu si pesimisté na základě historických dat jen sotva dokáží představit bez toho, aby se výnosová křivka nevrátila do "normálnějšího" stavu.

Americká výnosová křivka je v největší inverzi od roku 1981

Výnosy bondů budou souviset s politikou centrální banky a také s tím, zda americká ekonomika spadne do recese. Zatím se jí hospodářství brání. Dalším podstatným faktorem bude vývoj hodnoty amerického dolaru. Ve hře je samozřejmě celá paleta scénářů.

Toto jsou scénáře vývoje hodnoty amerického dolaru podle Morgan Stanley

V příštích dnech mohou veškeré technické výhledy vzít rychle zasvé, protože svá hospodářská čísla v rámci výsledkové sezóny představí některé z největších firem v USA, jejichž akcie mají největší váhu v hlavních indexech (Apple, Amazon a další). Pokud zklamou jejich zisky nebo výhledy na letošní rok, indexy mohou prorazit pod sledované technické úrovně stejně rychle, jako je v uplynulých dnech zdolaly. Pozitivní překvapení mohou naopak podpořit technicky nadále poměrně optimistický výhled.

Výsledková sezóna v USA v týdnu od 30. 1. 2023
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna

Dosud oznámilo hospodářské výsledky v rámci indexu S&P 500 lehce přes 29 % firem. Na úrovni zisků překonalo odhady 69 % z nich, lepší než očekávané tržby oznámily zatím tři z pěti společností.

S&P 500 - statistiky výsledkové sezóny

Nakonec pár stránek z burzovního almanachu. Leden je zatím pro americké akcie silně růstový, což odpovídá dlouhodobým měsíčním průměrům.

S&P 500 - výkonnost v jednotlivých měsících

Index S&P 500 zatím od začátku roku roste o více než 5 %. Pokud by takto výrazný zisk alespoň udržel, zapadl by do zatím nepříliš bohaté statistiky takových startů roku po ztrátovém kalendářním roce. A býci by měli další drobný důvod k doufání v pozitivní akciové zítřky.

S&P 500 po ztrátových kalendářních letech a alespoň 5% zisku během ledna

Index akcií největších firem obchodovaných v USA zároveň v současnosti roste ve čtyřměsíčním horizontu a zároveň klesá za uplynulých 12 měsíců. Pro takové situace burzovní historie zná zatím jen velice býčí střednědobá vyústění.

S&P 500 v zisku za 4 měsíce a ve ztrátě za 12 měsíců

V USA tržní komentátoři čas od času připomínají také prezidentský cyklus. Jeho třetí roky jsou pro akcie nejsilnější, o tom jsme již několikrát psali. Jaká jsou historická data pro samotný únor?

Americké akcie v únoru letech před roky prezidentských voleb v USA

A úplně na závěr ještě čínský nový rok. Ten současný patří králíkovi a začíná v atmosféře otevírání čínské ekonomiky, jež většina ekonomů považuje za pozitivní pro globální hospodářství, byť zároveň silně proinflační. Americkým akciím každopádně králík "chutná" mnohem více než právě skončený tygr. V letech králíka americký akciový trh vzrostl v 83,3 % případů, roky tygra byly pro akcie v USA pozitivní jen v 57,1 %.

S&P 500 a výkonnost podle let čínského kalendáře
Loni vybíral správně. Nyní tento portfoliomanažer doporučuje těchto šest akcií jako obranu před inflací, nízkými zisky a nedostatkem energetických surovin

Loni vybíral správně. Nyní tento portfoliomanažer doporučuje těchto šest akcií jako obranu před inflací, nízkými zisky a nedostatkem energetických surovin

10 plus 10 akcií, které letos podle Goldman Sachs mají tvořit základ portfolia

10 plus 10 akcií, které letos podle Goldman Sachs mají tvořit základ portfolia

Zdroj: TOPDOWN CHARTS, @HostileCharts, NDWM, FactSet, Carson Group, Chartoftheday.com, Bank of America, Morgan Stanley, AlmanacTrader

Americké akcieBurzovní almanachS&P 500Sezónnost trhůTechnická analýza
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa