Americké akcie: Býků přibylo, investovat se podle toho ale nedá

Americká asociace individuálních investorů se každý týden dotazuje (ano, amerických individuálních investorů) na to, jak lidé vnímají situaci na americkém akciovém trhu. Před týdnem bylo pesimistů bezmála 60 %, tento týden podíl medvědů mírně klesl, stále je ale silně nadprůměrný. Je to signál, že je nyní správné kontrariánsky vsadit na růst cen amerických akcií?

Když bylo na konci dubna medvědů přes 59 %, mnoho odvážnějších stratégů to označilo za signál, že je zkrátka pesimismu na americkém akciovém trhu již příliš. A není se co divit, kombinace vysoké inflace, rostoucích sazeb, zpomalující ekonomiky a geopolitických rizik dělá své.

Podíl medvědů mezi americkými individuálními investory
zdroj: Bloomberg

Zkraje května se ale opatrně a po zasedání FOMC, po kterém Jerome Powell v podstatě vyloučil výraznější než 50bodové posuny hlavní sazby Fedu, ještě silněji začaly ceny akcií zvedat (aby ve čtvrtek 5. května zase prudce spadly) a průzkum mezi individuálními investory (dotazování proběhlo před koncem zasedání FOMC) ukázal na pokles podílu pesimistů. Jako kdyby se měla situace na trhu začít měnit, a to býčím směrem.

Nálada na americkém akciovém trhu podle AAII
zdroj: AAII

Při vší té negativitě asi akciové býky musejí pořádně svrbět prsty. Vždyť u indexu S&P 500 se již dočkali "slevy" oproti historickému maximu okolo 14 %, na Nasdaqu již ceny spadly více než o pětinu (a mnohá zářivá jména posledních let slétla o 50-80 % níže). Chce to ale zachovat chladnou hlavu, jeden indikátor (navíc jde o výsledek dotazování, tedy nic tak docela "hmatatelného") by nikdy neměl být důvodem pro nákup nebo prodej akcií. Růst jejich cen po výrazných poklesech z předchozího měsíce může být začátkem delšího trendu, ale také jen dalším technickým korekčním pohybem výše před další vlnou výprodejů.

"Věřím, že americký akciový trh zůstává v dlouhodobém (sekulárním) býčím trendu, během kterého zaznamenal dekádu nadprůměrných zisků a dva roky vyloženě impozantních růstů. Pokud by index S&P 500 zakončil letošní rok na úrovni z konce toho loňského, případně se ztrátou do deseti procent, považoval bych to za zdravý návrat k průměrnější dlouhodobé míře růstu. Možná se mi do výhledu vkrádají emoce a vlastní přání, ale odpovídá to tomu, jak vnímám americký trh již delší dobu," říká známý investiční manažer Barry Ritholtz.

A Joshua Brown, který pracuje v Ritholtzově investiční společnosti, k tomu dodává, že by investoři v současnosti, kdy je index S&P 500 pod svým 200denním průměrem, měli být připraveni v podstatě na všechno. "S&P 500 uzavřel duben pod svým 10měsíčním (zhruba 200denním) klouzavým průměrem. Je tedy aktuálně na jednoznačně sestupné trajektorii, na které je potřeba nadále počítat s velkou volatilitou. A to oběma směry. 47 z 50 nejvýraznějších procentuálních pohybů indexu v historii se odehrálo kde? Hádáte správně, pod 200denním klouzavým průměrem," varuje před přehnaným optimismem jinak velice "poctivý" akciový býk.

S&P 500 - technická analýza

 

Růst hodnoty dolaru - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
5. 5. 2022 12:39
Je už (zase) načase kupovat růstové akcie?

Změnu nálady v oblasti růstových technologických firem zřejmě nic nevystihuje lépe než vývoj ARK Innovation ETF řízeného...

Video thumbnail play-btn
Obrázek: CNBC
4. 5. 2022 6:32
Paul Tudor Jones: Horší prostředí pro akcie a dluhopisy si snad ani neumím představit, investoři by se měli soustředit na ochranu hodnoty kapitálu

Podle známého tradera a hedgeového manažera Paula Tudora Jonese je současné ekonomické prostředí pro investory mimořádně...

Zdroj:
Ritholtz Wealth Management
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Kontrariánské investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat