Burzovní kalendář (4. 10. - 8. 10. 2021)

Data z amerického trhu práce a německého průmyslu, české parlamentní volby a předzvěsti výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí doplní v prvním kompletně říjnovém týdnu na radarech investorů stálice typu vývoje epidemie covidu-19, zpráv z Číny (Evergrande, regulace) nebo posunu výnosů amerických vládních dluhopisů a na něj navazujících změn ve výpočtech ocenění aktiv včetně akcií.

Ohlédnutí

"Očekávali jsme, že se trh na konci září bude více zajímat o výsledky německých parlamentních voleb. Ale vzhledem k výrazně vyrovnanějším (a méně levici nakloněným) číslům, než naznačovaly průzkumy, přešli investoři výsledky téměř bez povšimnutí. Je pravděpodobné, že povolební vyjednávání se protáhnou na několik měsíců," shrnul v týdenní zprávě o dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Zprávy z Číny týkající se situace zadluženého developera Evergrande ovlivňují náladu při každém dalším nevyplacení kupónů dluhopisů, k dalšímu rozšíření averze k riziku ale v důsledku toho nedošlo. Evergrande zatím nesplatila promeškané závazky zahraničním investorům z předchozího týdne a přidala k nim ve středu další. Konkrétně jde o zhruba 45 milionů USD úroků. Přesto akcie firmy v týdnu zpevnily, a to především díky zprávě o prodeji podílu v jedné z čínských regionálních bank za 1,5 miliardy USD. Kupujícím je nicméně čínskou vládou vlastněný správce aktiv, a celá transakce působí jako "nenápadná" pomoc ze strany státu.

Na konci kvartálu docházelo k technickému převažování některých portfolií a pokračoval také růst výnosů amerických státních desetiletých dluhopisů, který podle všeho navazuje na výsledek zasedání FOMC 22. září.

V Americe se řešila (a stále řešit bude) otázka státního rozpočtu a možného "shutdownu". Není to poprvé, a proto investory tato debata až tak nepálí, další termín, "za kterým nejede vlak", je lehce za polovinou října. V Kongresu se rozhádali demokraté kvůli jednomu z chystaných balíků na podporu ekonomiky, což před víkendem musel řešit sám prezident Joe Biden. "Větší starosti investorům dělají rostoucí výnosy státních dluhopisů, ale ani toto téma není žádnou horkou novinkou. Spíše než jedno téma je to tedy vyvrcholení potlačovaných obav, co sice táhne trhy krátkodobě dolů, ale nemělo by to spustit žádný větší pokles. Většina analytiků do konce roku nadále očekává růst cen amerických akcií," uvedl Martin Luňáček z české investiční robo-advisory platformy Portu.

Americké akciové indexy uzavřely ve čtvrtek slabé září, pro benchmark S&P 500 šlo o nejhorší měsíc od loňského března. Ztrácely také akcie v západní Evropě, pražská burza naopak díky specifickému složení indexu PX pokračovala v růstu, konkrétně se zvedla o 1,7 %. Index PX je tak nejvýše od roku 2010 (1 239,9 bodu).

Týden do 1. října na amerických trzích

Týden do 1. října na evropských trzích

Týden do 1. října na pražské burze

Nejvíce rostoucím titulem týdne byla Česká zbrojovka Group (+20,3 %). Firma zveřejnila lepší než očekávané výsledky za první pololetí. Pomohla jí akvizice amerického Coltu a také pokračující silná poptávka po palných zbraních v USA. Management potvrdil výhled na letošní rok. "Vedle solidních výsledků je na trhu znát absence likvidity a vybírání kotací mezi tvůrci trhu, což tlačí cenu akcií prudce vzhůru," poznamenal Vaníček.

Největší propad zaznamenaly akcie společnosti Pilulka Lékárny (-4,7 %). Pohyb proběhl bez konkrétních firemních zpráv, výraznější volatilita je většinou důsledkem omezenější likvidity.

Kromě České zbrojovky Group oznámila pololetní čísla také tabáková firma Philip Morris ČR. Ta byla celkově neutrální, dopad pandemie na tržby a vyšší podíl bezdýmných produktů znamenal 7,7% meziroční pokles provozního zisku EBITDA, opačným směrem působily nižší personální náklady a nižší daň z příjmů. "Anualizovaný čistý zisk na akcii 1 348 Kč naznačuje, že by společnost mohla opět nabídnout zajímavou dividendu. Titul zakončil týden silnější o 0,5 %," shrnul Vaníček.

Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV vykázal za první pololetí růst tržeb o 34 % na 12,8 milionu Kč. Pomohl zejména kontrakt na dodání pěti letadel do Iráku. Společnosti i tak výrazně vzrostla ztráta na úrovni EBITDA na 14 milionů Kč, a to nejspíše kvůli certifikaci letadel a nákladům na rozestavěné kusy, které ještě nebyly dodány zákazníkům.

Energetická firma E4U, která v České republice vlastní dvě fotovoltaické elektrárny se souhrnným výkonem 4,4 MWp (výkon solárních panelů v bodě maximálního využití za standardních podmínek), v prvním letošním pololetí vydělala po zdanění 22,30 milionu Kč. O rok dříve vykázala zisk 24,23 milionu Kč. Celkové výnosy společnosti dosáhly 44,88 milionu Kč po 48,25 milionu Kč v prvním pololetí 2020.

Výrobce příslušenství k mobilním telefonům FIXED.zone se představuje na trhu START pražské burzy

Více než dění na pražské burze zajímalo investory zasedání bankovní rady České národní banky. Ta ve čtvrtek překvapila a zvedla základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 1,50 %. Šlo o třetí zvýšení sazeb v řadě, a navíc nejvyšší zvýšení od roku 1997. Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci uvedl, že chce banka vyslat jasný signál, že hodlá vrátit zvýšenou inflaci postupně k cíli a udržet stabilní inflační očekávání. Dále uvedl, že další směřování sazeb je jasné, tedy že budou dále růst. Také potvrdil, že ČNB připravuje obnovení prodejů výnosů z devizových rezerv, což může dále tlačit na posílení koruny.

"O více než 25 bazických bodů zvyšovala ČNB sazbu naposledy v roce 1997 a je vidět, že obavy z vysoké inflace nebere na lehkou váhu. Volí tak (spolu například s maďarskou, islandskou, norskou nebo jihokorejskou centrální bankou) odlišný přístup než většina vyspělého světa a nehodlá riskovat, že se vysoká inflace propíše do dlouhodobých očekávání lidí. Jiří Rusnok také uvedl, že by koruna měla k přelomu roku zpevnit pod 25 EUR/CZK. To představuje pro nezajištěné investory riziko odmazávání části výnosů ze zahraničních aktiv," zmínil Luňáček.

Inflace nestoupá jen v Česku, ale napříč Evropou. V eurozóně vzrostla v září na 3,4 % meziročně, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2008. Za stoupajícími cenami stojí především ropa (míra inflace bez energií byla jen +1,9 %), začínají se ale projevovat i nárůsty způsobené omezeními ve výrobě a dopravě. "Pro ECB to může znamenat postupem času problém. Na rozdíl od ČNB zůstává u názoru, že inflace je přechodná, nic se neděje, a zvyšování sazeb tedy není na pořadu dne. Jenže s přihlédnutím například k rostoucí ceně zemního plynu (letos +130 %) to s onou přechodností nemusí být tak jasné, ve svých výrocích proto začíná mírnit i šéfka ECB Lagardeová," doplnil Martin Luňáček z Portu. V týdnu v americkém Kongresu o možnosti prodloužení období zvýšené inflace hovořil také šéf Fedu Jerome Powell.

Dřívější zvyšování sazeb by samozřejmě mělo nepříjemný důsledek pro roztočené státní rozpočty některých evropských vlád, které si z nějaké té miliardy navíc přestaly dělat těžkou hlavu. "Vyšší sazby prodražují náklady na obsluhu dluhu, zvlášť když si posledních pár let půjčujete prakticky za nulu, nebo dokonce při záporných výnosech. Desítky miliard ročně navíc tak po zvýšení sazeb (pokud někdy přijde) padnou na splácení minulé spotřeby, a mohou tak chybět v investicích třeba do vědy nebo vzdělání," upozornil Luňáček.

Výhled

Nový týden nebude až na makrodata příliš bohatý na významné události. Investoři budou samozřejmě nadále sledovat dlouhodobá témata, jako jsou vývoj epidemie nebo dění v Číně. Trh se také začíná chystat na výsledkovou sezónu za třetí kvartál, která by podle analytiků mohla opět podpořit akciový trh.

"Americký akciový trh má za sebou další rozkolísaný týden. Index S&P 500 ve čtvrtek uzavřel svůj nejslabší měsíc za rok a půl, v pátek ale zahájil říjen zajímavým posílením. Celkově za týden odepsal 2,21 %. Index se úterní hlubokou ztrátou vrátil pod 50denní klouzavý průměr a v úterý a ve středu testoval spodní hranu pásma důležitého supportu 4 400 až 4 370. Ve čtvrtek ji prolomil a uzavřel pod ní, v pátek se pak zdola k této linii měl tendenci vracet. Dosavadní podpora by se tak mohla změnit v rezistenci. Nejbližší podstatnější support je tak nyní na 4 250, tedy na květnových a červnových maximech. Tuto podporu index již v minulosti otestoval. S&P 500 na denním grafu začal formovat nižší ceny, jeho případný sestup pod 4 350 by potvrdil změnu nastavení denního grafu z býčího na medvědí. Ačkoli ale v uplynulém týdnu výrazněji ztratil, od svého maxima je stále necelých pět procent," uvedl v pravidelném komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Index volatility VIX je nad 20 body. Z maxima z 20. 9. začal sestupovat, ale od úterý 28. 9. opět posílil na úrovně z 9. 7. a 20. 8. V případě obratu níže by mohl vyslat nákupní signál pro americké akcie. Září nicméně beze zbytku naplnilo svou pověst, index S&P 500 odepsal 4,8 %. Po mnoha měsících zisků je to něco nového. Denní graf indexu již není jednoznačně býčí, i poměrně mírný pokles ze současných úrovní jej změní na medvědí. Začíná ale pro akcie historicky příznivé období, býčí trend má tedy stále naději na pokračování," doplnil Košťál.

Výsledková sezóna za třetí kvartál začne naplno až v dalších týdnech. V tom prvním kompletně říjnovém se investoři dočkají několika prvních vlaštovek, z velkých společností svá čísla oznámí PepsiCo, Constellation Brands a Tesco.

Akcie - ilustrační foto
1. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. října a jaké zisky v rámci indexů S...

Hned v pondělí se pozornost komoditního trhu zaměří na zasedání zemí OPEC+, ceny ropy se totiž drží nad 75 USD za barel a přispívají k vyšším vstupním nákladům řady firem, a tedy také k inflaci. V pondělí se také sejde euroskupina.

Na české scéně se bude pozornost upínat k víkendovým parlamentním volbám. Dosavadní průzkumy ukazují, že výsledky mohou být velice těsné, pokud jde o možnost pokračování obdoby současné vlády. Půjde především o to, jak se povede dosud menším stranám a které z těch, jež se pohybují na hraně 5 % potřebných pro vstup do Poslanecké sněmovny, nakonec do parlamentu (ne)proklouznou.

"Statistiky z průmyslu za srpen budou zřejmě negativně ovlivněny přetrvávajícím nedostatkem výrobních materiálů, který se v tuzemsku odrazil ve výrazném poklesu produkce automobilů. Očekáváme tak pokles průmyslové produkce meziměsíčně o 3,2 %. V Německu odstávky výroby nebyly tak významné, a tamní průmyslová produkce by tak podle nás měla pokračovat v meziměsíčním růstu, avšak výrazně pomalejším tempem 0,5 %. Trh však počítá dokonce s poklesem. Slabá výroba automobilů se v ČR odráží v pokračujícím poklesu jejich prodejů, zbylá část maloobchodního segmentu podle nás vykáže za srpen meziměsíční nárůst o 1,5 %. V USA budou sledovány především zářijové údaje o zaměstnanosti," shrnuli v týdenním výhledu hlavní očekávaná makrodata analytici z Komerční banky.

Makroekonomický kalendář slibuje několik vrcholů a řadu méně významných událostí. V pondělí oznámí Španělsko data z pracovního trhu, Francie a USA registrace nových aut a Spojené státy také průmyslové objednávky. Zasedání mají naplánovaná euroskupina a OPEC+.

Úterý bude ve znamení indexů nákupních manažerů v oblasti služeb a za celou ekonomiku, australská centrální banka rozhodne o měnové politice a vyjdou tamní data o obchodní bilanci a maloobchodních tržbách a Jižní Korea oznámí inflační statistiku. Francie a Brazílie přidají průmyslovou výrobu, Británie a Německo registrace nových aut a Česká republika míru nezaměstnanosti. V eurozóně vyjde index cen výrobců, veřejně vystoupí šéfka ECB Christine Lagardeová a v Kanadě a USA budou oznámena data o mezinárodním obchodu.

Ve středu budou podstatné průmyslové zakázky v Německu a dále španělská průmyslová výroba, maloobchodní tržby v eurozóně, Francii a Brazílii, ruská inflace a v USA zásoby ropy, týdenní data z hypotéčního trhu a hlavně zpráva ADP o počtu nových pracovních mís ve firemní sféře.

Ve čtvrtek veřejně vystoupí šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda, Německo oznámí data o průmyslové produkci, v Británii oznámí ceny domů a Francie zveřejní obchodní bilanci. Data o mezinárodním obchodu vyjdou také v Česku, stejně jako zprávy o průmyslové a stavební výrobě a také o devizových rezervách. Itálie přidá maloobchodní tržby a v USA vedle týdenních údajů z pracovního trhu vyjdou ještě statistiky spotřebitelských úvěrů.

Na konci týdne Čína pošle na trh indexy nákupních manažerů, indická centrální banka rozhodne o měnové politice, Německo oznámí obchodní bilanci a Česká republika zveřejní maloobchodní tržby. Zaujmout mohou brazilská inflace nebo data z kanadského pracovního trhu, největší pozornost na sebe ale strhne sada čísel o tvorbě pracovních míst v americké ekonomice (čeká se zhruba 475 tisíc vytvořených pozic) a tamní míře nezaměstnanosti. USA vedle toho oznámí také velkoobchodní zásoby a počty aktivních vrtů na těžbu ropy.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Budou zveřejněny statistiky průmyslové produkce za srpen, a to jak v ČR, tak v Německu. Ani v jednom případě to nebude pěkné čtení, výrobní sektor totiž stále trápí problémy s nedostatkem materiálů. Ten je kritický zejména v automobilovém průmyslu, kde chybí především čipy. Řada výrobců tak byla v uplynulých měsících donucena přistoupit k částečnému omezení nebo úplnému přerušení produkce. To se podle našeho odhadu odrazí v číslech za srpen, kdy podle údajů Sdružení automobilového průmyslu došlo v ČR k meziměsíčnímu poklesu výroby osobních aut o 35 % a v meziročním srovnání byla výroba nižší o téměř 60 %. Podle našeho odhadu tak tuzemská průmyslová produkce klesla po sezónním očištění v srpnu meziměsíčně o 3,2 %. Odhad meziročního růstu o 4,3 % je silně ovlivněn výhodou jednoho pracovního dne navíc, po o očistění o rozdílný počet pracovních dní oproti loňsku se údaj rázem smrskne na 1,9 %.
  • V Německu by sice průmyslová produkce mohla pokračovat v meziměsíčním růstu, rozsah odstávek výroby nebyl tak rozsáhlý jako v ČR, ale jen velice pozvolným tempem 0,5 %. Tržní konsenzus je oproti našemu odhadu pesimističtější, když hovoří o poklesu o 0,5 %. Zároveň je však nutné dodat, že letní měsíce bývají z hlediska průmyslových dat ve znamení větší míry volatility ve spojení s celozávodními dovolenými.
  • V ČR budou zveřejněny také srpnové maloobchodní tržby a zářijový podíl nezaměstnaných osob. Tržby maloobchodníků od dubna vykazují slušné meziměsíční nárůsty, ovšem s výjimkou prodejů aut. Ne, že by o ně nebyl zájem, spíše naopak, vázne však jejich nabídka v důsledku problémů s jejich produkcí. V srpnu tak čekáme meziměsíční nárůst maloobchodních prodejů bez zahrnutí motoristického segmentu o 1,5 %, v případě prodejů aut však očekáváme meziměsíční pokles o 3,0 %. Podíl nezaměstnaných osob se pak podle našeho odhadu snížil o desetinu procentního bodu na 3,5 %.
  • V USA budou sledované hlavně údaje o počtu vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru. Růst tamní zaměstnanosti podle nás v září pokračoval oproti předchozímu měsíci dvojnásobným tempem. Očekáváme tak, že na americkém trhu práce vzniklo 470 tisíc pracovních míst, zatímco v srpnu jich bylo 235 tisíc. Za vyšším tempem růstu zaměstnanosti by měl stát především obnovený nábor zaměstnanců v sektoru stravování, který se v srpnu zastavil. Zářijový návrat dětí do škol a s tím spojená větší koncentrace lidí ve městech by však restauracím mohly přinést nové zákazníky. I tak platí, že oblast stravování zůstává z hlediska americké zaměstnanosti nejvíce zasažená, oproti únoru 2020 byl v srpnu 2021 počet zaměstnanců nižší skoro o milion. Míra nezaměstnanosti v USA by měla klesnout o desetinu procentního bodu na 5,1 %.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
4. 12. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí roku 2022
Akcie ČR
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat