Byznys až na prvním místě aneb Jaké kompromisy dělá Apple v Číně

Apple v Číně, Apple Store v Šanghaji
Obrázek: Wikimedia Commons

Cenzura aplikací v databázi App Store, zapojení čínského státu do provozu dvou datových center i stažení sloganu "navrženo Applem v Kalifornii" ze zařízení iPhone. Tyto kompromisy učinila společnost Apple pro ochranu svého podnikání v Číně, kde jsou sestavovány téměř všechny její produkty, uvádí v reportáži deník The New York Times. Zjištění prý odhalují, jak se Apple v zájmu byznysu v nejlidnatější zemi světa poddává narůstajícím požadavkům čínské vlády.

Text v New York Times vychází z rozhovorů s bezpečnostními experty, 17 bývalými a současnými zaměstnanci Applu a z dokumentů předložených v květnu soudu ve Spojených státech. Zveřejněné informace navazují například na kritiku ze strany spojenců bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Apple i další velké technologické firmy jsou k Pekingu příliš vstřícné.

Pokud jde o výrobce telefonů iPhone a počítačů iMac, v nejlidnatější zemi světa se nyní kompletují téměř všechny jeho produkty a z "čínského regionu" plyne asi pětina příjmů kalifornské společnosti, píší NYT. Apple z Číny ohromně těží, podle deníku ale zároveň Čína nutí Apple pracovat pro vládu v Pekingu.

Aby si nepohněval místní regulátory, technologický gigant například oslabil zabezpečení dat čínských zákazníků, popisuje NYT. Ve městě Kuej-jang na jihu země chce v červnu spustit datové centrum, kde budou osobní údaje uchovávané na serverech provozovaných státem vlastněnou firmou. Zde i v dalším takovém areálu v severní provincii Vnitřní Mongolsko prý počítače "fyzicky spravují" čínští státní zaměstnanci.

Podle výkonného ředitele Applu Tima Cooka jsou data uživatelů v bezpečí. Jeho firma nicméně v případě čínských datových center upustila od nasazení šifrovací technologie používané v jiných zemích poté, co místní úřady obvyklou metodu zakázaly. A "digitální klíče", které mohou zpřístupnit údaje v úložištích, jsou podle NYT přechovávané ve stejných datových centrech, které mají chránit.

"V důsledku kompromisů Applu je podle bezpečnostních expertů a vývojářů Applu pro společnost téměř nemožné zabránit tomu, aby se čínská vláda dostala k e-mailům, dokumentům, kontaktům a geografickým údajům milionů čínských obyvatel," uvádí deník.

Podle reportáže se Cook při vícero příležitostech postavil proti čínským požadavkům, nakonec ale schválil i plán "agresivně cenzurovat" nabídku aplikací, řekli NYT někdejší a stávající pracovníci Applu. List údajně zjistil, že z čínské verze App Store za posledních několik let zmizely desetitisíce aplikací včetně služeb zahraničních zpravodajských organizací, seznamek pro homosexuály a aplikací pro šifrovanou komunikaci. Apple také podle reportáže po stížnostech čínských zaměstnanců přestal na zadní stranu telefonů iPhone dávat heslo "navrženo Applem v Kalifornii".

"Když se podíváte na postup čínské vlády, nevidíte od Applu žádný odpor. Žádné ukázky toho, že by se hájily principy, o nichž Apple tvrdí, že je s nimi spjatý," komentuje zjištění Nicholas Bequelin, který řídí asijské projekty lidskoprávní organizace Amnesty International.

Šéf Applu Cook často hovoří o oddanosti své společnosti občanským svobodám a ochraně soukromí. V reakci na zjištění NYT firma uvedla, že se řídila čínskými zákony a dělala vše, co bylo v jejích silách, pro ochranu dat zákazníků. Šifrovací systém nasazený v Číně je podle mluvčího Applu ještě pokročilejší než technologie používaná jinde.

Pokud jde o mazání aplikací z virtuálního obchodu App Store, docházelo k němu prý jen ve snaze dodržovat čínské předpisy. "Tato rozhodnutí nejsou vždy jednoduchá a nemusíme souhlasit se zákony, které je utváří," uvedl mluvčí.

Podle NYT postup Applu tváří v tvář čínskému tlaku ukazuje nesoulad mezi přístupem nejbohatší americké firmy a Washingtonu, který i po lednovém střídání v Bílém domě drží vůči Pekingu tvrdou linii. Bývalý ministr spravedlnosti William Barr loni v této souvislosti kritizoval i americké technologické firmy včetně Applu. Ty prý dopustily, že se z nich staly "figurky čínského vlivu".

Zdroj:
ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Mobilní telefony
Přestat sledovat
Obrázek: Erste Group Bank
4. 7. 2022 12:50
Nemovitostní trh v době vyšších sazeb a inflace: Záleží na segmentu. Poptávka je silná, větší…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
4. 7. 2022 6:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat