Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak zahájily týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaké hospodářské výsledky představily společnosti Philip Morris ČR a Pilulka Lékárny a jak se daří ve Venezuele bojovat za lepší dostupnost bydlení? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie završily růstové září i třetí kvartál dalším rekordem, Jerome Powell vyjádřil důvěru v sílu ekonomiky
Americké akciové indexy si v závěru pondělního obchodování připsaly zisky. Na devizových trzích posiloval americký dolar. Šéf americké centrální banky Jerome Powell v projevu na konferenci v Nashvillu řekl, že do konce roku očekává ještě dvě snížení úrokových sazeb celkově o půl procentního bodu. Z projevu však nevyplynulo, zda se centrální bankéři kloní k rychlejšímu, či naopak pomalejšímu snižování sazeb. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, zůstal téměř beze změny (+0,04 %) na 42 330,15 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,42 % na 5 762,48 bodu a index Nasdaq Composite zaměřený na technologické tituly přidal 0,38 % na 18 189,17 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,36 % na 16,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o tři a půl bazického bodu na 3,788 %. Ceny ropy vzrostly o bezmála půl procenta, zlato i stříbro odepsaly okolo procenta a bitcoin zlevnil o více než tři procenta na zhruba 63 680 USD.
2. Evropské akcie v pondělí zlevnily, francouzská burza odevzdala dvě procenta
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v červených číslech, z hlavních indexů nejvýrazněji oslabil francouzský CAC 40. Nedařilo se cenným papírům z automobilového odvětví, naopak jediným ziskovým sektorem byly akcie z oblasti ropy a plynu. V rámci makroekonomických zpráv investoři vyhodnocovali mimo jiné zářijovou inflaci v Německu či tempo růstu britské ekonomiky v druhém čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,98 % na 522,89 bodu, německý DAX korigoval o 0,76 % a uzavřel na 19 324,93 bodu, CAC 40 seanci zakončil se ztrátou 2 % na 7 635,75 bodu a britský FTSE 100 klesl o 1,01 % na 8 236,95 bodu.
3. Pražská burza zahájila týden mírným růstem, dařilo se hlavně akciím VIG
Pražská burza v pondělí pátým dnem v řadě rostla, index PX posílil o 0,08 % na 1 611,21 bodu. Zisk si připsala většina hlavních titulů v čele s pojišťovnou VIG. Od začátku roku do konce září benchmark posílil téměř o 14 %.
4. Očekávané události
Úterý bude ve světě dnem finálních zářijových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. V Česku navíc vyjdou zprávy o HDP a bilanci státního rozpočtu, Eurostat vydá inflaci za eurozónu a ve Spojených státech se investoři vedle PMI zaměří i na stavební výdaje nebo na statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS). Burzy v pevninské Číně, Hongkongu a Jižní Koreji zůstanou kvůli svátkům zavřené. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Tabákové firmě Philip Morris ČR v prvním pololetí vzrostl čistý zisk o 11,9 % na 1,85 miliardy Kč
Tabákové společnosti Philip Morris ČR v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl čistý zisk o 11,9 % na 1,85 miliardy Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH podniku se zvýšily o 7,1 % na 10,40 miliardy Kč. Tržby podpořily cenový vývoj portfolia klasických tabákových výrobků i bezdýmných produktů a vyšší objem prodaných bezdýmných produktů, proti těmto trendům naopak působil nižší objem prodeje klasických tabákových výrobků.
6. Společnost Pilulka Lékárny za druhé čtvrtletí vykázala tržby 341,5 milionu Kč, zatěžovaly ji problémy s pracovním kapitálem
Společnost Pilulka Lékárny za druhé čtvrtletí reportovala tržby 341,5 milionu korun. Výsledek EBITDA dosáhl záporné hodnoty 16,1 milionu korun. Firma ve výsledkové zprávě uvedla, že druhé čtvrtletí bylo významně poznamenáno potížemi způsobenými vývojem pracovního kapitálu, který měl negativní vliv na výsledky z pohledu tržeb, hrubé marže i EBITDA. Ukazatel EBITDA byl dále významně ovlivněn pokračujícími transformačními náklady, které v druhém kvartálu dosáhly 7,4 milionu korun.
7. Americká AT&T prodává podíl v DirecTV, která kupuje konkurenční službu Dish
Americká telekomunikační společnost AT&T prodá za 7,6 miliardy dolarů firmě soukromého kapitálu TPG zbylých 70 % akcií společnosti DirecTV, která poskytuje satelitní vysílání. Odchází tak z odvětví, které jí v posledních letech přinášelo čím dál menší výnosy. AT&T o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě. DirecTV pak oznámila, že od společnosti EchoStar koupí firmu na distribuci televizního obsahu Dish, včetně služeb Dish TV a Sling TV. Vznikne tak obr, který bude mít kolem 20 milionů zákazníků.
8. Vývojář her Epic obvinil firmy Google a Samsung z omezování konkurence
Americký vývojář počítačových her Epic Games obvinil americkou internetovou společnost Google a jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics z konspirace s cílem ochránit obchod s aplikacemi Google Play před konkurencí. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
9. Inflace v Německu v září klesla na 1,6 %, je nejnižší od února 2021
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v září kleslo na 1,6 % ze srpnových 1,9 %. Inflace se tak nacházela na nejnižší úrovni od února 2021. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad. Za poklesem inflace stály zejména ceny energií, které se meziročně snížily o 7,6 %.
10. Bloomberg: Německá vláda už pro letošní rok s růstem ekonomiky nepočítá
Německá vláda se chystá zhoršit výhled domácí ekonomiky, pro letošní rok už s jejím růstem nepočítá. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom v pondělí informovala agentura Bloomberg. Německá vláda by měla zveřejnit aktualizovaný hospodářský výhled příští týden ve středu. V poslední prognóze, kterou představila v dubnu, počítala na letošní rok s růstem HDP o 0,3 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
WSJ: Léčba šokem v Argentině zabírá, zlepšila se dostupnost bydlení
Reformy argentinského prezidenta Javiera Mileie vyvolávají vášnivé debaty o roli státu v ekonomice. Tento libertariánský ekonom sám rád mluví o léčbě šokem. Trhu s bydlením naordinoval zrušení přísné regulace nájemného a zatím se zdá, že léčba zabrala a bydlení je díky ní dostupnější, píše americký deník The Wall Street Journal (WSJ).
Argentina po léta uplatňovala jeden z nejpřísnějších zákonů o regulaci nájemného na světě. Měl udržet cenovou dostupnost bydlení, třeba i v honosných rezidencích v Belle Epoque v Buenos Aires. Místo toho ale nájemné prudce vzrostlo.
Teď Milei zrušil zákon o nájemném spolu s většinou státních cenových regulací v rámci fiskálního experimentu, který prezident provádí s cílem postavit druhou největší ekonomiku Jižní Ameriky znovu na nohy. Jako výsledek argentinské hlavní město zažívá boom trhu s nájemním bydlením. Pronajímatelé spěchají s uvedením nemovitostí na trh a nabídka pronájmů v Buenos Aires se zvýšila o více než 170 %.