Co musíte ráno vědět (11. října)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co na výsledky českých voleb říkají finanční analytici a na čem už vás Google nenechá vydělávat? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek oslabily, přispěla k tomu neuspokojivá zpráva o vývoji trhu práce

Americké akcie v pátek zlevnily. Pracovní trh Spojených států vytvořil v září výrazně méně pracovních míst, než se čekalo. Investoři nicméně sázejí na to, že americkou centrální banku data nezaskočí, a ta tak začne ještě letos omezovat nákupy aktiv. Index Dow klesl o 0,03 % na 34 746,25 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,19 % na 4 391,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,51 % na 14 579,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,94 % na 18,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 1,612 %. Za celý týden Dow stoupl o 1,22 %, S&P 500 se zvýšil o 0,79 % a Nasdaq Composite přidal 0,09 %.

Býk - ilustrační foto
10. 10. 2021 6:31
Týden na trzích podle burzovních grafů: Růst indexu S&P 500 zatím neodvrátil obavy z obratu trendu

Americké akcie mají za sebou další rozkolísaný týden. Intradenní výkyvy byly hrozivější, než naznačují zavírací ceny. Ce...

Video thumbnailplay-btn
8. 10. 2021 6:58
Čína vs. USA: Technologická válka o příští podobu světa. Studená jen zatím?

Konflikty s Čínou se množí a ne vždy za to může Peking. Jeho asertivitu nicméně nemůže Západ nechávat bez reakce. I...

2. Páteční ztráta snížila týdenní zisky evropských akciových indexů

Evropské akcie v pátek většinou ztrácely, uplynulý volatilní týden však pro všechny významné benchmarky skončil ziskem. Investory na konci týdne znepokojila nová data o americké nezaměstnanosti, z nichž vyšlo najevo, že americká ekonomika vytvořila výrazně méně pracovních míst, než se očekávalo. Pozitivní novinkou je naopak odblokování jednání o jednotné světové minimální sazbě daně z firemních zisků. Mezi akciovými sektory se stejně jako ve čtvrtek dařilo automobilkám (+1,2 %), ztrácely technologické firmy (-1,3 %). Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek oslabil o 0,28 % na 457,29 bodu (za týden +0,97 %), německý DAX ztratil 0,29 % na 15 206,13 bodu (za týden +0,33 %), britský FTSE 100 posílil o 0,25 % na 7 095,55 bodu (za týden +0,97 %) a francouzský CAC 40 pozbyl 0,61 % na 6 559,99 bodu (za týden +0,65 %).

Gazprom, zemní plyn
8. 10. 2021 12:11
Toto je před zimou největší riziko pro Evropu

Při poukázání na největší riziko pro Evropu před přicházejícím zimním obdobím zůstaneme mimo finanční trhy. I když jak...

3. České akcie zakončily úspěšný týden zelenou nulou a nízkými objemy obchodů

Pátek se na parketu pražské burzy nesl ve znamení zklidnění. Po předchozích bouřlivých seancích žádný z velkých titulů nezaznamenal zisk či ztrátu přesahující procento, objemy obchodů byly spíše prázdninové. Index PX posílil o 0,2 % na 1 366,34 bodu, což za týden znamenalo růst o 2,74 %.

Dolar, euro, koruna - ilustrační foto
9. 10. 2021 6:56
Přísnější Fed (i ČNB), pomalejší růst a silnější dolar (ale ne koruna)

Naše předpověď vývoje kurzu koruny vůči euru zůstává pro nejbližší období v podstatě beze změny, očekáváme jeho pohyb...

Video thumbnailplay-btn
9. 10. 2021 14:17
Hrbáček (WOOD & Company): Tlak na růst cen kancelářských prostor bude pokračovat, ekonomika ožívá rychleji než výstavba

Ceny nemovitostí rostou, a platí to i pro kancelářské budovy. Výhodu proto mají ti, kteří již do těchto nemovitostí...

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí česká spotřebitelská inflace, italská průmyslová výroba a ruský běžný účet. Akciové burzy budou otevřené, nebude se ale obchodovat s americkými vládními bondy a v USA nevyjdou ani žádná data. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
8. 10. 2021 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. října a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ANO vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny, šanci na sestavení vlády s důvěrou má ale mizivou

Na konci týdne proběhly volby do Poslanecké sněmovny PČR. Podle analytiků by jejich výsledek neměl mít výraznější dopady na českou korunu ani kurzy domácích akcií. Nová vláda, která zřejmě vzejde z parlamentních koalic, pravděpodobně povede k odpovědnější rozpočtové politice. Zásadní reformy vzhledem k roztříštěnosti koaličních stran analytici nečekají. Šance hnutí ANO na vytvoření stabilní vlády jsou minimální, většinu v dolní komoře českého parlamentu totiž získaly volební koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a Pirátů se Starosty. Náladu před volbami mohla ovlivnit kauza tazvaných Pandora Papers, ve které společně s mnoha dalšími světovými politiky uvízl také český premiér Andrej Babiš.

6. Americká ekonomika v září vytvořila jen 194 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti ale klesla na 4,8 %

V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v září vzniklo 194 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 500 tisíc míst po vzniku zhruba 366 tisíc míst v srpnu (revidováno z 235 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 4,8 %, nejníže od loňského února, z 5,2 % v srpnu, čekal se pokles na 5,1 %.

7. OECD ohlásila dosažení dohody o globální minimální dani

Mezinárodní komunita dosáhla dohody, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023 podléhat minimální daňové sazbě ve výši 15 %. Oznámila to v pátek Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Dodala, že domluvené změny mezinárodního daňového systému odsouhlasilo 136 zemí a jurisdikcí, jež vytvářejí více než 90 % globálního hrubého domácího produktu.

8. Tržby v českém maloobchodě v srpnu stouply o 4,1 %, pomohly e-shopy a stavebniny

Tržby v českém maloobchodě v srpnu meziročně stouply o 4,1 %. Jde o šestý růst v řadě, proti červencovým čtyřem procentům je srpnový růst nepatrně rychlejší, proti předchozím měsícům počínaje březnem ale pomalejší. K srpnovému růstu přispěly hlavně internetové obchody, jejichž tržby stouply meziročně o 20,6 %, a udržují si tak vysoký růst. Dařilo se také prodejcům stavebnin. Maloobchodní prodejny letos ani loni v srpnu nebyly omezeny opatřeními proti pandemii.

9. Apple se odvolá proti části zářijového verdiktu ve sporu s vývojářem Epic Games

Společnost Apple v pátek dala najevo záměr odvolat se proti zářijovému soudnímu nařízení, podle kterého musí uvolnit pravidla pro vývojáře ve svém obchodě s aplikacemi App Store. Zároveň požádala federální soudkyni, aby toto nařízení vzešlé ze sporu s Epic Games, tvůrcem hry Fortnite, pozastavila.

10. Tesla u Berlína oslavila svou první evropskou továrnu, kritice navzdory

Americká automobilka Tesla uspořádala v Grünheide u Berlína, kde roste její první evropská továrna, velký hudební festival. Osobně se ho zúčastnil i šéf firmy Elon Musk a uvedl, že první auta by tam z nové výrobní linky měla sjet ještě letos. Firma už sice začala stavět, ale činí tak jen na základě předběžného povolení, a musí proto čelit protestům části místních obyvatel, píše AFP.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Google bude blokovat reklamy, v nichž se popírá globální oteplování

Společnost Google bude na svých platformách blokovat reklamy, v nichž se objeví informace zpochybňující globální oteplování. Firma to oznámila v příspěvku na svém blogu. Chce tím zúžit prostor pro dezinformace šířené popírači vědecky podložené teorie o změnách klimatu a znemožnit jim z takového obsahu profitovat. Nová pravidla se budou týkat i serveru YouTube.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 12. 2021 20:30
ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí roku 2022
Akcie ČR
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat