Co musíte ráno vědět (14. června)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, na čem se také dohodli lídři zemí G7 a kde se vaří káva bez jediného zrnka? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek mírně stouply a index S&P 500 skončil na novém maximu, v týdenním horizontu se benchmarky na směru neshodly
Americké akcie v pátek mírně posílily. Na akciovém trhu nicméně přetrvávají obavy, že vzestup inflace ve Spojených státech by mohl pokračovat a přimět americkou centrální banku, aby začala zpřísňovat měnovou politiku dříve, než se dosud předpokládalo. Index Dow si v pátek připsal 0,04 % a uzavřel na 34 479,60 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,19 % na nové zavírací maximum 4 247,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,35 % na 14 069,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,8 % na 15,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 1,454 %. Za celý týden Dow klesl o 0,80 %, S&P 500 přidal 0,41 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,85 %.
2. Evropské burzy uzavřely pátek i týden v zelených číslech. Trhy věří, že vysoká inflace je jen přechodná
Evropské akcie v pátek navázaly na čtvrteční růst těch amerických. Nad očekávání vysoký růst americké inflace investory od nákupů neodradil. Převládá názor, že růst cen je pouze přechodným jevem. Během pátečního obchodování zaznamenaly zisky prakticky všechny akciové sektory, 1,9 % přidaly akcie těžařů surovin. Celoevropský benchmark Stoxx 600 v pátek posílil o 0,65 % na 457,51 bodu (za týden +1,09 %), německý DAX zpevnil o 0,78 % na 15 693,27 bodu, což je navlas stejná hodnota jako minulý pátek. Britský FTSE 100 přidal 0,65 % na 7 134,06 bodu (za týden +0,92 %) a francouzský CAC 40 nabyl 0,83 % na 6 600,66 bodu (za týden +1,30 %).
3. České akcie v pátek zlevnily o dvě desetiny procenta. Ztrátový pro ně byl i celý týden
Na pražské burze v pátek zdražily akcie Avastu a O2 Czech Republic, zatímco všechny ostatní tituly obchodované na trhu Prime se propadly do ztráty. Ta byla nejhlubší v případě České zbrojovky Group a Erste Group Bank, které zlevnily o bezmála procento. Index PX dosáhl 1 177,31 bodu, což je ztráta 0,19 % v denním a 0,11 % v týdenním horizontu.
4. Očekávané události
Makroekonomický kalendář otevře v noci na pondělí průmyslová výroba v Japonsku. Stejnou zprávu dopoledne za eurozónu zveřejní Eurostat a v Česku vyjde výsledek běžného účtu. V 10 dopoledne se můžete v pravidelném expertním tržním výhledu těšit na Vladimíra Vávru z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Země G7 slíbily pokračovat v podpoře ekonomik tak dlouho, jak bude potřeba
Země ze skupiny velkých světových ekonomik G7 budou pokračovat ve svých rozsáhlých programech hospodářské podpory tak dlouho, jak to bude nutné. Vyvarují se také chyb z minulosti, kdy byly stimulační programy omezeny příliš brzy. Zavázaly se k tomu v komuniké vydaném na závěr třídenního summitu nejvyšších představitelů G7. Ti jednali také o plánech na podporu infrastruktury v chudších zemích.
6. Volkswagen a McDonald's v další kapitole velkého příběhu o únicích dat zákazníků
Hackeři získali data některých zákazníků řetězce McDonald's v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Zcizili adresy a telefonní čísla, ale ne platební údaje. Provoz restaurací útok nenarušil. Zprávu přinesl list The Wall Street Journal, mluvčí firmy později uvedla, že společnost uvědomí úřady a postižené klienty. Americká divize německého automobilového koncernu Volkswagen pak zjistila u jednoho z prodejců únik dat, který se týká více než 3,3 milionu zákazníků a potenciálních kupců v Severní Americe, zejména ve Spojených státech.
7. JPMorgan: Amazon se brzy může stát největším maloobchodníkem v USA
Americký internetový prodejce Amazon by již v příštím roce mohl vystřídat řetězec Walmart na postu největšího maloobchodníka ve Spojených státech. Vyplývá to podle serveru CNBC z analýzy banky JPMorgan.
8. Zákonodárci v USA navrhují omezit sílu velkých technologických firem. Jde třeba o rozdělení Amazonu nebo Googlu
Skupina zákonodárců v americké Sněmovně reprezentantů představila návrhy zákonů, které mají omezit sílu velkých technologických podniků, jakou jsou Amazon či Google. Jeden z navrhovaných zákonů by mohl vést dokonce k rozdělení těchto podniků.
9. Čistý zisk českých bank v prvním čtvrtletí klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč
Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním čtvrtletí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 3,74 miliardy Kč na 10,8 miliardy. Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci března činila 8,7 bilionu korun, což je proti prvnímu čtvrtletí 2020 nárůst o 261 miliard korun. Proti prvnímu kvartálu 2019 klesl letos čistý zisk o více než 7,5 miliardy korun.
10. Co (také) nabídly nedělní televizní debaty
Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) rozhodnout Evropský soudní dvůr. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News. Rezoluci Evropského parlamentu, který ve čtvrtek většinou hlasů odsoudil Babišův střet zájmů, považuje za politické hlasování.
Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit než v koronavirovém roce 2020. Řekl to v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun. Plánovaný deficit pro příští rok v diskuzi kritizovala také předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Ta také hovořila o tom, kolik stojí růst českých důchodů nad úroveň zákonné valorizace.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Káva bez kávových zrn? Tato firma chce být Teslou v oboru plném vůně a lahodné chuti
Kousek od kavárny Starbucks na rušné ulici v Seattlu se žena sklání nad mlýnkem na kávu a na vařiči stojí černá konvice plná bublající vody. Vzduch je plný vůně čerstvě uvařené kávy. Scéna by to byla celkem běžná, kdyby nebylo pár výjimečných detailů. Zaprvé, žena má na sobě laboratorní plášť. Zadruhé, místo hrnku je tu skleněná kádinka. A zatřetí, při přípravě kávy nebylo použito ani jedno kávové zrnko, píše agentura Bloomberg.
Jsme v kanceláři začínající firmy Atomo Coffee, kde tým vědců se specializací na potraviny a chemiků pod vedením přátel a spoluzakladatelů Andyho Kleitsche a Jarreta Stopfortha pracuje na tom, co bude podle nich nástupcem masa bez masa, vajec bez vajec a mléka bez mléka. Káva bez kávy od Atomo se vyrábí z upcyklovaných surovin (upcyklace je proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality), například slupek ze semínek slunečnice a semen vodního melounu. Ty procházejí patentovaným chemickým procesem, při němž vznikají molekuly, které napodobují chuť a pocit skutečné kávy v ústech. Výsledný produkt se používá úplně stejně jako při přípravě běžné kávy. A ano, obsahuje kofein.
Kávový průmysl, jehož hodnota se pohybuje kolem 100 miliard USD ročně, je jedním z nejzranitelnějších na světě kvůli změnám klimatu. Rostlinám, ze kterých se sklízí káva arabica, nejběžnější káva na světě, které dávají přednost kávoví snobi i řetězce jako Starbucks, se daří v chladných oblastech s výraznými obdobími dešťů a sucha. Globální oteplování však způsobuje, že rozloha těchto oblastí klesá. Podle vědců z britské Královské botanické zahrady je pravděpodobné, že v příštích sedmi desetiletích zanikne zhruba 50 % území vhodného pro pěstování kávy arabica. Jak se teploty zvyšují a pěstitelé přesouvají své farmy do míst s nižšími teplotami, zvyšuje se také míra odlesňování.
A to je to, do čeho chtějí Kleitsch a Stopforth zasáhnout. Po více než dvou letech vývoje konečně letos uvedou na trh svoji kávu připravenou za studena, která se bude prodávat v plechovkách. Plánují také expanzi do instantní kávy, kávy připravované v domácích podmínkách a zrnkové kávy.
"Rádi se považujeme za kávovou Teslu," řekl Stopforth, který v posledních dvaceti letech pracoval v oblasti potravinářské vědy a vývoje potravin. Kleitsch je podnikatel a bývalý produktový manažer firmy Amazon. "Než přišla Tesla, pokud jste chtěli luxusní, výkonné vozidlo, které by bylo oddělené od nafty a benzínu, neměli jste možnost," řekl Stopforth. "Stejně tak před firmou Atomo, když jste chtěli kávu, která by nebyla spojená s odlesňováním, neměli jste na výběr. Nyní máte."
V současnosti existuje řada certifikací, které prokazují, že výroby jsou z udržitelných zdrojů. Neexistuje však jednotný standard s transparentními kritérii, což umožňuje podvody a nedůvěru ze strany spotřebitelů. Investoři podporující umělé potraviny tak sázejí na to, že Atomo zaplní tuto mezeru. Od roku 2019 se firmě podařilo získat od investorů zhruba 11,5 milionu USD. Mezi jejími podporovateli jsou hongkongská firma Horizons Ventures, která investovala také do Impossible Foods, a S2G Ventures, vlastník Beyond Meat.
Rostlinné potraviny jsou rychle rostoucí kategorií, a to nejen pro začínající firmy. Například firma Nestlé uvádí na trh vše od veganských čokolád po náhražky párků. Řetězec s rychlým občerstvením McDonald's rozjel v Evropě zkušební prodej prvního bezmasého hamburgeru McPlant vyvinutého spolu s Beyond Meat. A dokonce největší zpracovatel masa v USA Tyson Foods představil v květnu řadu stoprocentně veganských masných výrobků.
Káva je však zvlášť komplikovaný trh. Jednak má mnoho lidí ke kávě důvěrnější vztah než k jiným potravinářských produktům, jednak se kávová kultura v jednotlivých regionech výrazně liší.
Dokonce i výrobci rostlinných alternativ, které již získaly významný podíl na trhu, bojují s možnými regulačními výzvami od tradičních výrobců, kteří se nechtějí snadno vzdát svých nároků na "maso" a "mléko". Výrobci veganských potravin tvrdí, že masný a mlékárenský průmysl mobilizuje vědce a lobbisty a snaží se hájit své území tím, že prosazuje, aby se názvy mléko a maso mohly používat jen u výrobků pocházejících ze zvířat.
Výhodou pro Atomo by mohlo být, že na rozdíl od masa a mléčných výrobků nemá káva standard identity regulovaný Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. To znamená, že nemusí pocházet z konkrétního místa nebo rostliny, upozornil Kleitsch. I tak očekává, že kolem názvu jejich kávy se objeví právní problémy. To jim ale nezabrání v tom, aby svůj produkt jako kávu označovali.
Kleitsch a Stopforth se snaží vytvořit partnerství se známými kavárnami, zvláště těmi, které mají zájem snížit svoji uhlíkovou stopu. Zda se jim to podaří, bude záležet i na tom, jak rychle se odvětví stravovacích služeb vzpamatuje z pandemie nemoci covid-19. Atomo také zvažuje internetový prodej přes vlastní stránky. A úspěch bude podmíněn také odpovědí na otázku: Chutná káva bez kávy od Atomo skutečně dobře?
Jedním z prvních maloobchodních partnerů firmy Atomo by mohl být potravinářský řetězec Cone & Steiner ze Seattlu. Majitelka Dani Coneová se v kávovém průmyslu pohybuje tři desetiletí a posledních 15 let vedla kavárnu. Přiznává, že k molekulární kávě Atomo byla původně skeptická. Jakmile ji ale ochutnala, přesvědčila ji. Je si jistá, že Atomo si oblíbí přinejmenším zaneprázdnění a ekologicky smýšlející lidé hledající hotové nápoje podobné kávě.
Aktuality
