Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak dopadla klimatická konference v Glasgow a jak se skokově rozmnožuje olympijská výprava České republiky pro Peking 2022? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akciové indexy v pátek uzavřely v plusu, za týden ale odevzdaly okolo půl procenta

Americké akcie v pátek posílily, velkou měrou k tomu přispěly technologické společnosti. Nárůstu akciového trhu nezabránily ani nepříznivé ekonomické údaje ze Spojených států. Za celý týden však americké akcie oslabily po předchozích pěti týdenních nárůstech za sebou, a to o zhruba půl procenta. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,50 % na 36 100,31 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,72 % na 4 682,85 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o rovné procento na 15 860,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,76 % na 16,29 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 1,57 %. Ceny ropy klesly o procento, na zelené nule uzavíraly zlato a stříbro a procento a půl odevzdaly shodně bitcoin a ether. Za celý týden však Dow ztratil 0,6 %, S&P 500 klesl o 0,3 % a Nasdaq Composite se snížil o 0,7 %.

Býk vs. medvěd
14. 11. 2021 6:36
Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírná ztráta indexu S&P 500 nemění situaci, býci mají stále navrch

Index S&P 500 ještě v pondělí posunul historické maximum a poprvé uzavřel nad 4 700. Po dvou ztrátových dnech přišly dvě...

Fed, FOMC, Federální rezervní systém - ilustrační foto
13. 11. 2021 6:50
Proč se Fed (asi) nehrne do zpřísňování měnové politiky

Index spotřebitelských cen v USA v říjnu meziročně vzrostl o 6,2 %. V den, kdy to bylo oznámeno, americký dolar posílil...

Býk, býčí trend - ilustrační foto
12. 11. 2021 12:29
Největší akciový trh a jeho hvězdný sektor na technické křižovatce a jeden trik Wall Street, na který neskáču

Věřím, že trend je můj přítel, jakkoli otřepané toto burzovní úsloví je. Podívejme se společně na dva grafy akciových...

2. Evropské akcie zakončily pátek i celý týden v zelených číslech

Burzy na starém kontinentu připsaly jak v pátek, tak i v celém týdnu mírné zisky. V posledním dnu týdne se nejvíce dařilo firmám z odvětví zboží pro domácnosti, které posílily o 1,9 %, zatímco akcie těžařů ropy a zemního plynu ztratily 0,9 %, a staly se tak v pátek nejztrátovějším sektorem. Své výsledky představila farmaceutická společnost AstraZeneca či ruský ropný koncern Rosněfť. Eurostat informoval, že průmyslová výroba v Evropě dále klesá. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek posílil o 0,30 % na 486,75 bodu (za týden +0,68 %), německý DAX přidal 0,07 % na 16 094,07 bodu (za týden +0,25 %), britský FTSE 100 oslabil o 0,49 % na 7 347,91 bodu (za týden +0,60 %) a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,45 % na 7 091,40 bodu (za týden +0,72 %).

Zelená energetika, elektřina - ilustrační foto
13. 11. 2021 14:43
Přísliby a úskalí zelených dluhopisů

Emise takzvaně zelených státních dluhopisů jsou na vzestupu a mohly by výrazně zlepšit likviditu a standardy na celém...

3. Pražská burza v pátek ztratila bezmála procento, stejnou ztrátu utrpěla i během celého týdne

Pražská burza v pátek oslabila. Index PX klesl o 0,89 % na 1 361,73 bodu. Do červených čísel se propadla většina hlavních titulů. Akcie ČEZ odepsaly 1,23 % a akcie Komerční banky 1,39 %, nejvýraznější pokles se týkal cenných papírů Erste (-1,48 %). Největšího růstu naopak dosáhly akcie VIG (+1,19 %). Za celý týden index PX klesl o procento, když nejvíce ztrácel ČEZ a nevýrazněji posílila VIG.

Video thumbnailplay-btn
12. 11. 2021 10:03
Spurný (TrustWorthy Investment CZ): Inflace dále poroste a zlato opět zafunguje jako účinná pojistka, peníze na účtu nebudou mít smysl

Cena unce zlata za uplynulý měsíc vzrostla o sto dolarů na zhruba 1 860 USD a je nejvyšší od června. Podle Michala...

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí nad ránem data o japonském HDP a průmyslové výrobě, Čína přidá informace z maloobchodu, trhu práce, průmyslu a investicích a Indie a eurozóna doplní své statistiky obchodní bilance. Ve Spojených státech vyjde jen index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné WeWork, Advance Auto Parts nebo Tyson Foods. V 10 dopoledne se můžete těšit na expertní pohled na trhy v podání Filipa Kejly z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
12. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ústupek Číně a Indii: Summit v Glasgow nedospěl k úplnému konci uhlí v energetice

Zástupci bezmála 200 zemí světa se v sobotu na konferenci COP26 v Glasgow shodli na znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami. Země souhlasily s postupným odklonem od používání uhlí k výrobě elektrické energie, závazek k jeho úplnému vyloučení z výroby elektřiny ale nakonec do společného prohlášení zahrnut nebyl, protože si Čína a Indie na poslední chvíli vymínily "měkčí postup".

6. Spotřebitelská důvěra v USA spadla na desetileté minimum

Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu předběžně klesl na 66,8 bodu ze říjnových 71,7 bodu při odhadovaném zvýšení na 72,4 bodu. Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech tak počátkem listopadu klesla na nejnižší úroveň za deset let. Ukázal to sledovaný index Michiganské univerzity. Na vině je prudký nárůst spotřebitelských cen, který snižuje životní úroveň domácností. Ta je přitom prioritou amerického prezidenta Joea Bidena.

7. Musk již prodal akcie Tesly v hodnotě téměř sedmi miliard dolarů

Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk v pátek pokračoval v prodeji svých akcií v podniku. Od začátku týdne tak prodal akcie Tesly v celkové hodnotě 6,9 miliardy dolarů.

8. Havlíček: Vláda by mohla od prosince zavést některé kompenzace pro firmy

Vláda by mohla od prosince spolu s chystaným zrušením uznávání antigenních testů zavést některé kompenzační programy pro firmy. Programy jsou připravené, ale musí se na nich shodnout profesní svazy a budoucí vláda. Kompenzace by se mohly pohybovat řádově kolem jedné miliardy korun měsíčně. V diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr průmyslu a obchodu a dopravy v demisi Karel Havlíček (ANO).

9. Johnson & Johnson oddělí spotřebitelské podnikání od farmaceutického

Americká společnost Johnson & Johnson, která je největším světovým výrobcem zdravotnických výrobků podle objemu tržeb a jednou z nejstarších firem ve Spojených státech, se plánuje rozdělit na dvě části. Jedna bude zahrnovat vysoce ziskové, ale rizikové podnikání v oblasti léků na předpis a zdravotnických pomůcek, druhá pak její původní, ale pomaleji rostoucí spotřebitelskou skupinu. Ta zahrnuje například náplasti Band-Aid, přípravek Tylenol a dětský pudr Johnson's Baby.

10. Putin: Ruská ekonomika letos zřejmě poroste nejrychleji za 13 let

Ruská ekonomika je na cestě k nejsilnějšímu růstu za posledních 13 let. Řekl to v pátek ruský prezident Vladimir Putin. Hrubý domácí produkt by se za celý rok měl podle něj zvýšit o 4,7 %. Je to optimističtější předpoklad než prognózy ruské centrální banky i ruské vlády.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Velký úspěch pro český hokej, poprvé v historii si na olympiádě zahraje ženský tým

České hokejistky zvládly v neděli poslední krok na cestě z kvalifikace na olympijský turnaj. V přímém boji o postup na únorové hry Pekingu dokázal národní tým v Chomutově porazit Maďarsko 5:1. Když kapitánka Alena Mills převzala symbolickou letenku do Číny, mohla euforie propuknout naplno.

Musíte vědět
Přestat sledovat
28. 1. 2022 6:35
Největší medvědí trend mého života je na spadnutí, říká slavný investor Jim Rogers
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Jim Rogers
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
26. 1. 2022 17:02
Herní plán akvizice ze strany PPF: MONETA Money Bank může v dalších týdnech na burze odolávat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2022 12:27
Jim Chanos: Shortuji tržní bláznovství a dlouhodobě sázím na indexy
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
25. 1. 2022 11:45
ABCD investora: K.O.rekce vs. vaše #ViteznePortfolio
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat