US MARKETZavírá za: 5 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Co musíte ráno vědět (2. srpna)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jakým výsledkem skončila měnověpolitická jednání ČNB a Bank of England, jaké výsledky za první polovinu roku představila Komerční banka a jak karibský ostrov Anguilla těží z umělé inteligence? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily, nová data vyvolala obavy ze zpomalování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily. Nové statistiky vyvolaly obavy, že zpomalování ekonomiky může být výraznější, než se čekalo, a to za situace, kdy americká centrální banka stále udržuje úrokové sazby na vysoké úrovni. Index Dow ztratil 1,21 % a zakončil obchodování na 40 347,97 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,37 % na 5 446,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,30 % na 17 194,14 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 13,63 % na 18,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o půl bazického bodu na 3,981 %.

S&P 500: 4 scénáře (nejen) srpnového vývoje

S&P 500: 4 scénáře (nejen) srpnového vývoje

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, burzy ve Frankfurtu a Paříži spadly o více než dvě procenta

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo výrazně v červených číslech. Investoři vyhodnocovali sérii hospodářských výsledků firem, finální výrobní PMI nebo výsledek měnověpolitického jednání Bank of England. Trhy stahovaly akcie bank, jejich odvětví se propadlo o čtyři a půl procenta. Naopak maloobchodní sektor o více než procento zpevnil. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,23 % na 511,83 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,01 % na 8 283,36 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 2,30 % na 18 083,05 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 2,14 % a skončil na 7 370,45 bodu.

Mánie okolo umělé inteligence jako obdoba internetové horečky 90. let?

Mánie okolo umělé inteligence jako obdoba internetové horečky 90. let?

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, stahovaly ji akcie Komerční banky

Pražská burza ve čtvrtek oslabila, index PX klesl o 1,10 % na 1 592,98 bodu. Dolů burzu táhl hlavně propad ceny akcií Komerční banky, která ráno oznámila pokles zisku v prvním pololetí letošního roku. Ztráty ale postihly většinu hlavních emisí.

Cena za diverzifikaci: Vyvážené portfolio něco stojí

Cena za diverzifikaci: Vyvážené portfolio něco stojí

4. Očekávané události

Pátek bude patřit americkým datům, konkrétně údajům z trhu práce nebo průmyslovým zakázkám. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB zmírnila tempo uvolňování měnové politiky, základní sazbu snížila o čtvrt procentního bodu na 4,50 %

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 %. Tempo uvolňování měnové politiky se tak zmírnilo, v předchozích čtyřech krocích sazba klesala po 50 bazických bodech. Základní úrok je nyní na nejnižší úrovni od února 2022. V nové prognóze centrální banka zhoršila výhled vývoje HDP v letošním roce, výhled pro příští rok naopak mírně zlepšila.

Viceguvernér ČNB Jan Frait: Koruna je možná trochu slabší, než bych osobně preferoval, je ale relativně stabilní

Viceguvernér ČNB Jan Frait: Koruna je možná trochu slabší, než bych osobně preferoval, je ale relativně stabilní

6. Komerční bance v prvním pololetí klesl zisk o více než pětinu na 6,34 miliardy Kč

Komerční bance v prvním pololetí klesl čistý zisk o 21,5 % na 6,34 miliardy Kč. Provozní zisk se jí snížil o 5,9 % na 8,47 miliardy Kč. Celkové výnosy se Komerční bance v pololetí meziročně snížily o tři procenta na 17,55 miliardy Kč a provozní náklady jí klesly o 0,2 % na 9,08 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy v prvním pololetí klesly o 2,9 % na 12,44 miliardy Kč, a to navzdory nárůstu objemu úvěrů i vkladů. Průměrné náklady na depozita byly totiž výrazně vyšší ve srovnání s předchozím rokem, ačkoli během druhého čtvrtletí začaly mírně klesat. Průměrná úroková rozpětí u úvěrů se ve srovnání s předchozím rokem stabilizovala s mírně pozitivním trendem během roku.

7. Britská centrální banka na srpnovém zasedání snížila základní úrokovou sazbu na 5 %

Měnový výbor britské centrální banky na srpnovém zasedání podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 5 %. Rozhodnutí bylo těsné, pro snížení sazby se vyslovilo pět členů výboru, čtyři chtěli sazbu nechat na 5,25 %. Postup při dalším rozhodování o měnové politice bude opatrný, upozornila banka. Základní úrok byl dosud v Británii nejvýše za 16 let a banka v nynějším kroku snížila sazbu poprvé od března 2020, tedy od začátku pandemie nemoci covid-19.

8. Tržby Applu se v třetím finančním čtvrtletí vrátily k růstu, prodej chytrých telefonů překonal odhady

Tržby americké technologické společnosti Apple se vrátily k růstu. V třetím finančním čtvrtletí, které se uzavřelo na konci června, se zvýšily o 4,9 % na 85,78 miliardy dolarů. Tržby tak překonaly odhad analytiků, stejně jako prodej chytrých telefonů. Podniku se nedaří na důležitém čínském trhu, ale pomohla mu nová řada tabletů iPad. Akcie podniku po skončení čtvrtečního obchodování po zveřejnění výsledků přidávaly dvě procenta.

9. Akcionáři kvůli globálnímu výpadku počítačových systémů žalují firmu CrowdStrike

Americká kyberbezpečnostní firma CrowdStrike se stala terčem žaloby ze strany vlastních akcionářů v souvislosti s globálním výpadkem počítačových systémů, který byl důsledkem chybné aktualizace jejího softwaru. Žaloba firmu viní z poskytování nepravdivých a zavádějících informací o testování softwaru. Poukazuje rovněž na výrazný pokles ceny akcií podniku v reakci na výpadek počítačových systémů, píše server BBC.

10. Podmínky v českém průmyslu se v červenci zhoršily nejprudším tempem od ledna

Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červenci opět zhoršily, a to rovnou nejprudším tempem od ledna. Aktuální oslabování sektoru trvá 26 měsíců. Index nákupních manažerů (PMI) klesl v červenci na 43,8 bodu z červnových 45,3 bodu, uvedla ve čtvrtek společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

AI ostrov Anguilla

Když se řekne Anguilla, řadě lidí se vybaví krásné pláže s bílým pískem a průzračná voda. Ale vybaví se někomu AI?

Anguilla, 16kilometrové britské zámořské území, získala v loňském roce 32 milionů USD od webových vývojářů, kteří chtěli vydělat na rozmachu umělé inteligence. Ti totiž ve velkém registrovali své stránky na nyní lukrativní doméně .ai. Tato část příjmu dokonce tvořila více než 10 % HDP země.

Zdroj: Chartr
Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa