Cena za diverzifikaci: Vyvážené portfolio něco stojí

Investor, který před pěti lety rozdělil své volné peníze napůl a nakoupil za ně americké akcie a státní dluhopisy, nyní nemusí o (ne)správnosti svého rozhodnutí dlouho přemýšlet. Akcie se podle burzovně obchodovaného fondu Vanguard Total Stock Market zhodnotily o bezmála 100 %, zatímco dluhopisy podle ETF Vanguard Total Bond Market jen o procento. Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management ale ani tak diverzifikaci nezatracuje, právě naopak.
"Rozumím frustraci, kterou takový investor cítí, mějme ale na paměti, že vše je o hledání ideálního poměru mezi potenciálním výnosem a rizikem. Akcie jsou rizikové, současně ale mají značný růstový potenciál. Dluhopisy naproti tomu běžně nenabízejí příliš zajímavé zhodnocení, ale dokáží portfolio stabilizovat," vysvětluje Carlson. "A vzhledem k tomu, že nikdo nemá křišťálovou kouli, nelze tvrdit, že nějaké aktivum v portfoliu do budoucna nedává smysl."
Carlson zdůrazňuje, že investovat podle pohledu do zpětného zrcátka je často ta nejhorší možná strategie. Dluhopisy za sebou mají z hlediska vývoje ceny jedno z nejhorších období vůbec. Základní sazba Fedu od jara 2022 do podzimu 2023 vyskočila o více než pět procentních bodů, což se negativně promítlo do cen bondů. Na druhou stranu nyní dluhopisy nabízejí zajímavé výnosy do doby splatnosti.
"Nakonec je celé investování jen o schopnosti nelitovat. Nelitovat nevyužitých příležitostí, ale i chyb. Jak kdysi řekla investorská legenda John Bogle, když dáte polovinu peněz do akcií a druhou do dluhopisů, budete se polovinu času ptát, proč je vaše expozice vůči akciím tak malá, a tu druhou, proč je tak velká. Teď za sebou máme roky, které přály akciím, dříve nebo později se to ale opět otočí," uzavírá Ben Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense