S&P 500: 4 scénáře (nejen) srpnového vývoje

Americký akciový index S&P 500 díky poslednímu obchodnímu dnu měsíce dokázal v červenci vzrůst, konkrétně o 1,13 %. Potvrdil tak nakonec některé sezónní vzorce. Jaké scénáře si lze (také) představit pro následující týdny?
Shrnutí
Nejprve malé ohlédnutí. Index S&P 500 v uplynulých dvou týdnech ztrácel a přenechával místo na pomyslném tržním výsluní indexům akciím menších firem. Historického maxima dosáhl 16. července, historicky přitom typicky na lokální vrchol v červenci dosahuje 17. července.
31. července se ovšem index razantně vrátil nad svůj 50denní klouzavý průměr a po kurzovém odskoku v úvodu seance se po celý den držel na úrovni nového závěrečného měsíčního maxima.
Na něm nakonec i uzavřel (graf není z úplného závěru seance), čímž potvrdil třetí měsíční růst v řadě. Celkově za měsíc zpevnil o 1,13 %.
Ve středu 31. července předvedl nejúspěšnější takzvaný Fed day za poslední dva roky.
A to navzdory kolísání v době mezi zveřejněním rozhodnutí FOMC a koncem tiskové konference Jeromea Powella.
NVIDIA ve středu posílila na burze o bezmála 13 %, což indexu S&P 500 výrazně pomohlo k červencovému zisku. Technologickému subindexu to pomohlo pouze ke zmírnění měsíční ztráty.
Druhá polovina července byla ve znamení rotace peněz investorů z akcií největších růstových společností do akcií menších firem. Nešlo ale jen o vyložené small caps, v růstovém trendu je nadále i výrazná většina akcií zahrnutých v samotném indexu S&P 500.
4 scénáře vývoje S&P 500
Začíná srpen, pro americké akcie historicky podprůměrný měsíc. Výjimkou jsou ovšem roky prezidentských voleb, což je i ten letošní.
Snažit se odhadnout vývoj na trzích je určitě možné a legitimní, přesnost takových odhadů ale bývá tristní. Proto spíše než konkrétní hodnoty indexů a přesné reakce na jednotlivé očekávané události má smysl nastínit několik scénářů možného vývoje.
- Extrémně býčí: Akcie firem takzvané úžasné sedmičky najdou pevnou půdu pod nohama a začnou opět prudce posilovat. Investoři budou nakupovat po posledních poklesech, mimo jiné v odvětví polovodičů. Ještě v srpnu index S&P 500 posune historické maximum a bude se živě debatovat o zdolání mety 6 000 bodů do konce roku.
- Mírně býčí: Trh již nebude výrazněji klesat, ale ani nepředvede výrazné zisky. Úžasná sedmička trh nepotáhne vzhůru, ale korekce cen jejích akcií skončí. Trh jako celek se bude muset opřít o sektory jako průmysl, základní materiály nebo finance. S&P 500 se bude pohybovat v rozpětí 5 400 až 5 650 bodů.
- Mírně medvědí: Probíhající pullback ještě není u konce, S&P 500 může korigovat až do pásma 5 100 až 5 200 bodů. Sektory jako energetika a základní materiály na tom mohou být slušně, ale velké technologické firmy a odvětví zbytné spotřeby budou tlačit index níže.
- Extrémně medvědí: Sestupný trend zrychlí a na nákupní straně nebude dostatečná síla na nákupy po poklesech. Jakákoli krátkodobá vzestupná tendence bude využita prodejci k odprodejům za lokálně vyšší ceny. S&P 500 prorazí pod 200denní klouzavý průměr a začne se blížit hladině 4 700 bodů.
Zdroj: Optuma, Market Misbehavior, Carson Group, @MikeZaccardi, Bloomberg, Fidelity Investments