Co musíte ráno vědět (21. července)

Image
Zmrzlina - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Dokázaly se světové akcie v úterý vzpamatovat z pondělních výprodejů? Na kolik si ve druhém čtvrtletí přišel největší světový správce aktiv či největší evropský výrobce spotřebičů? Jak v Česku rostou výrobní ceny? A kde se zmrzlina stala nástrojem horkého politického boje? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý napravily většinu pondělních ztrát, indexy přidaly procento a půl

Americké akcie po pondělním propadu výrazně posílily. Za růstem akciového trhu stály příznivé výsledky některých firem a obnovený optimismus ohledně vývoje ekonomiky USA. V předchozích dnech byl trh pod tlakem v důsledku obav z negativních hospodářských důsledků šíření koronavirové mutace delta. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,62 % na 34 511,99 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,52 % na 4 323,06 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,57 % na 14 498,88 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,31 % na 19,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se zvýšil o jeden bazický bod na 1,222 %. Ceny ropy po hlubokém propadu v úvodu týdne v úterý stouply o 0,4 %, zlato uzavřelo na červené nule a stříbro odevzdalo procento. Pokračoval výprodej na trhu s kryptoměnami, bitcoin i ethereum odepsaly bezmála devět procent.

Americké akcie: RISK OFF fáze, krize, nebo jen (další) šance na o něco výhodnější nákupy?

Ocenění (amerických) aktiv: Je všechno nesmyslně drahé?

2. V úterý se evropským akciím podařilo přidat půl procenta

Sentiment na evropských akciových trzích se po pondělním výprodeji obrátil v opatrný optimismus a všechny významné západoevropské indexy si připsaly zisky do jednoho procenta. Dařilo se mimo jiné švýcarské bance UBS, která po oznámení skvělých výsledků ve druhém čtvrtletí posílila o více než pět procent. Sektor základních surovin posílil o procento a půl, zatímco akcie z oborů cestování a služeb oslabily o 0,2 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,52 % na 446,61 bodu, německý DAX zpevnil o 0,55 % na 15 216,27 bodu, britský FTSE 100 uzavřel výše o 0,54 % na 6 881,13 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,81 % na 6 346,85 bodu.

Zlato a stříbro: Na trhu (zatím) panuje letní bezvětří

3. České akcie v úterý získaly zpět přes půl procenta

V úterý se na pražské burze dařilo především Erste a Komerční bance, které si shodně připsaly přes dvě procenta. Úspěšný den má za sebou i ČEZ s procentním ziskem. Z velkých titulů skončily ve ztrátě jen O2 Czech Republic a Avast. Index PX posílil o 0,62 % na 1 184,34 bodu.

Investorský magazín: Letní tržní edukace s Filipem Kejlou

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem zveřejní Japonsko výsledek obchodní bilance a Spojené státy odpoledne přidají pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
16. 7. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. července

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. července a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zisk švýcarské banky UBS ve druhém čtvrtletí stoupl o 62,8 %

Švýcarské bance UBS vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 62,8 % na 2,01 miliardy USD. Pokračující růst akciových trhů pomohl největšímu světovému správci aktiv k vyšším ziskům ze správy peněz pro bohaté. Vyplývá to z úterního prohlášení UBS. Analytici v průzkumu samotné banky očekávali čtvrtletní zisk jen 1,34 miliardy USD. Výnosy stouply o 21 % na téměř devět miliard USD. Hodnota aktiv ve správě banky vzrostla o čtyři procenta na 3,2 bilionu USD.

6. České ceny průmyslových výrobců v červnu stouply o 6,1 %, nejvíce od května 2011

Ceny průmyslových výrobců v Česku v červnu stouply meziročně o 6,1 %, což byl nejvýraznější růst od května 2011. Rostly i ceny v dalších odvětvích. Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 5,8 %, ceny stavebních prací o 4,1 % a tržní služby pro podniky zdražily o 0,9 %. Ceny v zemědělství rostly nejvýrazněji od července 2019 a ceny ve stavebnictví od loňského června.

7. Společnost ABB kupuje skupinu ASTI Mobile Robotics

Švédsko-švýcarská strojírenská společnost ABB kupuje skupinu ASTI Mobile Robotics, předního světového výrobce autonomních mobilních robotů (AMR). ABB o tom v úterý informovala na svém webu. Smlouvu firmy podepsaly v pondělí a očekává se, že akvizice bude uzavřena ještě v létě. Obě strany se rozhodly nezveřejňovat žádné podrobností týkající se ceny.

8. Bloomberg: Apple kvůli koronaviru odkládá návrat do kanceláří nejméně o měsíc

Americká technologická společnost Apple odkládá návrat svých zaměstnanců do kanceláří nejméně o měsíc, tedy na říjen. Reaguje tak na opětovné šíření mutací koronaviru v mnoha zemích. S odvoláním na informované zdroje to v úterý uvedla agentura Bloomberg. Výrobce iPhonů jako jeden z prvních mezi americkými technologickými giganty odkládá plán na přesun do normálního provozu, tedy do režimu před pandemií. Své zaměstnance o návratu uvědomí s měsíčním předstihem.

9. Electrolux vykázal čtvrtletní zisk, čelí však potížím s dodávkami součástek

Švédská společnost Electrolux, která je největším výrobcem domácích spotřebičů v Evropě, hospodařila ve druhém čtvrtletí s provozním ziskem 1,98 miliardy švédských korun (zhruba pět miliard Kč) po ztrátě 62 milionů švédských korun před rokem. Varovala však před prohlubujícími se problémy s dodávkami součástek v příštích měsících, což vedlo k výraznému poklesu ceny jejích akcií.

10. Volkswagen v prvním pololetí ztrojnásobil globální dodávky elektrických aut

Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním pololetí ztrojnásobil odbyt elektromobilů ve světě na 170 939 vozů. Přispěla k tomu zejména poptávka v Evropě, uvedla v úterý agentura Reuters. Evropská komise minulý týden navrhla, aby nová auta od roku 2035 nemohla produkovat žádné emise oxidu uhličitého.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Výrobce zmrzliny Ben & Jerry's nechce prodávat na okupovaném území Palestiny

Výrobce zmrzliny Ben & Jerry's oznámil, že chce ukončit prodej svých výrobků na palestinských územích okupovaných Izraelem. Podle firmy by další prodej zmrzlin na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě "byl v rozporu s jejími hodnotami". Izrael se proti tomuto postupu okamžitě ohradil a premiér Naftali Bennett ho označil za "morálně nesprávný".

"To rozhodnutí je nemorální a diskriminační, protože vyčleňuje Izrael, poškozuje Izraelce i Palestince a povzbuzuje extremistické skupiny, které používají zastrašovací taktiku," citovala z pondělního prohlášení izraelského ministerstva zahraničí agentura AP.

Ben & Jerry's uvedla, že o ukončení prodeje na okupovaných a anektovaných palestinských územích rozhodla na základě obav, které vyjadřovali její příznivci a partneři. Žádné další podrobnosti nezveřejnila. Ukončení prodeje chce dosáhnout tím, že nechá propadnout současné licenční smlouvy, v Izraeli ale mají být její výrobky dostupné dále.

Podle agentury AP je krok Ben & Jerry's v prostředí známých firem jednou z nejhlasitějších a nejsilněji formulovaných výtek vůči izraelské politice osidlování okupovaných palestinských území.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 8. 2021 9:00
Petr Zýma (XTB): Z technického hlediska se zajímavě na SHORT jeví Nasdaq 100, u S&P 500 zatím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
3. 8. 2021 11:53
Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat