Co musíte ráno vědět (21. července)

Dokázaly se světové akcie v úterý vzpamatovat z pondělních výprodejů? Na kolik si ve druhém čtvrtletí přišel největší světový správce aktiv či největší evropský výrobce spotřebičů? Jak v Česku rostou výrobní ceny? A kde se zmrzlina stala nástrojem horkého politického boje? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý napravily většinu pondělních ztrát, indexy přidaly procento a půl
Americké akcie po pondělním propadu výrazně posílily. Za růstem akciového trhu stály příznivé výsledky některých firem a obnovený optimismus ohledně vývoje ekonomiky USA. V předchozích dnech byl trh pod tlakem v důsledku obav z negativních hospodářských důsledků šíření koronavirové mutace delta. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,62 % na 34 511,99 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,52 % na 4 323,06 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,57 % na 14 498,88 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,31 % na 19,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se zvýšil o jeden bazický bod na 1,222 %. Ceny ropy po hlubokém propadu v úvodu týdne v úterý stouply o 0,4 %, zlato uzavřelo na červené nule a stříbro odevzdalo procento. Pokračoval výprodej na trhu s kryptoměnami, bitcoin i ethereum odepsaly bezmála devět procent.
Americké akcie: RISK OFF fáze, krize, nebo jen (další) šance na o něco výhodnější nákupy?
Ocenění (amerických) aktiv: Je všechno nesmyslně drahé?
2. V úterý se evropským akciím podařilo přidat půl procenta
Sentiment na evropských akciových trzích se po pondělním výprodeji obrátil v opatrný optimismus a všechny významné západoevropské indexy si připsaly zisky do jednoho procenta. Dařilo se mimo jiné švýcarské bance UBS, která po oznámení skvělých výsledků ve druhém čtvrtletí posílila o více než pět procent. Sektor základních surovin posílil o procento a půl, zatímco akcie z oborů cestování a služeb oslabily o 0,2 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,52 % na 446,61 bodu, německý DAX zpevnil o 0,55 % na 15 216,27 bodu, britský FTSE 100 uzavřel výše o 0,54 % na 6 881,13 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,81 % na 6 346,85 bodu.
Zlato a stříbro: Na trhu (zatím) panuje letní bezvětří
3. České akcie v úterý získaly zpět přes půl procenta
V úterý se na pražské burze dařilo především Erste a Komerční bance, které si shodně připsaly přes dvě procenta. Úspěšný den má za sebou i ČEZ s procentním ziskem. Z velkých titulů skončily ve ztrátě jen O2 Czech Republic a Avast. Index PX posílil o 0,62 % na 1 184,34 bodu.
Investorský magazín: Letní tržní edukace s Filipem Kejlou
4. Očekávané události
Ve středu nad ránem zveřejní Japonsko výsledek obchodní bilance a Spojené státy odpoledne přidají pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Zisk švýcarské banky UBS ve druhém čtvrtletí stoupl o 62,8 %
Švýcarské bance UBS vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 62,8 % na 2,01 miliardy USD. Pokračující růst akciových trhů pomohl největšímu světovému správci aktiv k vyšším ziskům ze správy peněz pro bohaté. Vyplývá to z úterního prohlášení UBS. Analytici v průzkumu samotné banky očekávali čtvrtletní zisk jen 1,34 miliardy USD. Výnosy stouply o 21 % na téměř devět miliard USD. Hodnota aktiv ve správě banky vzrostla o čtyři procenta na 3,2 bilionu USD.
6. České ceny průmyslových výrobců v červnu stouply o 6,1 %, nejvíce od května 2011
Ceny průmyslových výrobců v Česku v červnu stouply meziročně o 6,1 %, což byl nejvýraznější růst od května 2011. Rostly i ceny v dalších odvětvích. Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 5,8 %, ceny stavebních prací o 4,1 % a tržní služby pro podniky zdražily o 0,9 %. Ceny v zemědělství rostly nejvýrazněji od července 2019 a ceny ve stavebnictví od loňského června.
7. Společnost ABB kupuje skupinu ASTI Mobile Robotics
Švédsko-švýcarská strojírenská společnost ABB kupuje skupinu ASTI Mobile Robotics, předního světového výrobce autonomních mobilních robotů (AMR). ABB o tom v úterý informovala na svém webu. Smlouvu firmy podepsaly v pondělí a očekává se, že akvizice bude uzavřena ještě v létě. Obě strany se rozhodly nezveřejňovat žádné podrobností týkající se ceny.
8. Bloomberg: Apple kvůli koronaviru odkládá návrat do kanceláří nejméně o měsíc
Americká technologická společnost Apple odkládá návrat svých zaměstnanců do kanceláří nejméně o měsíc, tedy na říjen. Reaguje tak na opětovné šíření mutací koronaviru v mnoha zemích. S odvoláním na informované zdroje to v úterý uvedla agentura Bloomberg. Výrobce iPhonů jako jeden z prvních mezi americkými technologickými giganty odkládá plán na přesun do normálního provozu, tedy do režimu před pandemií. Své zaměstnance o návratu uvědomí s měsíčním předstihem.
9. Electrolux vykázal čtvrtletní zisk, čelí však potížím s dodávkami součástek
Švédská společnost Electrolux, která je největším výrobcem domácích spotřebičů v Evropě, hospodařila ve druhém čtvrtletí s provozním ziskem 1,98 miliardy švédských korun (zhruba pět miliard Kč) po ztrátě 62 milionů švédských korun před rokem. Varovala však před prohlubujícími se problémy s dodávkami součástek v příštích měsících, což vedlo k výraznému poklesu ceny jejích akcií.
10. Volkswagen v prvním pololetí ztrojnásobil globální dodávky elektrických aut
Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním pololetí ztrojnásobil odbyt elektromobilů ve světě na 170 939 vozů. Přispěla k tomu zejména poptávka v Evropě, uvedla v úterý agentura Reuters. Evropská komise minulý týden navrhla, aby nová auta od roku 2035 nemohla produkovat žádné emise oxidu uhličitého.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Výrobce zmrzliny Ben & Jerry's nechce prodávat na okupovaném území Palestiny
Výrobce zmrzliny Ben & Jerry's oznámil, že chce ukončit prodej svých výrobků na palestinských územích okupovaných Izraelem. Podle firmy by další prodej zmrzlin na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě "byl v rozporu s jejími hodnotami". Izrael se proti tomuto postupu okamžitě ohradil a premiér Naftali Bennett ho označil za "morálně nesprávný".
"To rozhodnutí je nemorální a diskriminační, protože vyčleňuje Izrael, poškozuje Izraelce i Palestince a povzbuzuje extremistické skupiny, které používají zastrašovací taktiku," citovala z pondělního prohlášení izraelského ministerstva zahraničí agentura AP.
Ben & Jerry's uvedla, že o ukončení prodeje na okupovaných a anektovaných palestinských územích rozhodla na základě obav, které vyjadřovali její příznivci a partneři. Žádné další podrobnosti nezveřejnila. Ukončení prodeje chce dosáhnout tím, že nechá propadnout současné licenční smlouvy, v Izraeli ale mají být její výrobky dostupné dále.
Podle agentury AP je krok Ben & Jerry's v prostředí známých firem jednou z nejhlasitějších a nejsilněji formulovaných výtek vůči izraelské politice osidlování okupovaných palestinských území.
Aktuality
