Co musíte ráno vědět (22. května)

Jak skončila úterní obchodní seance na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak hodnotí vývoj inflace v Evropě šéfka ECB Christine Lagardeová a jak využívání umělé inteligence ovlivňuje produktivitu pracovníků? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý posílily, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite posunuly historická maxima
Akcie ve Spojených státech mírně posílily, indexy Nasdaq Composite a S&P 500 uzavřely na maximech. Investoři hledají ve výrocích představitelů americké centrální banky vodítko ohledně načasování snižování sazeb. Čeká se také na hospodářské výsledky výrobce čipů NVIDIA, které firma zveřejní po skončení středečního obchodování. Bez větších pohybů se během dne obchodovalo s americkým dolarem. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 0,17 % a zakončil obchodování na 39 872,99 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,25 % na 5 321,41 bodu, což je jeho nové maximum. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,22 % na 16 832.63 bodu a vylepšil rekord podruhé za sebou. Index volatility VIX klesl o 2,39 % na 11,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 4,415 %. Ceny ropy se snížily o procento a půl, zlato odepsalo 0,2 % a stříbro zdražilo o 0,6 %. Bitcoin na konci dne nepatrně zpevňoval na zhruba 69 980 USD.
2. Evropské akcie v úterý oslabily, pod nulou skončila většina hlavních sektorů
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. Pod nulou uzavřela většina hlavních sektorů, pokles vedlo odvětví potravin a nápojů, naopak nad nulou skončil sektor těžby. Makrodata jsou tento týden v pozadí, investoři čekají mimo jiné na středeční zveřejnění zápisu z posledního jednání Fedu. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,18 % na 522,95 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,09 % na 8 416,45 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,22 % na 18 726,76 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,67 % a skončil na 8 141,46 bodu.
3. Pražská burza v úterý nepatrně klesla pod nejsilnější závěr od června 2008
Pražská burza v úterý nepatrně klesla pod nejsilnější závěr od června 2008, na který vystoupala v pondělí. Index PX v úterý odepsal 0,04 % na 1 566,89 bodu. Posílily akcie energetické společnosti ČEZ, ztrácely cenné papíry bank.
4. Očekávané události
V noci na středu Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance a novozélandská centrální banka rozhodne o dalším nastavení měnové politiky. Dopoledne bude patřit britské výrobní a spotřebitelské inflaci a indexu cen britských rezidenčních nemovitostí od DCLG a ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na statistiku prodejů starších rezidenčních nemovitostí a večer na zápis z posledního měnověpolitického jednání Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Šéfka ECB je přesvědčena, že inflace v eurozóně se dostala pod kontrolu
Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová je přesvědčena, že inflace v eurozóně se dostala pod kontrolu. Polevují podle ní dopady energetické krize a výpadky v dodavatelských řetězcích. Lagardeová to podle agentury Reuters uvedla v rozhovoru s irskou televizní stanicí RTE.
6. Maďarská centrální banka snížila základní sazbu na 7,25 %
Maďarská centrální banka v úterý podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 7,25 %. Informovala o tom v tiskové zprávě. Ke snížení základní sazby přikročila už poosmé za sebou, umožnila jí to hlavně zvolňující inflace.
7. Stát zatím stanovisko k dividendě ČEZ neuvede, rozhodne do poloviny června
Stát rozhodne o svém postoji k dividendě energetické skupiny ČEZ nejpozději deset dnů před konáním červnové valné hromady společnosti. Zatím návrh vedení ČEZ na dividendu ve výši 80 % z loňského zisku, který odpovídá 52 korunám na akcii, nebude ministerstvo financí komentovat. Důvodem je to, že výše dividendy má vliv na kurz akcií firmy na burze. V úterý to uvedl mluvčí ministerstva Filip Běhal.
8. Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
Konkurenceschopnost německého průmyslu v rámci Evropské unie i na globálním trhu se už delší dobu zhoršuje. Ve své zprávě na to v úterý upozornil mnichovský ekonomický institut Ifo, který se odvolává na výsledky svých průzkumů.
9. Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, pokud Čína napadne Tchaj-wan
Nizozemský výrobce strojů pro výrobu čipů ASML Holding a tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) mohou vyřadit z provozu nejmodernější stroje na výrobu čipů v případě, že Čína napadne Tchaj-wan. S odvoláním na informované zdroje to napsala agentura Bloomberg.
10. Akcionáři Shellu odmítli výzvu, aby firma zpřísnila své klimatické cíle
Akcionáři britské energetické společnosti Shell v úterý na výroční valné hromadě odmítli apel skupiny investorů, kteří ji v usnesení vyzvali, aby znovu zpřísnila své klimatické cíle. Šéf podniku Wael Sawan totiž v březnu zmírnil cíl pro snížení uhlíkových emisí, který si podnik stanovil do roku 2030. Informovala o tom agentura Reuters. Shell patří mezi největší producenty ropy a plynu na světě. Úterní valnou hromadu opět narušili ekologičtí aktivisté.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
PwC: Odvětví s vysokým podílem umělé inteligence vykazují nárůst produktivity
Typy podniků, které nejčastěji využívají umělou inteligenci, zaznamenávají téměř pětkrát rychlejší růst produktivity pracovníků než ty, které ji příliš nevyužívají. To zvyšuje naději, že využití umělé inteligence by mohlo podpořit širší ekonomiku, uvedla ve své zprávě poradenská společnost PwC.
Aktuality
