Co musíte ráno vědět (23. května)

Volby v ČR - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Jak zakončily pondělní obchodování akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jak vysokou pokutu vyměřila Evropská unie společnosti Meta Platforms a na kolik loni přišly českou státní kasu volby do obecních zastupitelstev a do třetiny Senátu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar nepatrně oslabil

Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně. Část investorů zůstává opatrná a čeká na výsledek rozhovorů o zvýšení dluhového stropu Spojených států, které by odvrátilo hrozbu platební neschopnosti americké vlády. Index Dow ztratil 0,42 % a zakončil obchodování na 33 286,58 bodu, širší S&P 500 však vzrostl o 0,02 % na 4 192,63 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,50 % na 12 720,78 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,38 % na 17,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 3,719 %.

Kouzelník, kouzlo, iluzionista, manipulace - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
22. 5. 2023 16:55
Fedu se povedl dokonalý trik. Jen ho tak trochu nezamýšlel

Ben Bernanke v roce 2010 v pozici šéfa americké centrální banky prohlásil: "Vyšší ceny akcií přispějí k růstu bohatství...

2. Evropské akcie zakončily pondělní seanci smíšeně, řecký akciový index posílil o více než 6 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo smíšeně. Dařilo se akciím z oblasti cestovního ruchu a volného času, naopak cenné papíry z chemického, ropného a těžařského průmyslu klesaly. V Řecku posílil index ATG o 6,09 % poté, co si vládnoucí konzervativní strana Nová demokracie zajistila pevné vedení v nedělních volbách. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,01 % na 468,91 bodu a britský FTSE 100 se zvýšil o 0,18 % na 7 770,99 bodu, zatímco německý DAX uzavřel se ztrátou 0,32 % na 16 223,99 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 0,18 % na 7 478,16 bodu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: flickr.com
19. 5. 2023 5:31
Experti: Česká energetika potřebuje dostatek zdrojů, nesmíme přitom zapomínat na ty lidské

Česká republika i celá Evropa se musejí v rámci dovozu energetických surovin soustředit v co největší míře na spřátelené...

3. Pražská burza zahájila týden mírným růstem, obchodování v pondělí začalo se zpožděním

Pražská burza v pondělí posílila, index PX zpevnil o 0,19 % na 1 319,33 bodu, zejména zásluhou akcií Komerční banky a rakouských finančních titulů. Obchodování začalo s dvouhodinovým zpožděním, příčinou byly technické problémy na straně poskytovatele obchodního systému.

BCPP, pražská burza, Burzovní palác - ilustrační foto
Obrázek: BCPP
18. 5. 2023 17:24
Trh START pražské burzy má za sebou pět let. Kdo jsou vítězové a poražení?

Burza cenných papírů Praha před pěti lety spustila trh START, který je určený pro menší a střední inovativní společnosti...

4. Očekávané události

Úterý bude ve světě dnem předběžných květnových indexů nákupních manažerů. V Británii navíc vyjde index cen rezidenčních nemovitostí od Rightmove, Eurostat za eurozónu přidá výsledek běžného účtu a ve Spojených státech se investoři vedle PMI zaměří na zprávu o prodeji nových domů nebo index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
19. 5. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meta Platforms dostala v EU rekordní pokutu 1,2 miliardy eur kvůli ochraně osobních dat

Americká internetová společnost Meta Platforms dostala v Evropské unii pokutu 1,2 miliardy eur za odesílání informací o uživatelích do Spojených států prostřednictvím své sociální sítě Facebook v rozporu s pravidly EU pro ochranu osobních údajů (GDPR). Oznámila to v pondělí irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Je to nejvyšší pokuta, jaká kdy byla v unii za podobné prohřešky uložena. Firma se podle médií proti rozhodnutí hodlá odvolat.

6. Média: Manipulaci s úroky za globální krize koordinovaly centrální banky a vlády

Manipulace s mezibankovními úrokovými sazbami v době vrcholící finanční krize v roce 2008 byla podle médií hlubší, než se dosud uvádělo. Britský list The Times v pondělí na základě čerstvých důkazů zveřejnil nové poznatky, které ukazují, že manipulaci s klíčovými sazbami LIBOR a EURIBOR koordinovaly vlády a centrální banky západních zemí, aby na trhu uměle obnovily klid.

7. Continental prodal svou továrnu na výrobu pneumatik v ruské Kaluze

Německý dodavatel automobilových součástek Continental prodal svou továrnu na výrobu pneumatik v ruském městě Kaluga ruskému podniku S8 Capital. Continental to oznámil v pondělní tiskové zprávě. Podrobnosti o finančních podmínkách transakce ale neposkytl.

8. Zahraniční investice v Německu jsou stabilní, mohou je ale ohrozit pobídky z USA

Zahraniční investice v Německu byly v loňském roce víceméně stabilní, do budoucna je ale může ohrozit program amerických vládních pobídek, který láká firmy pryč z Evropy. S odvoláním na analýzu německé rozvojové agentury Germany Trade and Invest to v pondělí uvedla agentura Reuters. Největším investorem loni v Německu byly právě Spojené státy, na které připadalo 279 projektů.

9. Německý vicekancléř chce regulovat cenu elektřiny pro průmysl do roku 2030

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck navrhuje, aby měl průmysl od příštího roku do roku 2030 zajištěn dostupnou elektrickou energii, konkrétně za cenu šest centů za kilowatthodinu do výše 80 % spotřeby. V pondělí to prohlásil na tiskové konferenci po jednání se zástupci průmyslových podniků, svazů a odborů. Do jara roku 2024 v Německu platí regulované ceny elektřiny, které pro průmysl činí nejvýše 13 centů za kilowatthodinu do 70 % předchozí spotřeby.

10. Chevron převezme konkurenční firmu PDC Energy, zvýší si objem rezerv ropy

Americká energetická společnost Chevron převezme v transakci za 7,6 miliardy dolarů svého rivala PDC Energy. Chevron, který patří k největším producentům ropy a zemního plynu na světě, to uvedl v pondělní tiskové zprávě. Za firmu zaplatí svými akciemi a převezme i její dluhy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Loňské volby přišly český státní rozpočet skoro na miliardu

Výdaje státního rozpočtu ČR na loňské volby představovaly 959 milionů korun. Uvedla to vláda v návrhu státního závěrečného účtu. Voliči vybírali zástupce do obecních zastupitelstev a do třetiny Senátu. Dalších 575 milionů korun obdržely z rozpočtu strany a hnutí. O rok dříve, kdy voliči vybírali nové poslance, stály volby státní rozpočet 672 milionů korun. Pro letošní rok na volby prezidenta republiky počítal státní rozpočet s částkou 693 milionů korun a na veškeré volby má jít 731 milionů korun. Během roku občané volí v obcích, kde se rozpadlo zastupitelstvo.

Český statistický úřad loni vynaložil na zpracování výsledků voleb téměř 100 milionů korun. Hradit musel například služby elektronických komunikací. Ministerstvo vnitra potřebovalo na vytištění volebních lístků a jejich distribuci i na zajištění bezpečnosti během voleb téměř 134 milionů korun. Kraje a obce vyčerpaly 528 milionů korun. Část peněz si také vyžádala příprava letošní volby hlavy státu.

Politické strany a hnutí získaly loni 575 milionů korun. Bylo to méně než v roce 2021, kdy jim stát vyplatil v souvislosti s konáním sněmovních voleb přes miliardu korun. Stranám, které získaly ve volbách přes 1,5 %, tehdy vyplácel stokorunu za hlas jako příspěvek na volební náklady. Strany a hnutí pobírají od státu několik příspěvků. Za každého zvoleného poslance a senátora jim stát posílá ročně 900 000 korun, za každého krajského a pražského zastupitele 250 000 korun. Uskupení, které ve sněmovních volbách získají aspoň tři procenta hlasů, navíc inkasují stálý příspěvek na činnost. Pohybuje se podle volebního zisku od šesti do deseti milionů korun za rok. Některé strany a hnutí navíc mají nárok na dotaci na práci politického institutu. Na činnost dostaly strany loni 527 milionů korun a 48 milionů korun na politické instituty.

Největší částku, 139,7 milionu korun, získalo hnutí ANO. Druhý nejvyšší příspěvek šel Starostům a nezávislým (STAN), kterým stát vyplatil 93 milionů korun. Na třetím místě mezi příjemci byla ODS, které stát vyplatil 87,2 milionu korun. Piráti získali 55,5 milionu korun, KDU-ČSL 52,3 milionu korun. Hnutí SPD stát přispěl částkou 40 milionů korun, TOP 09 získala 30,5 milionu korun.

V příštím roce čekají české voliče nejprve volby do Evropského parlamentu a na podzim do krajských zastupitelstev a opět do třetiny Senátu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat