Co musíte ráno vědět (24. ledna)
Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co srazilo cenu bitcoinu pod 40 000 USD a jaké překvapení přinesl rok 2021 v zábavním průmyslu? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek výrazně oslabily, přispěl k tomu propad ceny akcií Netflixu
Americké akcie v pátek výrazně oslabily. Investory v poslední době znepokojují vyhlídky na růst úrokových sazeb. K pátečnímu poklesu akciového trhu přispěla rovněž neuspokojivá výsledková zpráva provozovatele streamovací služby Netflix. Index Dow ztratil 1,30 % a uzavřel obchodování na 34 265,37 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,89 % na 4 397,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil dokonce o 2,72 % na 13 768,92 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 12,74 % na 28,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než šest bazických bodů na 1,772 %. Za celý týden se Dow snížil o 4,6 %, S&P 500 klesl o 5,7 % a Nasdaq Composite oslabil o 7,6 %. S&P 500 a Nasdaq Composite tak vykázaly nejvýraznější týdenní pokles od března 2020 a všechny tři hlavní indexy klesly pod své 200denní klouzavé průměry.
2. Evropské akciové indexy se v pátek propadly o dvě procenta, týdenní ztráty byly nižší
Investory na evropských akciových trzích i v závěru týdne zneklidňovala napjatá situace na východě Ukrajiny i pandemická situace napříč kontinentem. Z Británie dorazila zpráva o nečekaně výrazném propadu maloobchodních tržeb a z Německa o pravděpodobném výrazném snížení odhadu růstu tamní ekonomiky. Celoevropský index STOXX Europe 600 se v pátek propadl o 1,84 % na 474,44 bodu (za týden -1,40 %), německý DAX klesl o 1,94 % na 15 603,88 bodu (za týden -1,76 %), britský FTSE 100 oslabil o 1,20 % na 7 494,13 bodu (za týden -0,65 %) a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,75 % na 7 068,59 bodu (za týden -1,04 %). V týdenním horizontu evropské akcie oslabily již potřetí v řadě.
3. České akcie v pátek odepsaly půl procenta, týden pro ně skončil bezmála dvouprocentní ztrátou
Index PX v pátek oslabil o 0,56 % na 1 418,01 bodu, když nejztrátovějším titulem byla stejně jako ve čtvrtek Erste, jejíž akcie zlevnily o 1,57 %. Posílit se naopak podařilo Monetě Money Bank a O2 Czech Republic, na nule zavřely ČEZ i Česká zbrojovka Group. Za celý týden index PX klesl o 1,8 %, když největší pokles postihl cenné papíry bankovní skupiny Erste, největší růst naopak zaznamenaly akcie České zbrojovky Group.
4. Očekávané události
Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí předběžné indexy nákupních manažerů, v Česku vyjde spotřebitelská a podnikatelská důvěra a ve Spojených státech index aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Philips, IBM nebo Halliburton. V 10 dopoledne se můžete těšit na tržní výhled v podání makléře Vladimíra Vávry z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ruská centrální banka chce zakázat používání i těžbu kryptoměn, bitcoin zlevnil pod 40 000 dolarů
Ruská centrální banka ve čtvrtek navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území. Kryptoměny podle ní přinášejí hrozby pro suverenitu její měnové politiky, finanční stabilitu a blahobyt obyvatel. Uvedla, že za rychlým růstem zájmu o kryptoměny stojí především spekulativní poptávka a že tyto měny nesou prvky finanční pyramidy. V neděli večer se bitcoin obchodoval pod hladinou 36 000 USD.
6. Bloomberg: Ceny za přepravu nákladů po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos
Ceny za přepravu nákladů po moři loni prudce vzrostly a očekává se, že zůstanou vysoké i v letošním roce. To přinese globálním nákladním dopravcům další rok vysokého růstu zisků, menší společnosti a jejich zákazníci - od Španělska po Srí Lanku - však budou muset platit více téměř za všechno.
7. Ministerstvo financí: Ekonomická úroveň ČR v poměru k zemím eurozóny mírně klesla
Ekonomická úroveň Česka loni klesla na 86 % průměru 19 zemí eurozóny a na této úrovni by měla zůstat i v letošním roce. Předloni byla úroveň ČR na 88 %. Česko by i tak na tom mělo bylo lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko nebo Španělsko. Vyplývá to z odhadů v makroekonomické prognóze Ministerstva financí.
8. Francouzský Renault se dohodl s čínskou Geely na společné výrobě v Jižní Koreji
Francouzská společnost Renault se dohodla s čínskou firmou Geely na společné výrobě automobilů v Jižní Koreji. Podniky to oznámily ve společném prohlášení. Geely tak pokračuje v rozšiřování své globální sítě partnerství a Renault se snaží získat silnější pozici na asijských trzích, píše list Financial Times.
9. Koh-i-noor holding rozvíjí v Rožnově pod Radhoštěm výrobu pro elektroauta Tesla
Koh-i-noor holding rozvíjí v závodě v Rožnově pod Radhoštěm výrobní program pro elektrické automobily značky Tesla. Jsou to výlisky a bezpečnostní sestavy, vyrábí je firma z divize Koh-i-noor Machinery. V závodě ve východočeské Poličce chce holding do budoucna vyrábět díly pro elektroauta.
10. Letošní Světové ekonomické fórum se bude v Davosu konat od 22. do 26. května
Letošní Světové ekonomické fórum se bude v Davosu konat od 22. do 26. května. V pátek o tom informovala stejnojmenná nezisková organizace, která každoroční setkání ve švýcarských Alpách pořádá.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Prodeje CD loni poprvé za 17 let vzrostly
Rok 2021 jistě vešel do historie mnoha podstatnějšími událostmi, nicméně vězte, že poprvé za 17 let vzrostly prodeje CD. Prodalo se jich (oficiálně) přes 40 milionů.
Silně k tomu přispěl například prodej nového alba zpěvačky Adele nebo hned tří nových nosičů Taylor Swift. Prodeje CD naposledy meziročně vzrostly v roce 2004, od té doby klesaly, a to zejména v důsledku stále populárnějšího poslechu hudby on-line a jejího sdílení a stahování.
Ale pozor, pokračuje i renesance vinylových dlouho hrajících desek, tedy LP. V USA se jich například poprvé po třiceti letech prodalo více než cédéček.