Co musíte ráno vědět (25. února)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, do čeho investují miliardy dolarů firmy jako Facebook nebo Apple a jak vypadá skutečně trpělivý investor? I to musíte ráno vědět.

Image
Bitcoin, kryptoměny, propad, pád, krach, rozpad bitcoinu - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

1. Americké akcie ve středu posílily díky titulům citlivým na stav ekonomiky

Akcie ve Spojených státech ve středu posílily, index Dow uzavřel na rekordu. Dařilo se nejen titulům citlivým na ožívání ekonomiky jako Boeing, ale předchozí ztráty vymazaly rovněž technologické společnosti. Obavy investorů z možného zvyšování inflace se snažil mírnit šéf Fedu Jerome Powell. Index Dow se zvýšil o 1,35 % na nové zavírací maximum 31 961,86 bodu (rekord posunul na 32 009,64 bodu), širší S&P 500 si připsal 1,14 % na 3 925,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,99 % na 13 597,97 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,66 % na 21,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,388 %.

Americké akcie a rostoucí výnosy: Co (ne)říká historie?

Hraje si Elon s ohněm? Rizikový trojúhelník Tesla-bitcoin-Ark drží akcionáře v pozoru

2. Evropské akcie ve středu vzrostly, pomohla jim dobrá data z Německa

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají poměrně úspěšnou středu a všechny hlavní indexy si připsaly zisky. Přes přetrvávající obavy z inflace nakonec akcie posílily hlavně díky dobrým zprávám ohledně růstu HDP v Německu. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,46 % na 413,21 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,50 % na 6 658,97 bodu, německý DAX vzrostl o 0,80 % na 13 976 bodů a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,31 % na 5 797,98 bodu.

Bitcoin nad 50 000 USD a čekání na opravdový test

O (zatím) zanedbatelné korekci na trhu s dluhopisy

3. Pražská burza po šesti poklesech v řadě ve středu vzrostla o více než procento 

Po šesti poklesech za sebou ve středu pražská burza vzrostla. Index PX stoupl o 1,05 % na 1 053,06 bodu. Více než 2,5 % přidaly akcie Erste Group Bank, silně rostly i cenné papíry vývojáře antivirových programů Avast.

Technologie, kryptoměny, ESG, výhled na rok 2021. Experti na této konference odpoví na vše podstatné

4. Očekávané události

Čtvrtek otevřou zprávy o spotřebitelské a ekonomické náladě v Evropě, vyjdou také statistiky úvěrů v eurozóně a z Americky dorazí série statistik, vedle vývoje HDP budou sledované zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby, týdenní aktualizace dat z trhu práce a také rozjednané prodeje domů. Do Kongresu přijde zopakovat svůj pohled na americkou ekonomiku šéf Fedu Jerome Powell. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. HDP Německa rostl koncem roku rychleji, než se předpokládalo

Hrubý domácí produkt Německa se v loňském čtvrtém čtvrtletí navzdory novým opatřením proti koronaviru zvýšil o 0,3 %. Ve své konečné zprávě to ve středu oznámil spolkový statistický úřad. Zpřesnil tak svůj odhad z konce ledna, podle kterého růst činil pouze 0,1 %. V celém loňském roce pak německá ekonomika podle konečných údajů klesla o 4,9 %. V lednu statistici celoroční pokles odhadovali na pět procent.

6. Reuters: AstraZeneca nesplní ve druhém čtvrtletí objem dodávek do EU

Farmaceutická společnost AstraZeneca doručí do Evropské unie ve druhém čtvrtletí méně než polovinu původně přislíbených dávek své vakcíny proti covidu-19. Podle agentury Reuters to společnost sdělila unijním činitelům. AstraZeneca zprávu nepopřela, v úterý večer však prohlásila, že usiluje o zvýšení výrobních kapacit, aby stihla doručit slíbených 180 milionů dávek.

7. Úřad FAA nařídil okamžitou kontrolu vybraných Boeingů 777

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil okamžitou kontrolu letadel Boeing 777-200 se stejným motorem, jaký o minulém víkendu začal u jednoho z letadel ve vzduchu hořet. Úřad bezprostředně po nehodě všem aerolinkám doporučil, aby letadla zatím nepoužívaly, nyní doporučení změnil v příkaz provést důkladnou kontrolu titanových lopatek motoru před opětovným nasazením do provozu.

8. Apple v uplynulých šesti letech převzal zhruba stovku podniků

Americký technologický gigant Apple v uplynulých šesti letech převzal zhruba stovku podniků. V průměru tak kupoval jednu firmu každé tři až čtyři týdny. Šéf Applu Tim Cook to podle serveru BBC sdělil akcionářům na úterní valné hromadě. Upozornil, že cílem těchto akvizic je ve většině případů získat nové technologie a talentované pracovníky.

9. Powell: Naplnění inflačního cíle Fedu může trvat přes tři roky

Může trvat přes tři roky, než se naplní inflační cíl americké centrální banky. Před výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů to ve středu řekl šéf Fedu Jerome Powell. Jeho výrok podle agentury Reuters naznačuje, že Fed po pandemii přimhouří oči nad růstem spotřebitelských cen a nechá úrokové sazby delší dobu beze změny. Powell před výborem též zmínil, že Fed se při vývoji a uvedení digitální obdoby dolaru neobejde bez souhlasu Kongresu.

10. Facebook během tří let investuje do médií miliardu dolarů

Společnost Facebook se ve středu zavázala, že během tří let investuje do mediálního průmyslu nejméně miliardu dolarů. Provozovatel sociální sítě s tím přichází několik dní poté, co ukončil spor s australskou vládou o placení zpravodajským firmám za využívání jejich obsahu. Spor mezi technologickými společnostmi a australskou vládou pozorně sledoval celý svět, který se chce postupem Canberry inspirovat.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Trpělivost

Nějaký expert ve středu prodal bitcoiny, které držel celých deset let. To znamená, že je ani neutratil za pizzu, ani neprodával v předešlých růstových šílenstvích. Jednoduše si počkal a z nuly vydělal miliony dolarů. Borec.

Musíte vědět
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat