1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Jak skončilo čtvrteční obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, jakými výsledky skončila měnověpolitická zasedání ECB, Bank of England a ČNB, jak hlouběji do letošního roku hledí ČEZ a jakým "titulem" se nově honosí chatovací robot ChatGPT? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie ve čtvrtek převážně posilovaly, těžily z nadějí na blížící se konec zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Cenné papíry technologických firem prudce rostly v čele s internetovou společností Meta Platforms. Index Dow ztratil 0,11 % a zakončil obchodování na 34 053,94 bodu, širší benchmark S&P 500 však stoupl o 1,47 % na 4 179,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil dokonce o 3,25 % na 12 200,82 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,81 % na 18,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 3,402 %.
Evropské akcie ve čtvrtek výrazně posílily díky nadějím na blížící se konec zvyšování úroků. Hlavní index německé burzy DAX se vyšplhal na téměř roční maximum. Zisky si připsaly i britské akcie poté, co Bank of England uvedla, že inflace pravděpodobně dosáhla vrcholu, a předpověděla pro letošní rok mělčí recesi. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 1,35 % na 459,20 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,76 % na 7 820,16 bodu, německý DAX přidal 2,16 % na 15 509,19 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,26 % na 7 166,27 bodu.
Pražská burza dále roste a vylepšuje několikaměsíční maxima. Index PX ve čtvrtek stoupl o 0,70 % na 1 351,96 bodu, a dosáhl tak nejvyšší úrovně od loňského dubna. Nahoru ho táhly cenné papíry Erste a Monety, posílila ale většina hlavních titulů.
V pátek budou napříč světem vycházet finální lednové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI. Za eurozónu navíc vyjde výrobní inflace a ve Spojených státech bude zveřejněna klíčová zpráva z trhu práce za leden. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Evropská centrální banka na únorovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu - základní na 3 % a depozitní na 2,5 %. Rada guvernérů sazby zvýšila popáté v řadě. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. V prohlášení zveřejněném na závěr únorového jednání ECB také uvedla, že úroky plánuje nadále zvyšovat.
Britská centrální banka na únorovém měnověpolitickém zasedání v souladu s očekáváním zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4 %, nejvyšší úroveň od konce roku 2008. Bank of England současně v únorovém výstupu z jednání upustila od slibu, že bude v případě potřeby úroky dále výrazně zvyšovat, a uvedla také, že inflace už pravděpodobně dosáhla vrcholu.
Bankovní rada České národní banky na únorovém měnověpolitickém zasedání opět podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 7 %. Sedmiprocentní sazba platí od druhé poloviny loňského června, bankovní rada ji ponechala na stejné úrovni na pátém zasedání v řadě. Lombardní sazbu ČNB ponechala na 8 % a diskontní sazbu potvrdila na 6 %. ČNB rovněž zopakovala, že bude bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Pro ponechání sazeb beze změny bylo pět členů rady, dva hlasovali pro jejich zvýšení.
Energetická skupina ČEZ zveřejnila výhled pro letošní rok, který zahrnuje aktuální predikce cen komodit a nedávno schválené regulace. Management počítá v tomto roce se ziskem EBITDA v rozmezí 105 a 125 miliard Kč a očištěným čistým ziskem 30 až 40 miliard Kč. Výhled počítá s průměrnou realizovanou cenou elektřiny v pásmu 120 až 160 EUR/MWh, daní z příjmů nad stanovené cenové stropy ve výši 7 až 33 miliard Kč, daní z mimořádných zisků 20 až 30 miliard Kč a řádnou daní ze zisku 13 až 17 miliard Kč. Dlouhodobý výhled pak pro rok 2030 počítá s EBITDA 125 až 135 miliard Kč.
Americké technologické společnosti Apple se v prvním finančním čtvrtletí, které skončilo 31. prosince, snížily tržby i zisk. Za poklesem stály zejména slabší tržby z prodeje telefonů iPhone. Vyplývá to z čtvrteční výsledkové zprávy podniku. Čistý zisk společnosti klesl o více než 13 % na zhruba 30 miliard dolarů. Tržby se snížily o zhruba pět procent na 117 miliard dolarů, vykázaly tak první čtvrtletní pokles za téměř čtyři roky.
Přebytek bilance zahraničního obchodu Německa se loni snížil na 79,7 miliardy eur ze 175,3 miliardy eur v roce předchozím. Byl tak nejnižší od roku 2000. Vývoz rostl mnohem pomaleji než dovoz do Německa, hlavně kvůli zvýšení dovozních cen energií. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad Destatis.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Chatovací robot ChatGPT, který využívá umělou inteligenci, se stal nejrychleji rostoucí spotřebitelskou aplikací v historii. Uvedli to analytici největší švýcarské banky UBS. Podle nich systém vyvinutý společností OpenAI dosáhl v lednu, dva měsíce od spuštění, hranice 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Firma ve čtvrtek oznámila zpoplatnění aplikace, nejprve ve Spojených státech.
Zpráva s odvoláním na údaje analytické společnosti Similarweb uvádí, že ChatGPT v lednu používalo v průměru asi 13 milionů unikátních návštěvníků denně, což je proti prosinci více než dvojnásobek.
"Za 20 let sledování internetového prostoru si nepamatujeme rychlejší růst spotřebitelské internetové aplikace," uvádí analytici UBS. Platforma sdílených videí TikTok hranice 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně dosáhla zhruba devět měsíců od spuštění, Instagramu to trvalo 2,5 roku, ukazují data společnosti Sensor Tower.
ChatGPT dokáže na základě jednoduchých dotazů generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Společnost OpenAI, kterou podporuje Microsoft, robota zdarma zpřístupnila veřejnosti koncem loňského listopadu. Minulý týden agentura AFP uvedla, že ChatGPT složil zkoušky na americké právnické fakultě.
Ve Spojených státech bude měsíční předplatné aplikace stát 20 dolarů. Američtí platící uživatelé získají podle společnosti OpenAI přístup ke stabilnější a rychlejší službě a budou si moct vyzkoušet nové funkce jako první.
Analytici se domnívají, že zpřístupnění služby ChatGPT poskytne společnosti OpenAI výhodu prvního hráče proti ostatním společnostem, které se zabývají umělou inteligencí. Podnik má sice kvůli nárůstu počtu uživatelů vyšší náklady, ale zároveň i více zpětné vazby na tříbení odpovědí chatovacího robota. OpenAI uvedla, že tržby z předplatného pomohou pokrýt náklady na provoz systému.
Neziskovou organizaci OpenAI v roce 2015 spoluzaložil miliardář Elon Musk. V roce 2017 se s ní rozešel kvůli střetu zájmů mezi organizací a společností Tesla. Minulý týden OpenAI získala investici deset miliard dolarů od Microsoftu.
Podobného chatovacího robota plánuje podle zdroje agentury Reuters v březnu spustit čínská technologická společnost Baidu. Firma chce tuto službu spustit nejprve jako samostatnou aplikaci a postupně ji začleňovat do svého vyhledávače.