Co musíte ráno vědět (3. února)

Technologie, umělá inteligence - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com

Jak skončilo čtvrteční obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, jakými výsledky skončila měnověpolitická zasedání ECB, Bank of England a ČNB, jak hlouběji do letošního roku hledí ČEZ a jakým "titulem" se nově honosí chatovací robot ChatGPT? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek převážně rostly, zejména díky technologickým firmám

Americké akcie ve čtvrtek převážně posilovaly, těžily z nadějí na blížící se konec zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Cenné papíry technologických firem prudce rostly v čele s internetovou společností Meta Platforms. Index Dow ztratil 0,11 % a zakončil obchodování na 34 053,94 bodu, širší benchmark S&P 500 však stoupl o 1,47 % na 4 179,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil dokonce o 3,25 % na 12 200,82 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,81 % na 18,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 3,402 %.

S&P 500 - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
2. 2. 2023 9:50
Index S&P 500 prorazil nad další rezistenci, musí ale růst ještě potvrdit

Americký akciový index S&P 500 hned v první únorové obchodní seanci po oznámení výsledku zasedání FOMC razantně posílil...

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zdražily, investory těší relativně optimistické vyhlídky

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně posílily díky nadějím na blížící se konec zvyšování úroků. Hlavní index německé burzy DAX se vyšplhal na téměř roční maximum. Zisky si připsaly i britské akcie poté, co Bank of England uvedla, že inflace pravděpodobně dosáhla vrcholu, a předpověděla pro letošní rok mělčí recesi. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 1,35 % na 459,20 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,76 % na 7 820,16 bodu, německý DAX přidal 2,16 % na 15 509,19 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,26 % na 7 166,27 bodu.

Zlato, zlaté cihly
Obrázek: World Gold Council
2. 2. 2023 6:46
Technický pohled: Cena zlata zatím nepřekonala silnou rezistenci, hladina 2 000 USD za unci se ale přiblížila

Již pět týdnů po sobě předvádí zlato na trhu lepší výkony než stříbro. Ve čtvrtek 26. ledna přitom dolarová cena zlata...

3. Pražská burza ve čtvrtek opět posílila, index PX je nejvýše od loňského dubna

Pražská burza dále roste a vylepšuje několikaměsíční maxima. Index PX ve čtvrtek stoupl o 0,70 % na 1 351,96 bodu, a dosáhl tak nejvyšší úrovně od loňského dubna. Nahoru ho táhly cenné papíry Erste a Monety, posílila ale většina hlavních titulů.

MONETA Money Bank a Komerční banka - ilustrační foto
Obrázek:
2. 2. 2023 12:20
Erste věří akciím Komerční banky a Monety, pro obě zvyšuje doporučení

V případě akcií Komerční banky Erste zaktualizovala investiční doporučení na stupeň "kupovat" z dosavadního "akumulovat"...

4. Očekávané události

V pátek budou napříč světem vycházet finální lednové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI. Za eurozónu navíc vyjde výrobní inflace a ve Spojených státech bude zveřejněna klíčová zpráva z trhu práce za leden. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
27. 1. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB na únorovém zasedání v souladu s očekáváním zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3 %

Evropská centrální banka na únorovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu - základní na 3 % a depozitní na 2,5 %. Rada guvernérů sazby zvýšila popáté v řadě. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. V prohlášení zveřejněném na závěr únorového jednání ECB také uvedla, že úroky plánuje nadále zvyšovat.

6. Bank of England na únorovém zasedání v souladu s očekáváním zvýšila základní sazbu o půl procentního bodu na 4 %

Britská centrální banka na únorovém měnověpolitickém zasedání v souladu s očekáváním zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4 %, nejvyšší úroveň od konce roku 2008. Bank of England současně v únorovém výstupu z jednání upustila od slibu, že bude v případě potřeby úroky dále výrazně zvyšovat, a uvedla také, že inflace už pravděpodobně dosáhla vrcholu.

7. ČNB na prvním letošním zasedání podle očekávání potvrdila nastavení úrokových sazeb

Bankovní rada České národní banky na únorovém měnověpolitickém zasedání opět podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 7 %. Sedmiprocentní sazba platí od druhé poloviny loňského června, bankovní rada ji ponechala na stejné úrovni na pátém zasedání v řadě. Lombardní sazbu ČNB ponechala na 8 % a diskontní sazbu potvrdila na 6 %. ČNB rovněž zopakovala, že bude bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Pro ponechání sazeb beze změny bylo pět členů rady, dva hlasovali pro jejich zvýšení.

8. ČEZ letos čeká očištěný čistý zisk 30 až 40 miliard Kč, státu firma odvede přes 100 miliard Kč

Energetická skupina ČEZ zveřejnila výhled pro letošní rok, který zahrnuje aktuální predikce cen komodit a nedávno schválené regulace. Management počítá v tomto roce se ziskem EBITDA v rozmezí 105 a 125 miliard Kč a očištěným čistým ziskem 30 až 40 miliard Kč. Výhled počítá s průměrnou realizovanou cenou elektřiny v pásmu 120 až 160 EUR/MWh, daní z příjmů nad stanovené cenové stropy ve výši 7 až 33 miliard Kč, daní z mimořádných zisků 20 až 30 miliard Kč a řádnou daní ze zisku 13 až 17 miliard Kč. Dlouhodobý výhled pak pro rok 2030 počítá s EBITDA 125 až 135 miliard Kč.

9. Čtvrtletní tržby Applu poprvé za téměř čtyři roky klesly, snížil se i zisk

Americké technologické společnosti Apple se v prvním finančním čtvrtletí, které skončilo 31. prosince, snížily tržby i zisk. Za poklesem stály zejména slabší tržby z prodeje telefonů iPhone. Vyplývá to z čtvrteční výsledkové zprávy podniku. Čistý zisk společnosti klesl o více než 13 % na zhruba 30 miliard dolarů. Tržby se snížily o zhruba pět procent na 117 miliard dolarů, vykázaly tak první čtvrtletní pokles za téměř čtyři roky.

10. Přebytek zahraničního obchodu Německa byl loni nejnižší od roku 2000

Přebytek bilance zahraničního obchodu Německa se loni snížil na 79,7 miliardy eur ze 175,3 miliardy eur v roce předchozím. Byl tak nejnižší od roku 2000. Vývoz rostl mnohem pomaleji než dovoz do Německa, hlavně kvůli zvýšení dovozních cen energií. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad Destatis.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

UBS: Chatovací robot ChatGPT je nejrychleji rostoucí aplikace v historii

Chatovací robot ChatGPT, který využívá umělou inteligenci, se stal nejrychleji rostoucí spotřebitelskou aplikací v historii. Uvedli to analytici největší švýcarské banky UBS. Podle nich systém vyvinutý společností OpenAI dosáhl v lednu, dva měsíce od spuštění, hranice 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Firma ve čtvrtek oznámila zpoplatnění aplikace, nejprve ve Spojených státech.

Zpráva s odvoláním na údaje analytické společnosti Similarweb uvádí, že ChatGPT v lednu používalo v průměru asi 13 milionů unikátních návštěvníků denně, což je proti prosinci více než dvojnásobek.

"Za 20 let sledování internetového prostoru si nepamatujeme rychlejší růst spotřebitelské internetové aplikace," uvádí analytici UBS. Platforma sdílených videí TikTok hranice 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně dosáhla zhruba devět měsíců od spuštění, Instagramu to trvalo 2,5 roku, ukazují data společnosti Sensor Tower.

ChatGPT dokáže na základě jednoduchých dotazů generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Společnost OpenAI, kterou podporuje Microsoft, robota zdarma zpřístupnila veřejnosti koncem loňského listopadu. Minulý týden agentura AFP uvedla, že ChatGPT složil zkoušky na americké právnické fakultě.

Ve Spojených státech bude měsíční předplatné aplikace stát 20 dolarů. Američtí platící uživatelé získají podle společnosti OpenAI přístup ke stabilnější a rychlejší službě a budou si moct vyzkoušet nové funkce jako první.

Analytici se domnívají, že zpřístupnění služby ChatGPT poskytne společnosti OpenAI výhodu prvního hráče proti ostatním společnostem, které se zabývají umělou inteligencí. Podnik má sice kvůli nárůstu počtu uživatelů vyšší náklady, ale zároveň i více zpětné vazby na tříbení odpovědí chatovacího robota. OpenAI uvedla, že tržby z předplatného pomohou pokrýt náklady na provoz systému.

Neziskovou organizaci OpenAI v roce 2015 spoluzaložil miliardář Elon Musk. V roce 2017 se s ní rozešel kvůli střetu zájmů mezi organizací a společností Tesla. Minulý týden OpenAI získala investici deset miliard dolarů od Microsoftu.

Podobného chatovacího robota plánuje podle zdroje agentury Reuters v březnu spustit čínská technologická společnost Baidu. Firma chce tuto službu spustit nejprve jako samostatnou aplikaci a postupně ji začleňovat do svého vyhledávače.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 3. 2023 12:07
Proč se (ne)bát pádů malých bank v USA, když jsou ve slevě Komerční banka nebo Erste?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat