Co musíte ráno vědět (4. března)

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a ve Spojených státech, kolik lidé v největších ekonomikách světa ušetřili v době pandemie a jak pomáhají podnikoví hasiči ve chvaletické elektrárně přírodě? To vše musíte ráno vědět.

Image
Falco peregrinus - ilustrační foto
Obrázek: Flickr

1. Americké akcie ve středu oslabily, obnovený tlak na technologie převážil nad ekonomickým optimismem

Americké akcie oslabily v čele s technologickými společnostmi, jejichž pokles převážil nad růstem cen akcií finančních, energetických a průmyslových podniků. Investoři přesunovali peníze z technologických firem do odvětví, která podle nich budou více těžit z oživování ekonomiky. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,39 % na 31 270,09 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,31 % na 3 819,72 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl dokonce o 2,70 % na 12 997,75 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 10,66 % na 26,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 1,484 %. Ceny ropy se zvýšily o dvě procenta, zlato a stříbro naopak okolo dvou procent odevzdaly a nejsledovanější kryptoměny výrazně posílily (bitcoin +7 %, ethereum +9 %).

Akcie: Co když vyšší výnosy dluhopisů nejsou až takový problém?

Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?

2. Na evropských akciových trzích ve středu zavládl opatrný optimismus

Středeční obchodování v Evropě ovlivnil růst výnosů amerických dluhopisů v návaznosti na slova prezidenta Joea Bidena, který ujistil, že "ve Spojených státech bude dostatek vakcín k tomu, aby byli všichni dospělí očkováni do konce května". Dobré zprávy dorazily také z britské ekonomiky, která by se podle slov tamního ministra financí mohla zotavit dříve, než se předpokládalo, a to i díky nově představeným podpůrným opatřením. Nejlépe se dařilo britskému indexu FTSE 100, který posílil o 0,93 % na 6 675,47 bodu. Německý DAX stoupl o 0,29 % na 14 080,03 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,35 % na 5 830,06 bodu a panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,05 % na 413,42 bodu.

Tvrdý český lockdown vs. otevřené německé zoo

3. Pražská burza celou středu padala, nejvíce se červenal Avast

Ve středu klesly všechny velké akciové tituly pražské burzy. Na odepsání 1,26 % z hodnoty indexu PX na 1 056,05 bodu se nejvýrazněji podepsaly akcie společnosti Avast. ČEZ i Česká zbrojovka ztratily více než procento a půl, ostatní tituly přišly o méně než procento.

Když tržní sazby pod taktovkou ČNB (po)rostou, zvažte zajištění "po schodech"

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne budou investoři v eurozóně vyhodnocovat maloobchodní tržby a nezaměstnanost. Odpoledne bude ve Spojených státech patřit pravidelné týdenní zprávě o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také továrním objednávkám. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dále klesá

Ekonomika eurozóny je teď kvůli přísnějším protipandemickým opatřením téměř jistě v takzvané dvojité recesi, ukázal průzkum, jehož výsledky ve středu zveřejnila společnost IHS Markit. Její index podnikatelské aktivity za únor se sice podle konečné zprávy zvýšil, zůstává však pod hranicí 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Postupující očkování proti covidu-19 ale dává naději na zlepšení.

6. Bloomberg: Lidé v době pandemie ušetřili 2,9 bilionu dolarů

Spotřebitelé v největších ekonomikách světa nashromáždili v době omezení pohybu souvisejícího s pandemií dodatečných 2,9 bilionu dolarů. To je značná hotovost, která vytváří potenciál pro silné oživení z recese způsobené pandemií, uvedla s odvoláním na své výpočty agentura Bloomberg.

7. Muskova společnost SpaceX postaví závod v Texasu

Vesmírná společnost SpaceX amerického podnikatele Elona Muska postaví novou továrnu v americkém státě Texas. Budou se tam vyrábět satelity sítě Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. O Texasu uvažuje také jihokorejský Samsung, který ve Spojených státech vybírá místo pro svůj nový závod na výrobu čipů za 17 miliard dolarů.

8. Automobilkám Fiat Chrysler a PSA loni prudce klesl zisk

Automobilkám Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a Peugeot Société Anonyme (PSA), které se začátkem letošního roku sloučily do skupiny Stellantis, loni prudce klesl zisk. Automobilky tak naposledy zveřejnily výsledky hospodaření jako samostatné podniky.

9. Avast loni vydělal 169,6 milionu USD, navrhuje vyplatit finální dividendu 11,2 centu na akcii

Vývojář antivirového softwaru Avast loni dosáhl čistého zisku 169,6 milionu USD, o rok dříve vykázal čistý zisk 248,9 milionu USD. Upravený čistý zisk se ale společnosti zvýšil na 360,2 milionu USD z 322,3 milionu USD. Avast se zveřejněním výsledků uvedl, že navrhne vyplacení finální dividendy 11,2 centu na akcii splatné v červnu.

10. Intel má zaplatit za porušení patentů 2,18 miliardy dolarů

Americký výrobce počítačů Intel porušil dva patenty týkající se výroby čipů, které vlastnila společnost VLSI Technology. Musí proto svému konkurentovi zaplatit odškodné 2,18 miliardy USD. Rozhodl o tom federální soud. Intel s verdiktem nesouhlasí a hodlá se odvolat.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chvaletická elektrárna: Spalování uhlí vs. ochrana přírody

O ekologické soužití s ostatními živočichy už se dávno nesnaží jen zaměstnanci národních parků či dobrovolníci v batikovaných tričkách. Podnikoví hasiči uhelné elektrárny Chvaletice instalovali na 300 metrů vysoký komín několik hnízdních budek pro přísně chráněné sokoly stěhovavé. Do těchto příbytků hasiči každoročně dopravují 50 kilogramů keramzitu sloužícího ptákům jako stelivo. Podobnou ubytovací kapacitou je vybavena i elektrárna v Počeradech patřící rovněž do skupiny Sev.en Energy.

Musíte vědět
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat