Co musíte ráno vědět (4. června)

Image
Schillerová, podpora živnostníků, pětadvacítka

Jak ve čtvrtek skončilo obchodování s akciemi v Evropě a ve Spojených státech, jak se daří ekonomikám podle indexů nákupních manažerů a kdo jsou nejvlivnější ženy Česka? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek klesly, nejvíce Nasdaq

Americké akcie oslabily, zejména technologický sektor. Negativně na náladu trhu působily obavy z inflace a možného omezení stimulačních opatření ze strany americké centrální banky. Část ztrát akciové indexy smazaly po zprávě, že americký prezident Joe Biden nezavrhuje možnost nezvyšovat korporátní daň. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,07 % na 34 577,04 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,36 % na 4 192,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 1,03 % na 13 614,51 bodu. Dařilo se spíše cyklickým titulům, ztrácely naopak technologie. Index volatility VIX vzrostl o 3,20 % na 18,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o tři a půl bazického bodu na 1,625 %. Ceny ropy se praticky nezměnily, zlato ale odepsalo dvě procenta a stříbro bezmála tři. Okolo 3 % naopak přidaly jak bitcoin, tak ethereum.

3. 6. 2021 9:57
Čeká americké akcie (další) výrazný průlom výše?

Americký akciový trh se zhruba od poloviny dubna konsoliduje. Index S&P 500 sice historické maximum stanovil naposledy 7...

2. Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, nedařilo se těžařům

Západoevropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci smíšeně. Investoři vyhodnocovali finální květnové indexy nákupních manažerů ve službách, ani jejich dobré výsledky ale nedokázaly dostat všechny benchmarky do plusu. Nedařilo se akciím těžařských firem. Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,12 % na 450,79 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,61 % na 7 064,35 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 0,21 % na 6 507,92 bodu, zatímco německý DAX posílil o 0,19 % na 15 632,67 bodu.

3. 6. 2021 6:33
Role bitcoinu v diverzifikovaném portfoliu podle jednoho z největších hráčů na Wall Street

Nedávno jsme na Investičním webu zveřejnili výtah ze studie CFA o tom, jaké je ideální zastoupení bitcoinu v portfoliu...

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, dařilo se akciím ČEZ a Monety

Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, index PX zpevnil o 0,08 % na 1 174,71 bodu. K růstu mu pomohly především akcie energetické společnosti ČEZ a Monety Money Bank. Výraznějšímu růstu indexu bránily hlavně cenné papíry Komerční banky.

3. 6. 2021 12:21
Robot jako manažer fondu: Mají algoritmy opravdu co nabídnout?

Různé formy algoritmického investování jsou v poslední době na vzestupu a představují další konkurenci pro tradiční...

4. Očekávané události

V pátek rozhodne o sazbách centrální banka v Indii, v Česku bude hodnocen vývoj mezd v prvním čtvrtletí a vyjdou data o maloobchodních tržbách v eurozóně. Z Ruska dorazí inflační statistika a vrchol týdne obstará americká zpráva o vývoji na pracovním trhu za květen. Vedle toho Spojené státy oznámí průmyslové objednávky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

28. 5. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruský ministr: Ropa může při absenci investic zdražit až na 200 USD za barel

Cena ropy se může vyšplhat až na 200 dolarů za barel, pokud Mezinárodní agentura pro energii (IEA) prosadí svůj záměr, aby svět přestal investovat do nových projektů těžby ropy a zemního plynu. Na ekonomickém fóru v Petrohradě to ve čtvrtek řekl místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexandr Novak. Cena ropy na světových trzích se od loňského podzimu vytrvale zvyšuje a severomořský typ Brent se z úrovně kolem 38 dolarů vyšplhal na současných více než 70 dolarů za barel.

6. Inflace v zemích OECD vystoupila na 3,3 %, zvyšuje se nejvíce od roku 2008

Míra inflace v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v dubnu vystoupila na 3,3 % z březnových 2,4 %, a zaznamenala tak nejvýraznější vzestup od globální finanční krize z roku 2008. Ceny se rychle zvyšují nejen v nejvyspělejších zemích, ale i jinde. Citelně k tomu přispívá zdražování energií. Ceny se ale zvyšují, i když se neberou v úvahu kolísavější ceny energií a čerstvých potravin.

7. Chystaná konsolidace veřejných financí ČR je podle rozpočtové rady nedostatečná

Plánovaná konsolidace veřejných financí ČR tak, jak ji chystá ministerstvo financí, je nedostatečná. Výpočty Národní rozpočtové rady totiž ukazují, že dosažení tzv. dluhové brzdy ve výši 55 % HDP nastane pravděpodobně již v roce 2024. Navíc jsou přijímána a navrhována další daňová a výdajová opatření, která dodatečně zvyšují již existující nerovnováhu veřejných financí, což je podle rady nezodpovědné. Konsolidaci nebude možné uskutečnit pouze omezováním veřejných výdajů a bude nutné i významně zvýšit zdanění. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí Národní rozpočtové rady.

8. Evropa: Růst podnikatelské aktivity v sektoru služeb v květnu zrychlil, vyšší bylo i tempo celkové expanze

Růst aktivity v sektoru služeb v jednotlivých evropských ekonomikách i v celé eurozóně v květnu výrazně zrychlil. Výrazně stouplo také tempo celkové expanze, které vedle služeb zahrnuje i výrobní sektor. Vyplývá to z finálních květnových indexů nákupních manažerů, které ve čtvrtek zveřejnila společnost IHS Markit.

9. Altmaier: Německá ekonomika už překonala nejhorší část koronavirové krize

Německá ekonomika už překonala nejhorší část koronavirové krize a v letošním roce by mohla vykázat růst až o čtyři procenta. Uvedl to ve čtvrtek německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Jeho nejnovější prognóza je optimističtější než oficiální vládní výhled z konce dubna, který na letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu o 3,5 % po loňském propadu o 4,8 %.

10. Ministr: Rusko odstraní dolarová aktiva ze svého státního investičního fondu

Rusko zcela odstraní dolarová aktiva ze svého státního investičního fondu a naopak v něm posílí podíl eura, čínského jüanu a zlata. Na okraj mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu to ve čtvrtek řekl ministr financí Anton Siluanov. Změny, které počítají i s nižším zastoupením britské libry, podle něj nastanou do měsíce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejvlivnější ženou Česka zůstala podle Forbesu Schillerová, čtvrtá je Kellnerová

Nejvlivnější ženou Česka podle časopisu Forbes zůstala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pořadí se nezměnilo ani na dalších dvou místech, druhá je eurokomisařka Věra Jourová a třetí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Do první desítky se nově dostala na čtvrtou pozici vdova po většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi Renáta Kellnerová a na desáté místo spolumajitelka dodavatele stavebnin DEK Petra Kutnarová.

"Pokud vliv měříme i tím, na kolik lidí mají přímý dopad různá její rozhodnutí, není nadále vlivnější Češky než Alena Schillerová," uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. Žádná jiná žena v Česku podle něj momentálně nehospodaří s větším množstvím peněz. "V čase nynější koronavirové krize a jejích dopadů navíc ještě posílila svůj vliv na různá odvětví a dění v Česku," doplnil.

Vdova po Petru Kellnerovi byla na konci května jmenována správcem pozůstalosti, a tak nyní kontroluje třísetmiliardový majetek, i když zatím dědické řízení není uzavřeno, uvedl Forbes ke čtvrtému místu Kellnerové v žebříčku. "Paní Kellnerová je také součástí řídícího výboru, který funguje jako poradní orgán současného výkonného ředitele Ladislava Bartoníčka," doplnil.

Z koaliční vlády ANO a ČSSD v žebříčku na stejném (sedmém) místě jako loni zůstala také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Z první desítky vypadla loni osmá personální ředitelka Home Creditu Renata Mrázová a majitelka realit a zakladatelka neziskové organizace Women for Women Ivana Tykač, která se z loňského 10. posunula na letošní 12. místo.

Žebříček nejvlivnějších žen Forbes vydal podesáté, letos v něm představil 150 jmen významných Češek z nejrůznějších oborů, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor. Redakce sledovala více než 350 žen, v širším výběru byly majitelky firem, manažerky, ženy působící ve veřejné sféře, finančnictví či justici, redakční tým ale sleduje i neziskový sektor, ženy z kultury či sportu.

Jednotlivé ženy v každé kategorii redaktoři hodnotili podle několika kritérií, vycházeli z metodiky amerického Forbesu a spolupracovali s odborníky a znalci jednotlivých odvětví, se kterými pořadí konzultovali. U majitelek a manažerek Forbes podle Šimůnka sleduje například hospodářské výsledky firem a akvizice, počty zaměstnanců a zákazníků a objem peněz, nad nimiž mají kontrolu a přímý vliv.

"V sekci politiky a veřejné správy posuzujeme pozice a reálné pravomoci a počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit. Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování," dodal šéfredaktor Forbesu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat