Role bitcoinu v diverzifikovaném portfoliu podle jednoho z největších hráčů na Wall Street
Nedávno jsme na Investičním webu zveřejnili výtah ze studie CFA o tom, jaké je ideální zastoupení bitcoinu v portfoliu. Narazil jsem v této souvislosti na novou analýzu Goldman Sachs, která možná není až tak býčí, ale i tak potvrzuje, že velcí hráči z Wall Street již berou bitcoin vážně.
Jen malá alokace bitcoinu ve standardním portfoliu složeném z 60 % z akcií a ze 40 % z dluhopisů by od roku 2014 významně zvýšila rizikově očištěné výnosy celého koše investic. Kurz bitcoinu je k dispozici přibližně od poloviny roku 2010, ale Goldman Sachs použila jeho ceny až od roku 2014, protože do té doby k němu investoři neměli úplně snadný přístup.
Bitcoin do klasických portfolií i přes svou velkou volatilitu přinesl vyšší rizikově očištěné výnosy než akciový index S&P 500 nebo 10leté vládní dluhopisy USA. Zároveň zafungoval jako diverzifikační prvek s nízkou korelací s dalšími aktivy (v posledních měsících to až tak neplatí).
Vysoká návratnost bitcoinu spojená s vysokým rizikem v rané fázi přijetí ze strany investorů je podobná, jakou nabídlo zlato během svého silného růstu za vysoké volatility po ukončení brettonwoodských dohod roce 1971. Jakmile ale tehdy američtí soukromí investoři získali možnost expozice vůči zlatu ve svých portfoliích (nejprve prostřednictvím certifikátů, poté fyzicky v polovině 70. Let), volatilita a výnosy klesly. Stejný osud může potkat i kryptoměny, až "dozrají".
KURZY KRYPTOMĚN ŽIVĚ NA INVESTIČNÍM WEBU
K posouzení potenciálních budoucích výhod diverzifikace, které přináší zařazení bitcoinu do portfolia, ale podle Goldman Sachs musejí investoři správně pochopit vazby mezi kryptem a makroekonomickými fundamenty, tržní sentiment a korelaci s dalšími typy investic v průběhu ekonomického cyklu. Historie bitcoinu je přitom zatím příliš krátká na to, aby pokryla celý hospodářský cyklus či období vysoké inflace, a tak není jasné, jak by se bitcoin choval například během období velkých růstových nebo úrokových šoků.
Během koronavirové krize začal bitcoin výrazně korelovat s jinými aktivy. Od začátku letošního roku nicméně korelace s tradičními aktivy opět klesla. Bitcoin každopádně nadále negativně koreluje s americkým dolarem, což naznačuje, že investoři přistupují k bitcoinu jako k formě zajištění proti znehodnocení této měny, podobně jako je tomu v případě zlata nebo dalších reálných aktiv či komodit.
Goldman Sachs tak ve své analýze zůstává zatím tak trochu na půli cesty. Význam bitcoinu v portfoliu byl dosud mimořádně výnosově i rizikově zajímavý, krátká a divoká historie kryptoměn nicméně vylučuje zodpovědné posouzení toho, jak důležitou roli by mohl hrát dlouhodobě v portfoliích složených z mnoha typů investičních nástrojů.