Co musíte ráno vědět (7. května)

Image
Polovodiče - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Jak ve čtvrtek zamíchala kartami na světových burzách vrcholící výsledková sezóna, jakými závěry skončila měnověpolitická jednání ČNB a Bank of England a co dělá Škoda Auto s vozy, do kterých nemá čipy? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Dow vystoupal na rekord

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily a index Dow vystoupal na rekordní úroveň. Přispěl k tomu mimo jiné pokles počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Akcie výrobců vakcín proti covidu-19 klesly poté, co se americký prezident Joe Biden postavil za plán uvolnit patenty na tyto preparáty. Dařilo se finančnímu sektoru. Index Dow si připsal 0,93 % a skončil na novém zavíracím maximu 34 548,53 bodu (rekord posunul na 34 561,29 bodu), širší S&P 500 stoupl o 0,82 % na 4 201,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,37 % na 13 632,84 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,97 % na 18,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 1,57 %.

Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19

2. Evropské burzy ve čtvrtek hodnotily výsledky velkých firem, společný směr nenašly

Ve čtvrtek představily investorům výsledky za první čtvrtletí mimo jiné Volkswagen, Société Générale, Air France-KLM, Zalando, Aston Martin či česká Komerční banka. Britská centrální banka oznámila ponechání úrokových sazeb beze změny a dobré zprávy dorazily z německého průmyslu nebo maloobchodu eurozóny. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,12 % na 441,02 bodu, britský FTSE zpevnil o 0,52 % na 7 076,17 bodu, německý DAX posílil o 0,17 % na 15 196,74 bodu a francouzský CAC 40 stoupl o 0,28 % na 6 357,09 bodu.

O fiskální dominanci v zadluženém světě

3. České akcie ve čtvrtek oslabily o půl procenta, pokračoval trend z předchozích dní

Index PX se po většinu čtvrtečního obchodování držel na zelené nule, aby se v samém závěru propadl o 0,49 % na 1 096,51 bodu. Hlavní tituly pražské burzy držely trajektorii z předchozích dní, ztrácela MONETA i Avast, dařilo se Erste a Komerční bance. Hranici šesti set korun za akcii neuhájil ČEZ, ztratil jedno procento.

Znáte hodnotu svého (volného) času?

4. Očekávané události

V pátek dopoledne na sebe strhne pozornost německý průmysl a také data o zahraničním obchodu Číny, Německa, Francie nebo České republiky. Česko pak stejně jako Francie přidá zprávu o průmyslové výrobě a navíc ještě informace o devizových rezervách. Rusko přidá inflaci a Spojené státy statistiky spotřebitelských úvěrů, velkoobchodní zásoby a především vrchol celého týdne v podobě sady statistik o dubnovém vývoji na trhu práce. Analytici čekají, že mimo zemědělství vzniklo v Americe více než 900 tisíc pracovních míst. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB na květnovém zasedání ponechala sazby beze změny, už tento rok ale čeká jejich růst. HDP letos podle nové prognózy stoupne méně

Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 %. V nové prognóze ČNB zhoršila výhled růstu HDP v tomto roce, výhled pro příští rok naopak zlepšila. Guvernér banky Jiří Rusnok na tiskové konferenci uvedl, že je přesvědčen, že rada přistoupí ještě letos ke zvýšení úrokových sazeb.

6. Britská centrální banka v květnu potvrdila nastavení měnové politiky. Čeká ale silnější růst ekonomiky a zpomalí nákupy dluhopisů

Britská centrální banka na květnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla podle očekávání o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Program skupování aktiv v celkovém objemu 895 miliard liber bude pokračovat, v období od května do srpna ale BoE sníží tempo nákupu dluhopisů na 3,4 miliardy liber z dosavadních 4,4 miliardy liber týdně. Setrvání sazby na stávající úrovni podpořilo všech devět členů měnového výboru. V novém výhledu zlepšila banka odhad letošního růstu britské ekonomiky na 7,25 %, dosud počítala s 5% růstem.

7. Komerční bance v prvním čtvrtletí klesl zisk o 24,9 % na dvě miliardy korun

Komerční banka za první čtvrtletí vykázala zisk dvě miliardy korun. Meziročně tak vydělala v prvních třech měsících roku o 24,9 % méně. V oblastech poskytování úvěrů na bydlení nebo služeb klientům na dluhopisových trzích překonala svá očekávání a výsledky celkově hodnotí jako uspokojivé. Management banky potvrdil výhled pro letošní rok.

8. Koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí prudce zvýšil provozní zisk

Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí více než zpětinásobil provozní zisk. Vydělal 4,8 miliardy eur ve srovnání se ziskem zhruba 900 milionů eur před rokem. Firma, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto, ve zprávě o hospodaření zároveň ve čtvrtek upozornila, že nárůstu zisku nezabránily ani negativní důsledky pandemie a globálního nedostatku čipů.

9. Microsoft umožní firmám a institucím z EU ukládat data v rámci regionu

Americká softwarová společnost Microsoft umožní firmám a zákazníkům z veřejného sektoru v zemích Evropské unie, aby mohli veškerá svá data zpracovávat i ukládat uvnitř sedmadvacetičlenného bloku. Chce tím odvrátit obavy, že k citlivým informacím zákazníků by mohla získat přístup americká vláda. Softwarový gigant oznámením reaguje na požadavky části klientů, aby jejich data neukládal na serverech například ve Spojených státech.

10. MONETA podepsala s PPF smlouvu o akvizici Air Bank, Home Creditu a Benxy

MONETA Money Bank podepsala se společnostmi ze skupiny PPF rámcovou smlouvu ohledně akvizice Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a společnosti Benxy. Akvizice je podmíněna souhlasem akcionářů banky na mimořádné valné hromadě, která se bude konat v červnu. Analytici považují ocenění aktiv ze skupiny PPF za příliš vysoké.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Škoda začala na letišti v Hradci Králové skladovat auta, která nemůže dokončit

Automobilka Škoda Auto začala v minulých dnech skladovat na letišti v Hradci Králové vozy, jejichž výrobu nemůže kvůli chybějícím polovodičům dokončit. Do vyrobených aut automobilce chybějí čipy, kterých je celosvětový nedostatek. "Pro zachování naší výrobní kapacity jsme nuceni odstavovat již vyrobené vozy po nezbytně nutnou dobu," uvedla mluvčí automobilky Martina Gillichová. Maximální kapacita letiště je podle Gillichové 1 800 vozů.

Letiště patří městu Hradec Králové. "Garance pronájmu je na několik týdnů s prodlužovací opcí. Je to pro nás ekonomicky velmi zajímavé," řekl náměstek hradeckého primátora pro správu majetku Pavel Marek (ANO). O odstavování škodovek na letišti se podle něj již jednou jednalo, ale nakonec k pronájmu nedošlo. "Letecký provoz na letišti není skladováním vozů nijak omezen," dodal.

Nákladní automobily navážejí škodovky na vedlejší plochu hradeckého letiště. Ve čtvrtek dopoledne na letiště přibližně mezi 9.00 až 10.00 přijelo s auty téměř deset kamionů.

Globální nedostatek čipů komplikuje výrobu také ostatním automobilkám. Produkci omezují například firmy General Motors, skupina Stellantis, Ford Motor či Volkswagen. Automobilky míní, že ve druhém čtvrtletí se problémy kolem nedostatku čipů ještě prohloubí.

"Pracujeme na minimalizaci účinků celosvětového nedostatku polovodičů na výrobu. V současné době nicméně předpokládáme, že dostupnost čipů bude v následujících měsících nadále omezená," uvedla mluvčí. Automobilka podle ní učiní vše, aby udržela stávající výrobu a po obnovení dodávek čipů dokončila hotové vozy a maximálně zkrátila čekací lhůty na objednané vozy.

V prvním čtvrtletí automobilka celosvětově dodala zákazníkům 249 600 osobních aut, o 7,2 % více než před rokem. Firma v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 46 % na 448 milionů eur a tržby o 4 % na 5,049 miliardy eur.

Musíte vědět
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat