David Rosenberg: Ekonomika už s trhy nehýbe, zvykejte si

Označení "nový normál" přiřkl současnému tržnímu prostředí Bill Gross z PIMCO. Vlastní definici představil nedávno také další ze známých pesimistů David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég investiční společností Gluskin Sheff.

Podstatou Rosenbergova "nového normálu" je, že trhy se už neřídí podle makroekonomických ani korporátních fundamentů. Americká ekonomika se točí v začarovaném kruhu od chvíle, kdy se Bernanke rozhodl ochránit nemovitostní trh skupováním stovek miliard MBS (hypotéčních aktiv) a snižováním úroků z hypoték, ačkoli už byly sazby na rekordních minimech. Bernankeho aktivity údajně nemají vést k tištění peněz a stimulaci indexu S&P 500, nicméně ten je v současnosti na 5letých maximech.

Revidovaný nový normál podle Gluskin Sheff

Trhy se vydávají opačným směrem než světová ekonomika. Pokud chcete investovat na základě fundamentů, znamená to, že se musíte postavit náladovým politikům a centrálním bankéřům.

Například ještě nedávno bylo proaktivní financování fiskálních nerovnováh prostřednictvím rozvahy centrální banky pro ECB absolutním tabu. Nedávno jej Draghi svým prohlášením, že pro záchranu eurozóny udělá cokoli, prolomil. ECB již má plán odkupu dluhopisů připravený. Ještě podivuhodnější je však fakt, že euro na očekávání tištění peněz reagovalo růstem.

To zcela odporuje všem monetárním teoriím. Všechna dosavadní kvantitativní uvolňování (zejména ta ze strany amerického Fedu) byla činěna pod zástěrkou pokračování v expanzivní měnové politice poté, co se prostor, kam bylo možné snižovat úrokové sazby, vyčerpal. V Evropě se však naplno hovoří o tom, že půjde o financování vládních deficitů v zemích, které si již prostředky nemohou za standardních podmínek obstarat na trhu.

Právě kvůli stále rostoucímu riziku dalších politických stimulů si akciové trhy jdou jinou cestou než ekonomická data. Jak jinak vysvětlit, že s trhy nezahýbou zhoršující se indexy nákupních manažerů, neutěšená situace na pracovním trhu nebo snížená guidance velké firmy, jako je například Intel? S&P 500 místo poklesu zaznamená několikaprocentní rally a Nasdaq se podívá na 12letá maxima. Větší dopad na akciový vývoj mají optimistické projevy plné (často planých) slibů politiků a centrálních bankéřů.

Korelace se objevují tam, kde bychom je nečekali

Americké akcie dnes korelují více se spreadem výnosů španělských a německých desetiletých státních dluhopisů než s makroekonomickými daty. Tato nevídaná korelace se zvýšila ze zanedbatelných -13 % v letech 2000 až 2011 na -33 % od roku 2011. Rozšiřování spreadu je doprovázeno negativním vývojem S&P 500, a naopak bezmezně pozitivní náladu vyvolá pokles španělských výnosů pod 6 %.

George Soros: Německo musí buď podpořit růst, nebo odejít z eurozóny. ECB zachrání euro, ale tragédii odvrátit nemusí
Německo by mělo opustit měnovou unii, pokud není připraveno a ochotno dostatečně podpořit slabší země eurozóny v jejich boji s dluhy a ekonomickým poklesem, tvrdí George Soros v rozhovoru pro Reuters. Zároveň ve svém víkendovém článku kvituje záchrannou snahu ECB, která však podle něj nemusí odvrátit evropskou ekonomickou katastrofu.

Kouzlo korelace: Takové dvojice byste nečekali
Korelace jednotlivých tříd aktiv v posledních letech roste. Podle odborníků je to jeden z důsledků finanční krize. Někdy se ovšem podobnost vývoje některých cenných papírů zdá být čistě náhodná. Několik příkladů budiž toho důkazem. Jen poznámka - ideální korelaci vyjadřuje korelační koeficient 1. Od této hodnoty se nalezené dvojice opravdu příliš nevzdálily.

Risk on, risk off: Vítejte v investičním světě RORO
Řada investičních pravidel se po finanční krizi v roce 2008 otřásla v základech. Analytici HSBC v několika názorných vizualizacích ukazují, jak moc je dnes svět investic korelovaný a že se nedá obrazně řečeno nikam pořádně "schovat". Pro úspěšné investování bude potřeba sledovat především to, zda investoři zrovna mají, nebo naopak nemají chuť riskovat (index RORO).

Zdroj:
Gluskin Sheff
Ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
David Rosenberg
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat