Dow na 20 tisíc v roce 2014, ale pak sešup dolů. Vítejte v historii!

Jste připraveni na déjà vu let 2007 a 2008? Proč byste měli? Protože investoři jsou nepoučitelní a stále dokola naslouchají manipulátorům z Wall Street.

Nedávno se v USA Today objevil titulek, že akciový trh do půl roku překoná všechna dosavadní maxima - za rok bude připisovat 16 % a po dvou letech už dokonce 40 %. Po konečném prolomení rezistence volají všichni býčí techničtí analytici.

V prvních dvou letech prezidentského cyklu může index Dow Jones růst až k hranici 20 tisíc bodů bez ohledu na to, jaký chaos budou v ekonomice působit Obamovy vládní programy (pokud bude opětovně zvolen). V roce 2014 však převáží dopady globální ekonomické krize a ochromí trh. Do dalších voleb v roce 2016 klesne Dow k 10 tisícům (podobně jako v roce 2008). Takto pesimistický pohled na trh má Paul B. Farrel, bývalý investiční bankéř v Morgan Stanley a autor 9 knih z oblasti behaviorálních financí.

Index Dow Jones vystoupil v říjnu 2007 na 14 164 bodů, aby pak během dvou let ztratil více než 50 % tržní hodnoty, než dopadl na dno 6 600 bodů v březnu 2009. Obrovské otřesy v ekonomice neuměli techničtí analytici do svých projekcí zahrnout ani částečně.

93 % zpráv z Wall Street jsou lži

Statisticky je dokázáno, že analytici dávají daleko častěji doporučení "buy" než "sell". Behaviorální výzkum potvrzuje, že s námi bankéři, makléři a další insideři v 93 % případů hrají nečistou hru. Zavádějící informace nám vnucují ve svých reportech, PR, inzerci, prezentacích, obchodních materiálech, predikcích v televizních pořadech a rozhovorech do novin.

Podle tohoto zjištění je 13krát pravděpodobnější, že nám člověk z Wall Street lže, než že by mluvil pravdu. A my si to necháme líbit. Proto vždycky vyhraje Wall Street, zatímco Main Street prodělá.

Následujících 17 výroků slavných býků, kteří popírali riziko medvědího trhu a recese na počátku milénia, je dokladem toho, jak se Wall Street mýlí a manipuluje investory, aby ignorovali fakta a prodělávali na potápějících se akciových trzích:

1. "Došlo ke změně paradigmatu. Žijeme v Nové ekonomice, časy se změnily." - Harry S. Dent, autor knihy "The Roaring 2000s", březen 1999.

2. "Největší chybou je pro každého Američana nebýt na trhu. Teprve se přibližujeme k okamžiku, kdy budou akcie správně oceněny. Není to bublina. Akciový trh je stále ještě podhodnocený." - James Glassman, autor knihy "Dow 36,000", říjen 1999.

3. "DJIA dosáhne 100 000 bodů v roce 2020 po dvou dekádách nadprůměrného ekonomického růstu a období cenové stability." - Charles Kadlec, autor knihy "Dow 100,000", srpen 1999.

4. "Někdo se možná obává internetové bubliny, nicméně naše analýza dokazuje, že internetové společnosti poskytují dvojnásobné očekávané dlouhodobé míry růstu než ostatní rovněž rychle rostoucí segmenty technologií." Joseph Battipaglia, analytik, prosinec 1999.

5. "Většina těchto akcií je správně ohodnocena. Není důvod k výraznější korekci v roce 2000." - Larry Wachtel, Prudential Securities, prosinec 1999. (Nasdaq následně přišel o polovinu své hodnoty.)

6. "Akcie pochopitelně nepůjdou nahoru přímo. Proto každou korekci využijte k nákupům." Ralph Acampora, Prudential Securities, prosinec 1999.

7. "Tato korekce potrvá do poloviny letošního roku. Poté se akcie opět vzchopí. Ani Greenspan nemůže zastavit boom internetové ekonomiky." Larry Kudlow, moderátor CNBC, únor 2000. (Dodnes uvádí na kabelové televizi svou show.)

8. "Před koncem roku budou Nasdaq i Dow na nových maximech." - Myron Kandel, CNN, duben 2000.

9. "Sun Microsystems nabízí nejlepší krátkodobý výhled ze všech akcií, co znám." - Jim Cramer, moderátor "Mad Money", září 2000. (Akcie do dvou let spadla z 60 USD pod 3 USD.)

10. "Trh bude za 1 až 2 roky mnohem výše než dnes. A stejně tomu bude i za 5 až 10 let." - Louis Rukeyser v CNN, listopad 2000.

11. "Větší korekce je za námi. Nyní je čas na ofenzivu, ne defenzivu!" - Jeffrey Applegate, stratég Lehman Brothers, prosinec 2000.

12 pravidel, jak investovat a nepřestat si užívat život
Na blogu Howarda Lindzona, spoluzakladatele a šéfa StockTwits, se nedávno objevil příspěvek s 12 jednoduchými radami, jak investovat, a přitom se z toho nezbláznit.

12. "Tří- až pětileté projekce zisků více než tisíce analytiků hovoří pro pokračující udržitelný růst." – Alan Greenspan, prosinec 2000.

13. "QQQ, to je nákup! Možná půjde dolů, ale pokud se držíte strategie průměrování, kdy investujete každý měsíc stejný obnos, v dlouhodobém horizontu jde o vhodný způsob, jak participovat na růstu Nasdaqu." - Suze Ormanová, finanční guru, leden 2001. (Hodnota QQQ - ETF na Nasdaq 100 - se následně propadla 60 %.)

14. "Neměli byste vyhazovat peníze za věci, kterým nerozumíte, ale naopak naslouchat infomacím z médií a na základě nich činit chytrá rozhodnutí." - Maria Bartimorová, moderátorka "Closing Bell" v CNBC, březen 2001.

15. "Loni byly důvody k nervozitě - S&P byl nadhodnocený. V současnosti je však podhodnocený." - Abby Joseph Cohen, Goldman Sachs, duben 2001. (Trhy padaly dalších 18 měsíců).

16. "Jsem býkem na trzích i v ekonomice. Ještě jednou opakuji: jsem býkem." - Lou Dobbs, CNN, srpen 2001.

17. "Šoková terapie v podobě rozhodující války zvedne akciový trh o několik tisíc bodů." - Larry Kudlow, moderátor CNBC, červen 2002. (Predikoval Dow Jones na 35 tisících bodů do roku 2010. Válka v Iráku začala v srpnu 2003.)

Dow Jones padal do října 2002. Z téměř 12 tisíc na 7 tisíc bodů. Začátkem roku 2002 skandál Enronu a reakce na něj ve formě Sarbanes-Oxley Act odlákaly pozornost investorů od internetového šílenství, medvědího trhu a recese mezi roky 2000 a 2002.

Jak sestavuje portfolio nejlepší investiční manažer na světě, který se bojí nového Hitlera?
Není tak časté, aby Ray Dalio, jeden z nejbohatších hedgeových manažerů, poskytoval dlouhé rozhovory médiím. Výjimkou bylo nedávné vystoupení na CNBC. Dalia nyní silně znepokojuje dlouhotrvající slabost americké i světové ekonomiky a její dopady na společnost. Radí investorům, jak na období ekonomické nejistoty připravit své portfolio.

Zdroj:
MarketWatch
Dow Jones
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat