Je už (zase) načase kupovat růstové akcie?

Změnu nálady v oblasti růstových technologických firem zřejmě nic nevystihuje lépe než vývoj ARK Innovation ETF řízeného Cathie Wood. Od poloviny března 2020 do začátku loňského února fond zpevnil o více než 250 %, z vrcholu už se ale do současnosti zřítil o 70 %. Trh zkrátka růstovým firmám v prostředí (očekávaného) zpřísňování měnové politiky a vysoké inflace nevěří. Není ale právě to signál k (opětovným) nákupům?

Index amerického technologického trhu Nasdaq Composite letos od začátku roku ztrácí přibližně 20 %. Podíváme-li se hlouběji pod povrch, je to ještě horší. Z historických maxim o minimálně 20 % padají akcie 61 % firem v benchmarku, minimálně 40 % ztrácí cenné papíry 43 % podniků a o nejméně 60 % se snižují ceny akcií 29 % společností. Třeba akcie firmy Peloton ztrácejí na historické maximum 90 %, cenné papíry Netflixu přes 70 % a akcie Meta Platforms bezmála polovinu.

Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management nicméně současně upozorňuje, že od roku 2009 do roku 2021 index Nasdaq Composite přidával ročně v průměru více než 20 %. "To je tempo dlouhodobě neudržitelné, některé tituly za sebou navíc mají opravdu šílenou jízdu. Akcie společnosti Zoom vyskočily ze dna z března 2020 o 250 %, cenné papíry Pelotonu za méně než devět měsíců vystřelily o 600 % a akcie Shopify od IPO v roce 2012 do loňského září zpevnily o 1 100 %. Investoři si zkrátka musejí uvědomit, že podobného zhodnocení nelze dosáhnout bez rizika prudkých propadů," vysvětluje.

Situace, které jsme nyní svědky, podle Carlsona nápadně připomíná osud titulů označovaných jako Nifty Fifty ze 70. let. Tempo růstu jejich cen bylo ohromující, všichni investoři je museli mít v portfoliu. Očekávání, která trh měl, se stala natolik iracionálními, že se tyto tituly nakonec prodávaly za 50násobky až 100násobky zisků. Když pak na burzy vtrhli medvědi, jejich ztráty dosahovaly až 85 %.

Zdroj: YCharts
Zdroj: YCharts

Řada akcií, které zaznamenaly v 70. letech hluboký propad, dlouhou dobu zaostávala za trhem, pokud se na ně ale podíváme nyní, ukazují se v dlouhodobém horizontu jako velice silné. Například akcie McDonald's od roku 1971 přidávají ročně v průměru téměř 15 %, akcie PepsiCo bezmála 12 %. Netýká se to ovšem všech, cenné papíry General Electric nebo IBM podávají ve stejném horizontu horší průměrnou výkonnost než trh jako celek.

"Současné propady cen akcií z technologického odvětví mohou někteří investoři vyhodnotit jako dobrou nákupní příležitost. Stejně tak se však z jejich nákupu může stát pomyslné 'chytání padajícího nože'. Akcie telemedicínské firmy Teladoc spadly z rekordního maxima o 82 %, a když pak firma zveřejnila horší než očekávanou výsledkovou zprávu, propadly se o dalších 40 %," říká Carlson. "Pokud se kdokoli rozhodne kupovat akcie po propadu jejich ceny, musí mít jasno v tom, s jakým pracuje časovým horizontem, jak bude reagovat na případné další výrazné poklesy a na základě čeho bude vyhodnocovat, zda jsou jeho úvahy správné."

Video thumbnail play-btn
Obrázek: CNBC
4. 5. 2022 6:32
Paul Tudor Jones: Horší prostředí pro akcie a dluhopisy si snad ani neumím představit, investoři by se měli soustředit na ochranu hodnoty kapitálu

Podle známého tradera a hedgeového manažera Paula Tudora Jonese je současné ekonomické prostředí pro investory mimořádně...

S&P 500 - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Profimedia
3. 5. 2022 16:49
Calvasina (RBC Capital Markets): Americký akciový trh už zohlednil známé výzvy a rizika, index S&P 500 může vystřelit nad 4 800 bodů

Lori Calvasina, šéfka akciových stratégů pro americký akciový trh ve společnosti RBC Capital Markets, je přesvědčena, že...

Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Kontrariánské investování
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat