Krátkodobý výhled na české akcie: duben 2010 - Telefónica, PM ČR, Pegas, CETV

Potenciál a riziko konzervativních akcií v systému SPAD a akcií CETV pro následující týdny.

Telefónica O2 C. R.

Posledně zmíněné lehké rozčarování nad návrhem hrubé dividendy ve výši 40 Kč/akcii oproti očekávaným 47,5 Kč a slabší odhady výkonnosti pro rok 2010 než byly projekce, přineslo lehké vybírání zisků a potenciální přeskupení finančních prostředků do jiné telekomunikační společnosti v regionu. Této tezi by odpovídal i solidní nárůst sousedních telekomunikačních společnosti jako je polská TPSA a maďarský MATAV. Obě od oznámení výsledků Telefóniky O2 C. R. přidaly 7,6, resp. 18 %, čímž se regionálně vyrovnala hodnota dividendového výnosu u všech tří společností (zhruba 9% dividendový výnosnost).

Dané výhledy a současná výplata dividendy by indikovaly, že společnost potenciálně provede ještě dvě dividendy ve výši 40 Kč, načež dividenda pravděpodobně poklesne na zhruba 30 až 35 Kč. Náš dřívější názor počítal s poklesem dividendy na zhruba 35 Kč již v příštím roce, ale současně jsme očekávali letošní vyšší výplatu.

Krátkodobý výhled

Aktuálně bychom spíše viděli přetrvávající přesun prostředků do okolních telekomunikací z důvodu bližšího termínu nároku na dividendu. MATAV má den bez nároku na dividendu 28 dubna a u TPSA se očekává tento den na červen. Současné úrovně z kr. hlediska nepředstavují výraznější potenciál a z důvodu dividendového výnosu je společnost zajímavá až na začátku září.

Philip Morris ČR

Společnost zveřejnila výsledky za rok 2009. Ty dopadly v souladu s očekáváním a i návrh dividendy ve výši 780 Kč je v souladu s projekcí 790 Kč. Hrubý dividendový výnos je 7,8 %. Posledním dnem, kdy se titul obchoduje s nárokem na dividendu, je 27. duben. Výsledky nás vedou jako pravidelně k úpravě modelu, ale vzhledem k tomu, že odchylka od projekce není velká, neočekáváme výraznější změny. Hlavním důvodem pro úpravu modelu je očekávané navýšení produkce především pro ostatní export (nízkomaržová produkce) a znovuzařazení daňových vlivů kvůli zvýšení daní z popudu EU a případných potřeb státního rozpočtu. Naše poslední projekce počítala s následnými hrubými dividendami na úrovni kolem 850 Kč, což prozatím můžeme stále považovat za adekvátní.

Krátkodobý výhled

Současné cenové úrovně kolem 10 000 Kč vnímáme jako neutrální, či spíše vhodné pro realizaci zisků. Titul dle našeho názoru neskýtá růstový potenciál a zajímavý je spíše z dividendového pohledu. Hrubá dividendová výnosnost na současné dividendě je 7,5 % a na budoucím očekávání 7,5 až 8,5 % (očekávání AFT). V průběhu dubna krátce před rozhodným dnem pro dividendu může dojít k silnějšímu nákupnímu zájmu, který z našeho pohledu může být vhodné využít.

Pegas Nonwovens

Výsledky za 4Q09 dle očekávání nepřinesly překvapení – čistá ztráta za 4Q09 1,26 mil. EUR (oček. -1,26 mil. EUR). Plán na rok 2010 je opětovně pokles EBITDA do 10 %, tedy to samé jako minulý rok, kde se nakonec povedlo dosáhnout poklesu do dvou procent. Trh očekává pokles kolem 7 % r/r, tedy rovněž žádné překvapení. Současně byl potvrzen očekávaný záměr postavení nové linky do konce roku 2011. Další zajímavou zprávou budou až výsledky za 1Q2010, které budou na konci května.

Krátkodobý výhled

Dle našeho názoru je titul při současných úrovních správně ohodnocen. Výsledky nebyly významnějším katalyzátorem a aktuálně ani další obdobný katalyzátor nepředpokládáme. Na titul jsme neutrální.

CETV (CME)

V případě CME se zaměříme již na tento měsíc, tedy spíše na události očekávané. Z našeho pohledu důležitým katalyzátorem může být oznámení o vypořádání Ukrajiny, které by při kladném (dle očekávání) vypořádání transakce mělo mít pozitivní dopad. Někteří investoři vnímají pohledávku vůči vypořádání za Ukrajinu jako vysoce rizikovou, což může být důvodem pozitivní reakce. Společnost věří, že k vypořádání dojde v poměrně krátké době a že by zde neměly být žádné významné překážky. Původní termín byl druhá polovina dubna, nicméně je možné, že k tomuto oznámení dojde i dříve. V tomto směru jsme optimisty.

Z pohledu fundamentu bude první čtvrtletí i dle komentářů společnosti poměrně nepříznivé, čímž by se měla potvrdit současná vize, že oživení v sektoru bude přicházet spíše až v druhé polovině roku a plně by se mohlo projevit až v roce následujícím.

Krátkodobý výhled

Očekáváme, že trh může pozitivně přijmout zprávu o vypořádání Ukrajiny (v případě kladné informace). Další zamyšlení bude nad výsledky za první kvartál, které budou spíše potvrzovat současnou slabost v oboru. Důležité bude, jak moc se dané očekávání projeví v odhadech trhu. S výsledky (konec dubna či začátek května) přijde i výhled na rok 2010, který může být rovněž významným katalyzátorem.

PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens)
Přestat sledovat
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Philip Morris ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat