Letos si s akciemi můžete popálit prsty. Proč?

Bývalý investiční bankéř z Morgan Stanley a v současnosti extrémně pesimistický sloupkař MarketWatch Paul B. Farrell prezentuje 12 důvodů, proč může akciová volatilita stát v roce 2014 drobné investory nemalé peníze.

Index volatility VIX, hlas strachu investorů, je letos jako na horské dráze. Úzkost ale podle Farrella zůstává zatím skryta v hloubi duší investorů, kteří svádějí vnitřní mentální válku. Když k jejich přirozenému optimismu připočtete špatné zprávy, dostanete popírání a svalování viny na ostatní.

Neposlouchají varovné hlasy medvědů, jako jsou Bill Gross, Jeffrey Gundlach, Charlie Ellis, Gary Shilling, Nouriel Roubini, Peter Schiff a další. Mají raději optimismus. Třeba jako když před Velkou depresí z 30. let ekonom z Yalu Irving Fisher uklidňoval ustrašené masy: "Ceny akcií dosáhly trvale vysoké úrovně."

Následujících 12 postřehů skeptika Farrella by vám mělo usnadnit rozhodování v roce 2014 a odpovědět na otázky, zda se vyplatí denní obchodování, nebo je lépe vsadit na jistotu s desítkou sázek od Buffetta, indexovým portfoliem Jacka Bogla nebo peněžním trhem.

1. Volatilita vzroste, trh v roce 2014 bude jako horská dráha

Výkyvy indexu VIX ve vztahu k S&P 500 se zvyšují, což zhoršuje paniku v případě propadů cen akcií, upozornila agentura Bloomberg. Reuters zase informovala o tom, že poptávka po zajištění proti výprodejům na americkém trhu vzrostla. Tradeři skupovali call opce na VIX v očekávání divoké jízdy.

2. Přestárlý býk

Jsme v šestém roce typicky čtyřletého býčího trhu. Vydavatel Investor's Business Daily Bill O'Neill upozorňuje, že tržní cykly mívají v průměru 3,75 roku růstu a 9 měsíců poklesu. Optimisté nevzkřísí stárnoucího býka, stejně jako medvědi svými varováními nezastaví nafukování bubliny.

3. Přehlížením medvědích varování se dá vydělat, ale nesázejte na to

Mnoho odvážných traderů po roce 2008 neposlouchalo Roubiniho a další medvědy zvěstující zkázu a svezlo se s rally ze dna DJIA 6 594 začátkem roku 2009 na rekord 16 576 koncem roku 2013. Trh v silném býčím trendu popírá všechny negativní faktory a směřuje stále výše. Jak dlouho mu to ale může vydržet?

4. Tržní statistiky podporují optimismus, což nás mate

Na jednu stranu už za sebou akcie mají 2více než 150% růst mezi roky 2009 a 2013, na druhou stranu ale po dlouhé době velmi slibně působí data o americkém ekonomickém růstu.

5. Zbavte se investičního poradce. Jeho rady snižují vaše zisky

Za rady investičních poradců platíme často až příliš vysokou cenu – zbavte se jich, vystačíte si sami. Jejich nekřesťanské poplatky omezují výnosy drobných investorů. Jack Bogle varuje, aby vám smetanu z tržní rally jako obvykle "neslízli" krupiéři z kasin Wall Street.

6. Insideři z Wall Street neumějí vybírat akcie, ale nevědí o tom

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Daniel Kahneman v Thinking Fast and Slow shrnuje: "Schopnost portfoliomanažerů z Wall Street sázet na správné akcie se podobá více házení kostkou než hře pokeru."

7. Denní trading je vysoce rizikovou hrou. Prohraje ji 80 % hráčů

Podle magazínu Forbes burzovní úředníci v Severní Americe odhalili, že 77 % denních traderů přichází o peníze. Profesoři financí z University of California Terry Odean a Brad Barber zjistili z dat za sedm let o 66 400 účtech na Wall Street, že čím více obchodujete, tím méně vyděláváte. Čisté výnosy byly o třetinu nižší oproti investorům se strategií "kup a drž". Roli hrály hlavně daně a transakční náklady.

8. Ani v Číně to není jiné

V jiné studii ve spolupráci s čínskými profesory Odean a Barber zkoumali aktivní tradery na tchajwanské burze. Výsledky byly prakticky stejné. Kvůli vysokým transakčním nákladům, daním a špatným rozhodnutím měli aktivní tradeři průměrné výnosy o polovinu horší oproti pasivním investorům se strategií "kup a drž" a nízkým obratem.

9. Trading ohrožuje lidské zdraví

Nejenže tradeři přicházejí o peníze, ale časté obchodování má i negativní dopad na jejich zdraví, rodinný život a zajištění na penzi. Vzhledem k tomu, že většina traderů je optimistická, jsou obchodníci přesvědčeni o své jedinečnosti, nadprůměrnosti, neobyčejných schopnostech a znalosti magické formule, která tržní kasino přiměje pracovat v jejich prospěch.

10. Buďte skeptičtí k brokerům a mentorům

Na současném nervózním trhu se vyhněte spekulaci. Nechte komodity, put a call opce traderům na plný úvazek. Odborníci se shodují, že stačí 18 měsíců, než trader-nováček utratí celý svůj kapitál vyhrazený na obchodování za brokerské poplatky.

11. Jen málo investorů má rysy úspěšného tradera

Úspěšní tradeři se skutečně rodí. Je jich ale jen desetina. Zbylých 90 % nemá potřebné povahové rysy. Jsou závislí na adrenalinu, životu na hraně, zbožňují akci, vzrušení, lov, hazard, bušení srdce a zpocené dlaně. I když prohrávají. Vnitřně chtějí být superhrdiny.

12. Zbavte se stresu a zvolte plán B - jinou kariéru než trading

Trading je hra plná stresu. Vašimi protivníky jsou dobře peněžně vybavení profesionálové z Wall Street a denní tradeři vyzbrojení nejlepšími zbraněmi, které si lze za peníze koupit - okamžitými insider daty nebo softwarovými systémy vybavenými algoritmy behaviorálních financí, které radí, jak vybrat nejlepší obchody. Jsou daleko před vámi, protože jejich systémy "vědí", co se chystáte dělat, ještě než se do toho pustíte. Navíc umísťují své sázky na herních stolech tržního kasina celodenně.

Zdroj:
MarketWatch
Volatilita
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat