O drahých světových akciích: Buffettův indikátor varuje, investujeme ale v mimořádné době

V poslední době často píši o tom, že jsou globální akcie velice drahé, a to především kvůli extrémní nadhodnocenosti amerických akcií. To platí, jsem si ale vědom mimořádných podmínek, které na trzích panují.
O nadhodnocenosti akcií z hlediska tradičních indikátorů (P/E, P/S, P/B) ocenění prakticky nelze debatovat. I takzvaný Buffettův indikátor (celková kapitalizace akciového trh vydělená velikostí ekonomiky) vyznívá jasně. Dlouhodobý průměr tohoto ukazatele je okolo 85 %, v současnosti ale vystoupal nad 120 %.
Jde o nové historické maximum, které za sebou nechalo dokonce i hladiny z doby před začátkem globální finanční krize v roce 2007. Současná hodnota je také výrazně vyšší než hladina dlouhodobého průměru plus jedné směrodatné odchylky (99 %).
I podle Buffettova indikátoru jsou tedy světové akcie oceněné extrémně vysoko. Z toho vychází i mé očekávání, že v následujících letech bude průměrné roční zhodnocení akcií výrazně pod dlouhodobým průměrem.
Jsem si nicméně vědom toho, že v globálním finančním systému přibyly po finanční krizi a během krize koronavirové doslova biliony nových dolarů. A právě ty podporují i růst cen akcií. Vztaženo k peněžní zásobě (a souvisejí s tím i nadále nízké úrokové sazby) přitom akcie nejsou oceněny nijak nadprůměrně. O tomto tématu jsem hovořil v únorové debatě z cyklu ABCD investora.