25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Krize na Ukrajině se dále vyhrocovat nebude. Pokles trhů způsobený obavami z ruského výsadku na východě země a možné odpovědi na něj je tedy možné brát jako příležitost k nákupu, říká akciový stratég ze Saxo Bank Peter Garnry. Pod tlakem podle něj kvůli Ukrajině mohou být některé evropské banky a společnosti ze sektoru síťových služeb, ruský Gazprom je ale prý zajímavý.
V pondělí jste pro Bloomberg uvedl, že neočekáváte eskalaci ukrajinského konfliktu. Platí to i v úterý po poledni, kdy spolu mluvíme, nebo jste změnil názor, a tím pádem i strategii?
Nadále věřím, že se situace nebude zhoršovat. To se podle mě potvrdí ve střednědobém horizontu. Evropa a Rusko jsou totiž na sobě do značné míry závislé, zejména v oblasti obchodu s plynem. Rusko potřebuje Evropu kvůli příjmům z vývozu plynu, Evropa zase potřebuje ruský plyn, který do jisté míry pohání její průmysl. Mezi těmito dvěma regiony probíhá tak čilá obchodní výměna, že se podle mě nakonec najde diplomatické řešení ukrajinské krize.
Trhy na ukrajinský konflikt zareagovaly poklesem. Podle vás jde tedy o příležitost k nákupu?
Investoři zaměření na vzdálený horizont by měli Ukrajinu ignorovat a soustředit se na své cíle. Jde o takový nepříjemný hluk, kterému není potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Pro ty, jež zajímají krátkodobé horizonty, ukrajinská krize asi ještě nekončí. Zprávy a komentáře z Moskvy i Bruselu mohou s cenami hýbat i nadále. Proto nečekám, že by volatilita v nějaké blízké budoucnosti klesla na úroveň, na jaké byla před vypuknutím krize. Nervozita tak rychle neopadne.
Co je nyní z pohledu krátkodobého investora v souvislosti s Ukrajinou zajímavé?
V Evropě je podle mě několik sektorů citlivých na to, co se děje. Jde o některé rakouské a francouzské banky, které mají velkou expozici ve východní Evropě a Rusku konkrétně. Pak tu jsou evropské síťové služby (utility), z nichž některé do značné míry závisejí na ceně plynu, která v poslední době výrazně narostla. Lze očekávat, že Ukrajina nadále bude hýbat cenou této suroviny. A do třetice bych zmínil Německo. To totiž dováží poměrně velké množství ruského plynu, což ostatně reflektoval i pondělní vývoj na německém akciovém trhu. Některé tituly patřily k těm, které na ukrajinskou nejistotu a hrozbu ozbrojeného konfliktu doplatily nejvíce.
Jak zajímavé jsou podle vás aktuálně Rusko a tamní akcie?
Ruské akcie ve srovnání se světem letos zaostávají o více než 20 %. Pokud se přitom podíváme na velké ruské firmy, tedy na hlavní index, tak se akcie obchodují na P/B (poměru ceny akcií a účetní hodnoty na akcii) okolo 0,5. Když se něco obchoduje na této úrovni, tak jako kdyby trh čekal recesi. S tou ale trh v případě Ruska nepočítá. Nemyslím si navíc, že by ruský obchod ve středně- a dlouhodobém horizontu výrazně trpěl tím, co se děje na Ukrajině. Proto si myslím, že je nyní dobrá příležitost k nákupu některých ruských akcií.
Jakých konkrétně?
Gazprom a některé další tituly jsou zajímavé. Jsou to velké nadnárodní společnosti s expozicí v celém světě. Jejich propad je klasickou ukázkou přehnané reakce trhu. Jistě, situace je napjatá, ale právě v takových dobách se rodí zajímavé příležitosti.
Zaměřme se i proto na závěr na faktory, které budou trhem hýbat, až krize na Ukrajině začne odeznívat. Máte spíše optimistický výhled, nebo by se investoři měli mít na pozoru?
Záplava ekonomických dat obsahuje i hodně balastu, tak tomu vždy bylo a bude. Když se jím prokousáte, zjistíte, že časové řady s pozitivním vyzněním převažují nad těmi, které vyznívají negativně. Proto bych řekl, že to v součtu vypadá dobře, že se stav globální ekonomiky zlepšuje. Na druhou stranu platí, že je oživení hodně nerovnoměrné, mnoho rozvíjejících se trhů totiž naopak hlásí zpomalení. I Čína se zdá být trochu slabší, což je významný faktor. Proti tomu je možné postavit Spojené státy, kde se situace zlepšuje.
Evropě se podle všeho také daří lépe. Patří podle vás do tábora letošních vítězů?
V Evropě došlo v mnoha směrech ke zlepšení – cena práce na periferii výrazně klesla, výrobní PMI v Řecku a v dalších zemích Jihu také vycházejí poměrně pozitivně. Otazník se sice vznáší nad Francií, ale Evropa jako celek nám vrásky nedělá. Stejně tak věříme v globální růst, který bude podle nás o něco vyšší než loni. To vše je prostředí, které by mělo vyhovovat velkým firmám. Akcie by proto letos měly posílit, i když ne tak výrazně jako v roce 2013.