Pražská burza přejde od prosince na nový obchodní systém, SPAD a KOBOS se spojí v jeden

Pražská burza (BCPP) chystá ke konci roku přechod stávajícího, již letitého obchodního systému na nový systém XETRA. Na otázky s tím spojené odpovídá Jiří Kovařík, ředitel odboru externí komunikace pražské burzy.

Přenos dat z BCPP již obstarává Vídeň, kdy se tedy chystá faktický přechod na nový obchodní systém?

Termín přechodu na nový systém byl stanoven na 30. listopadu 2012. Vzhledem k tomu, že celý projekt dosud běží bez větších komplikací, očekáváme, že bude dodržen i tento termín. V současné době se nacházíme ve fázi testování obchodních modulů našich členů a probíhají zátěžové testy nového systému.

Co to bude znamenat pro obchodující, jaké budou hlavní změny (sloučení SPAD s KOBOS)?

Přechod na nový obchodní systém je velkou změnou zejména právě pro členy burzy, tedy obchodníky s cennými papíry. Právě oni musejí realizovat velké množství úprav softwaru nejen na straně obchodní, ale i na straně vypořádání. Termín přechodu na nový systém je proto úzce konzultován se všemi členy burzy a je zvolen tak, aby měli všichni dostatek prostoru na kvalitní přípravu.

Co se samotných změn v obchodování týče, snažili jsme se u akciových emisí zachovat systém co nejvíce podobný tomu stávajícímu, a zároveň jej zkombinovat s tím nejlepším, co nabízí systém nový. Market making bude u emisí z dnešního SPAD zachován. Nepůjde již však o dva oddělené segmenty obchodování, jako je tomu nyní, ale o jejich spojení v jeden, velice podobný dnešnímu KOBOS. Tím pádem změnu ocení zejména drobní investoři, kteří budou moci obchodovat v systému s vyšší likviditou. Podobně prakticky již nyní funguje POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE. Pro trh strukturovaných produktů nabídne nový obchodní systém model takzvané kontinuální aukce, v němž se pojí výhody kontinuálního a aukčního režimu s účastí tvůrce likvidity.

Projeví se to i změnami časového harmonogramu dne?

Časový harmonogram obchodování akcií bude, alespoň v první fázi, zachován prakticky beze změn. Zásadnějších změn dozná jen časový harmonogram u dluhopisů, které budou nově obchodovány v rámci jedné samostatné aukce, zařazené v průběhu dne.

Přibudou při té příležitosti některé tituly, nebo se naopak počítá s nějakým zeštíhlením?

Akciový trh zůstane v tomto ohledu beze změn.

Změní se nějakým způsobem základní systém poplatků?

S příchodem nového obchodního systému dojde především k výraznějšímu snížení obchodního poplatku pro členy, kteří nevystupují v roli tvůrce trhu - ze 7bp na 4bp. Systém i výše našich poplatků se tak velmi přiblíží burzám v rámci skupiny CEESEG. Zbytek naší poplatkové politiky zůstává zachován.

Změní se něco pro stávající akcionáře burzy?

Majoritním akcionářem je holding CEESEG, jehož podíl reprezentuje 92,74 %. Ostatní podíl je rozptýlen mezi devět subjektů. Změna týkající se nového obchodního systému se akcionářů nijak nedotkne.

Jaký odhadujete vliv na hospodaření BCPP?

V první fázi nepředpokládáme žádný okamžitý efekt na hospodaření společnosti. Nicméně změna systému pochopitelně není samoúčelnou akcí. Tím, že se zlepší přístup na trh pro zahraniční subjekty, systém se zrychlí a přinese našim členům vyšší uživatelský komfort a možnost snazšího obchodování v rámci celé skupiny CEESEG, předpokládáme, že v dlouhodobějším horizontu bude mít na trh, potažmo na výsledky celé skupiny CEESEG, pozitivní vliv.

Petr Koblic: Nemůžeme tu plechovku před sebou kopat donekonečna a musíme zkrotit realitní bubliny. Ty mohou položit svět
Řecko musí z kola ven, nebo připravte superbazuku, říká generální ředitel pražské burzy Petr Koblic, kterému se nelíbí myšlenka společných evropských dluhopisů. Zároveň se podivuje nad panikou, kterou vyvolalo letošní ekonomické zpomalení Číny – abnormální byl dosavadní růst země Nebeského draka, kvůli kterému hrozilo přefouknutí realitní bubliny. Právě ta by měla podle Koblice vyvolávat obavy, ne zpomalení růstu ekonomiky na nějakých 7 % ročně.

Zdroj:
Kurzy.cz
Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat