Před rokem FLASH CRASH, nyní SPLASH CRASH. Jak reálná je tato hrozba?

Trhy nejsou dostatečně připravené na výpadek při vysokorychlostním obchodování! To by mohlo mít negativní vliv současně na akcie, komodity, dluhopisy i další aktiva. Loňský "flash crash" byl pro akciové a komoditní investory děsivým zážitkem. Biliony dolarů kapitálu tehdy zmizely během pár minut, když se propadly akcie, futures i ETF. Experti přes počítačové obchodování však varují, že existuje velmi reálná možnost ještě rozsáhlejších a katastrofičtějších scénářů, kdy by počítačové systémy mohly během uvažovaného "splash crashe" zasáhnout daleko více typů investic a trhů.

Varování před "splash crash" pochází od Johna Batese, ředitele společnosti Progress Software, který má doktorát počítačových věd z Cambridgeské univerzity a mimo jiné je jedním z technických expertů při Commodities Futures Trading Commission.

Bates poukazuje na to, že dosud nebyla přijata taková efektivní opatření, aby se situace podobná květnu minulého roku neopakovala, přičemž otevřeně tvrdí, že má jeho firma k dispozici takové počítačové programy, které by regulátorům komoditních trhů a trhů cenných papírů k řešení tohoto problému mohla nabídnout.

Trhy má v moci umělá inteligence

Vysokorychlostní počítačové systémy obchodují denně na celém světě s miliony transakcí. Výsledkem toho je propojený, volatilní "uzel" různých trhů. Procesory jsou konstruovány tak, aby byly schopny na základě požadavků obchodníků k nákupu či prodeji spárovat obrovskou rychlostí příkazy bez pomoci člověka.

Software a speciální programy pracují s miliony vzorců a své "rozhodování" zakládají na technických faktorech, jakými jsou například momentum, objem tržních transakcí či vzájemné vztahy historických cen různých aktiv.

Před rokem trhy šokoval FLASH CRASH. Co přijde letos?

Některé z těchto programů dokáží pomocí vlastních algoritmů okamžitě reagovat na nové události a každou vteřinu sledují nespočet cenových vztahů různých aktiv na různých trzích, aby vyslaly požadavek na nákup nebo prodej ihned, jakmile se objeví prostor pro arbitráž. Příležitost trvá většinou nepatrný okamžik, takže počítače musejí pracovat rychlostí pro nás nepředstavitelnou – v řádech milisekund.

Systémy drží akcie zpravidla jen 2-7 vteřin a realizují opakovaně zisky v řádech haléřů, které se kumulují do astronomických částek. Tento mlčky pracující, neregulovatelný průmysl v roce 2009 vygeneroval zisky odhadované na 2 až 6 miliard USD.

Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování

Absence dohledu

Problém spočívá v tom, že je systém takřka nekontrolovatelný, takže nad ním regulátoři přes veškeré snahy mají nedostatečný dohled. I přes jejich argumenty stále nelze vyloučit hrozbu ochromení burzovního systému útokem hackerů.

Na obchodování na finančních trzích stojí cca 15 % americké ekonomiky, přitom Komise pro cenné papíry a burzy očividně nestačí s technologiemi držet krok, protože případů, kdy se počítače dopustily hrubých chyb a ceny akcií na to reagovaly bláznivým pohybem, bylo již mnoho.

Řešení v podobě pásma obchodování?

Regulátoři se snaží zmírnit důsledky efektu alespoň vytvořením pásem obchodování (obchodování se zastaví při změně kurzu nad 10 % pro určitý časový interval). Fixace v podobě 10% limitů však také není řešením, protože na trhu stále může dojít k pádu cen o 10 % v několika sekundách, a to silně zasáhne již tak křehkou důvěru investorů.

Manipulátoři s tržními cenami

K dispozici jsou také nepřímé důkazy, že některé systémy jsou manipulovány. Na burzách je obecně známo, že se s cenami manipuluje, stejně tak jsou si toho vědomi regulátoři.

Bates namítá, že by se proti tomu už konečně mělo začít aktivně postupovat. To je však problematické, protože lze často jen těžko odlišit nechtěné omyly obsluhy operačních systémů, nezaviněné chyby vzniklé technologickou složitostí a nekalé taktiky zkušených manipulátorů. Pomoci by mohly moderní programy.

Bates dodává: "Proces ochrany trhů vyžaduje, aby regulátor skutečně seděl v proudu dat, který obchodní systémy generují, protože jedině tak bude schopen zlomyslnému počítači zamezit v činnosti a odstavit ho dříve, než to bude mít důsledek pro trh."

Zdroj:
Barron's Online
Regulace
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Manipulace trhu
Přestat sledovat
Flash crash
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat