Spekulace o IPO Twitteru: Akcie budou upsány "naslepo"

Již v březnu jsme psali o možnostech, které má společnost Twitter při vstupu na burzu.
Již dlouho se mluví o tom, že buď v druhé polovině roku 2013, nebo nejpozději v roce 2014 Twitter přistoupí k primárnímu úpisu svých akcií (IPO). Ten však začíná vyvolávat řadu otázek. Nejzajímavější bude sledovat, zda se Twitter rozhodne k tradičnímu úpisu akcií, nebo využije nové možnosti úpisu "naslepo".
Americká vláda se snaží vyjít vstříc malým firmám
V roce 2012 vešel ve Spojených státech v platnost zákon na podporu zaměstnanosti "Jumpstart Our Business Startups" (JOBS). Hlavní snahou zákonodárců bylo pomoci malým firmám, od kterých za to na oplátku očekávají tvorbu nových pracovních míst. Zákon mimo jiné umožňuje, aby společnosti s ročním obratem do 1 miliardy USD zveřejnily IPO filings (dokumenty dodané před úpisem americké Komisi pro cenné papíry a burzy – SEC) až tři týdny před začátkem veřejného obchodování se svými akciemi.
Zákon nadšeně přivítali zejména venture investoři ze Silicon Valley, kteří tvrdí, že povede k zastavení rapidního úbytku nových úpisů na amerických burzách. Dle jejich názoru se zejména malé americké firmy veřejného úpisu svých akcií často bojí, jelikož nechtějí snášet velký tlak, který je na ně při klasickém IPO vyvíjen.
Poučí se Twitter z katastrofálního úpisu Facebooku?
Dle nedávné zprávy Ernst & Young dosud možnosti odloženého zveřejnění IPO filing využilo 59 % burzovních nováčků. Podle podstatné části analytiků a investorů je pravděpodobné, že se k těmto společnostem přidá i Twitter. V roce 2012 byl jeho obrat 350 milionů USD a překonání hranice 1 miliardy USD lze podle všeho čekat až v roce 2014.
Zveřejnění dokumentů potřebných pro IPO až těsně před začátkem veřejného obchodování by Twitter mohlo ochránit před podobnou katastrofou, kterou si loni prošel Facebook. Jeho akcie tehdy investoři v obrovské euforii vysoce přecenili, v důsledku čehož se jejich cena během tří měsíců po úpisu propadla až o 61 %. Twitter by se navíc nebyl povinen podrobit nezávislému auditu a namísto standardních 5 let by byl povinen doložit své finanční výsledky jen za 2 předešlé roky.
Utrpět by mohla pověst Twitteru. Firma zatím mlčí
Případné využití možností daných zákonem JOBS by ale pro Twitter nemuselo mít jen pozitivní důsledky. Hrozí totiž, že pokud se Twitter k výše zmíněným krokům rozhodne, strhne na sebe velké množství kritiky. Po zkušenostech s IPO Facebooku nebo Zyngy investoři úpisům akcií technologických firem příliš nevěří, více než méně informacím by tedy jistě dali přednost detailní zprávě, na základě níž by byli schopni si udělat jasný obrázek o tom, jak se Twitteru skutečně daří.
Stejně tak by Twitter z IPO "naslepo" mohl odejít i s nařčením ze zneužívání amerických zákonů. Na první pohled je totiž evidentní, že společnost s téměř tisícovkou zaměstnanců mezi malé firmy, na které je zákon JOBS zacílen, nepatří.
Na rozhodnutí Twitteru si zřejmě bude trh muset ještě chvíli počkat. **Tiskový mluvčí firmy na dotazy ohledně termínu a typu případného IPO odpověděl: "Spekulace trhu nebudeme nijak komentovat."
Zdroj: Quartz