Střednědobý výhled na trhy: Viděli jsme světlo na konci tunelu?

Od prvního červencového týdne, kdy hlavní americké akciové indexy vytvořily letní vrchol, uplynulo 50 obchodních seancí, tedy 10 týdnů všeobecně považovaných za střednědobé období. Od lokálního maxima, přesněji od 8. července, připsal širší index S&P 500 odepsal 8,51 %, což odpovídá lehkému korektivnímu pohybu proti hlavnímu trendu.

Během tohoto období se vedle hlavních indexů ponořily do červeného i téměř všechny jednotlivé hlavní sektory. Jedinou výjimkou byl sektor utilit, čímž byl potvrzen jeho defenzivní charakter. V uplynulých 10 týdnech akcie v sektoru posílily o 0,65 %.

Druhým nejlepším sektorem bylo spotřební zboží (-2,84 %), překvapivou trojkou se staly akcie v technologickém sektoru (-5,63 %). Na opačném konci jsou sektory mající největší "zásluhu" na letní korekci: akcie finančních společností (-16,53 %), průmyslových společností (-15,47 %), energetika (-12,75 %) základních materiálů (-14,19 %).

Uvedená data jsou mírně přikrášlená více než 5% růstem v uplynulém týdnu. Do jaké míry byl "bounce" v minulém týdnu dílem technického rázu z hluboce přeprodaných úrovní, či světýlkem na konci tunelu, které zpozorovali první odvážní investoři, se dozvíme v příštích dnech.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Opatrnost nadevše

Pro investory uvažující vstoupit do poměrně vysoce volatilních akciových vod je stále aktuální celá řada varování:

  • Kromě problému v Evropě se nyní nedaří ani bývalým globálním tahounům – rozvíjejícím se trhům (Brazílie, Čína, aj.);

  • otázkou je, proč při proklamovaném pozitivním výhledu US ekonomiky investoři neutíkají ze zlata a utilit;

  • protivítr pro US akcie pramení především z měnového trhu. Pokud bude pokračovat posilování amerického dolaru vůči euru stejným tempem, americké akcie budou mít tendenci se vrátit ke klesajícímu trendu;

  • riziko nepominulo ani ve vyhrocujícím se politickém patu na americké scéně. Stále hrozí blokace návrhů a opatření v americkém Kongresu, a to především v rámci vlastního zájmu obou hlavních stran, které honí bodíky v již naplno nastartovaném předvolebnímu boji. Na jednu stranu by bylo dobře, kdyby si trhy poradily samy a vydaly se po dlouhé době nezávislou cestou, na stranu druhou si účastníci trhu zvykli na neustálou bezpodmínečnou podporu ze strany Fedu a vlády. Déle trvající politický pat by investoři mohli vnímat jako další nevítanou nejistotu pro svá akciová portfolia.

Užijte si růst akcií, nepotrvá dlouho, varuje Rosenberg Jedna vlaštovka jaro nedělá. Hlavní americké indexy oficiálně nejsou v medvědím trhu, zbytek světa ano. Pětidenní souvislý vzestup akciových indexů může být vnímán jako nastartování dlouhodobého růstu, ale pro dlouhodobého investora to zatím znamená pouze nepotvrzený signál potencionálního obratu.

Růst indexů v minulém týdnu byl dle mého názoru mimo jiné podpořen tradičně pozitivním "quadruple witching" týdnem, v němž expirují čtvrtletní opce na indexy, akcie a futures, dále "rolováním" indexových futures, a především "bargain-huntingem" velkých investičních i podílových fondů, z nichž letos zhruba dvě třetiny zaostávají ve výkonnosti za svým benchmarkem.

Při poklesech dokupovat?

Tyto "underperformující" fondy nemají co ztratit přidáním si na nižších úrovních do stávajících pozic, obzvláště když se blíží konec účetního roku. Kopírování této strategie může pro drobné investory nebezpečná hra, na druhou stranu "ředění" v nepotvrzeném býčím trendu může být zajímavé ty jednotlivce mající stejné hlubokou kapsu jako zmíněné fondy.

Podzimní předpověď burzovního počasí

V nejbližších týdnech budou mít na celkový vývoj trhů stále největší vliv krátkodobé strategie v širokém pásmu (DJIA mezi 10 600 až 12 100). Po uplynutí příštích 50 obchodních seancí (na konci listopadu) by k optimističtějšímu výhledu pro další období postačilo, pokud by finanční sektor nepatřil mezi nejhorší, a aby se hlavní indexy těsně před koncem roku vrátily na dohled letošních maxim.

Dow Jones
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat