Zlato a akcie: Které významné sezónní faktory mohou nyní ovlivňovat ceny na trzích?

Je cena zlata definitivně u svého dna? Nemyslím si to, předcházející poklesy byly příliš silné. Spíše bych očekával, že budou v příštích měsících pokračovat, a to nejspíše v okamžiku, kdy akcie hlavního proudu v USA (finanční, spotřebitelské a další) projdou korekcí a budou připraveny na typickou podzimní rally se začátkem v říjnu nebo listopadu.

Za poslední dva dny uplynulého týdne vzrostla cena ETF certifikátu na akcie společností těžících zlato a stříbro o 8,5 %. Objemy nákupů byly vysoké. Přemýšlel jsem nad tím, kde hledat příčinu, když za uplynulý rok cena GDX spadla o více než 50 % a akcie těžebních společností jsou téměř bez výjimky v silném poklesovém trendu.

Podle mě jde o souhru více faktorů. Hlavní americké akciové indexy jsou silně překoupené, a nelze proto předpokládat, že bez korekce porostou stále výše. Americká ekonomika je navíc v relativně dobrém stavu a otázka snížení objemu odkupu dluhopisů ze strany americké centrální banky bude aktuální podle všeho již na příštím zasedání FOMC v polovině září. Odkupy dluhopisů byly přitom v posledním půlroce jednoznačně hlavním faktorem podporujícím vytrvalý růst cen akcií. Proto je docela pochopitelné, že se investoři a tradeři obracejí ke skupinám aktiv, jejichž ceny v uplynulém půlroce spíše klesaly. I sezónní faktory takový postup podporují, typicky totiž od srpna začíná příznivé období pro zlato, japonský jen a americké dluhopisy, naopak začíná relativně špatné období pro americké akcie a americký dolar.

Spodní grafický panel obsahuje aktuální cenu zlata (GC) a měnového páru USD/JPY. Vývoj u USD/JPY má velký vliv na všechny komodity, ceny se většinu času pohybují k sobě inverzně. Síla dolaru vůči japonskému jenu dosud velice zvýhodňovala hlavní proud amerických akcií, nejvíce akcie finančního sektoru (banky, pojišťovny, broker&dealers). Však také od počátku roku, kdy dolar vůči jenu o 10,4 %, posílil bankovní index ^BKX o 23,4 %, naopak cena zlata spadla o 22 % a cena zlatého indexu ^HUI klesla o 47 %.

Horní grafický panel ukazuje sezónní vývoj u zlata i USD/JPY. Jde o roční průměry denních zisků (kumulativně) za období let 2004 až 2012 (zlato), respektive 1997 až 2012 (USD/JPY). Plyne z nich, že zlato vstupuje do silného období trvajícího až do 18. října, naopak dolar vůči jenu většinou oslabuje až do začátku listopadu. Zlato je sice stále v silném poklesovém trendu, ale přece jen by se tato typická sezónnost mohla letos projevit. Cena zlata je hodně zdecimovaná a mohla by přitáhnout spekulanty alespoň na období několika týdnů. Z hlediska sentimentu obchodníků na trzích dosáhl v červenci počet otevřených SHORT pozic u skupiny těžebních společností absolutního historického minima. Těžaři nechtějí za stávajících cen příliš prodávat. Naopak prodeje ze strany spekulantů dosahovaly absolutních maxim. Taková extrémní situace v minulosti často vedla k obratu cenového vývoje, alespoň dočasnému.

Jak si vedou jednotlivá aktiva od začátku roku?

Ze slabosti japonského jenu a síly dolaru těžily nejvíce finanční sektor (ETF IAI +34 %) a index S&P 500, naopak klesaly ceny amerických státních dluhopisů, zlata a akcií společností těžících drahé kovy (ETF GDX -43 %).

Od konce července začíná období, kdy jsou typicky akcie těžebních společností velice silné. V horním panelu je typická cena dvou vůdčích akcií Barrick Gold (ABX) a Newmont Mining (NEM) vypočtená za období let 1997 až 2012 (modře a červeně). Z grafu je patrné, že sezónnost u těchto dvou akcií zafungovala dobře již minulé léto, kdy ceny rostly. Od konce září 2012 ceny zlatých akcií padaly dolů, což bylo v podstatě také v souladu s typickým vývojem. Nyní je tedy možná čas na změnu.

Pokud by cena zlata jen mírně rostla, nebo alespoň neklesala, mohla by tato skupina akcií zažít dobré období trvající až zhruba do poloviny října. V grafu je i křivka typického vývoje ceny desetiletého amerického státního dluhopisu TY (futures kontrakt, nahoře zeleně), v dolním panelu je aktuální cena dluhopisu TLT (ETF pro 20-30leté americké státní dluhopisy). Je patrné, že ceny dluhopisů bývají na podzim také silné a že by mohly začít korigovat předchozí propady.

Které těžební akcie se mi jeví jako fundamentálně nejsilnější? Z hlediska růstových parametrů (vývoj zisku na akcii v minulosti a předpoklad do budoucna, ROA, ROE a zisková marže) jsou to společnosti Endeavour Silver Corporation, Silver Wheaton Corporation a Rangold Resources.

Přestat sledovat
Sezónnost trhů
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
USD/JPY
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat