Zopakuje se srpnový akciový výplach? Signál bychom měli

Nedělejme z toho velkou vědu. Mladé trhy zkrátka opět zaostávají za akciemi ve Spojených státech, a to výrazně. A přesně tak to vypadalo před letní, prakticky globální korekcí.
Cesty akcií na mladých a na vyspělých trzích se rozcházejí. Opět. Na začátku srpna začaly ceny akcií na emerging markets prudce klesat, aby je americké i evropské akcie velice rychle následovaly. Poté se jejich cesty opět spojily a obě skupiny trhů zažily víceméně shodné oživení. Nyní se mladé trhy opět oddělily a začaly výrazněji ztrácet.
Emerging markets jsou první na ráně, kdykoli ožije téma zvyšování sazeb v USA. Peníze z mladých ekonomik začnou odtékat zpět do dolaru, jehož očekávané posílení dělá z amerických aktiv najednou výdělečnější investice. A peníze v době všeobecné nejistoty (geopolitika, zpomalující Čína, hrozba deflace, levné komodity v čele s ropou) hledají bezpečí. Jakmile například americké dluhopisy nabídnou o něco zajímavější výnos, odliv peněz z emerging markets bude akcelerovat.
Nic z toho samo o sobě neznamená, že se bude nedávná historie opakovat. Hledat ale oporu pro opačné tvrzení na fundamentální úrovni by bylo velice odvážné, data se totiž od léta spíše zhoršila. A pokud akciové investory (konečně) "hodí přes palubu" i centrální banky (jakkoli právě horší data hovoří spíše pro podporu ekonomiky), může být závěr roku klidně ve znamení medvěda. Na americkém trhu se zatím slaví návrat indexu S&P 500 nad 2 100 bodů, i oslavy ale někdy končí masakrem.
Aktuality
