Burzovní kalendář 12. - 16. 3. 2012

Investoři se v novém týdnu zaměří na další sérii makrodat ze Spojených států, náladu ovšem může nejvíce ovlivnit úterní zasedání Fedu. V Evropě bude nejvíce živo okolo Řecka, které se domluvilo s valnou většinou soukromých investorů na směně dluhopisů. Pozornost trhu se podle řady analytiků přesune k Portugalsku. Pražská burza bude reagovat na dění na vyspělých evropských trzích, z domácích zpráv budou zajímavá hospodářská čísla Pegasu Nonwovens a KIT Digital.
Wall Street
Americké akcie dokázaly díky pátečním dobrým číslům z trhu práce posunout týdenní skóre zhruba na nulu, s výjimkou Dow se hlavní indexy přehouply do plusu - S&P 500 +0,09 %, Nasdaq +0,41 %. Pro oba indexy to byl čtvrtý růstový týden v řadě.
"V úterý došlo ke korekci, ale na konci týdne se zdá, že to byla pouze příležitost pro býky k nákupům za nižší ceny. Index S&P 500 klesl k supportu 1 340, který zafungoval jako virtuální trampolína," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Investoři přijali zprávy o dohodě řecké vlády se soukromými investory do tamních dluhopisů nejdříve s úlevou, v pátek v podvečer navíc ISDA (agentura pro swapy a deriváty) rozhodla, že restrukturalizace dluhů Řecka spouští plnění kontraktů CDS, tedy pojistek pro případ nesplácení. Až další dny a týdny ovšem ukáží, zda řecké "řešení" nevyvolá paniku ohledně dalších zemí, především Portugalska, které je "dvojkou" na seznamu kandidátů státního bankrotu v eurozóně.
V novém týdnu bude americký makrokalendář velice nabitý. O náladě spotřebitelů utrácet nejvíce napoví maloobchodní tržby, jejich důvěru v ekonomické oživení zmapují indexy důvěry filadelfského Fedu a především Michiganské univerzity.
Hlavní slovo ve vývoji trhu ovšem může mít zasedání rady guvernérů Fedu. Sazby zůstanou podle předchozích vyjádření nulové až do roku 2014, důležitý bude ovšem názor guvernérů na vývoj americké ekonomiky.
"Fed podle všeho zůstane v režimu počkáme a uvidíme, jehož jsme svědky již delší dobu," předpovídá Michelle Meyer, ekonomka z Bank of America Merrill Lynch. "Velká část trhu doufala ve třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3), ovšem k němu podle mě v nejbližších měsících nedojde, ekonomická data jsou totiž stále velice dobrá." (Zdroj: CNBC)
Podle ekonomky bude Fed pokračovat v Operaci Twist, v rámci níž prodlužuje průměrnou dobu splatnosti dluhopisů. QE3 je podle ní otázkou nejdříve druhého, spíše až čtvrtého kvartálu 2012.
Sledované budou nadále ceny ropy, především v souvislosti s hrozícím válečným konfliktem Izraele a Íránu. Vysoká cena ropy by mohla ohrozit nejen americký ekonomický růst.
13/3 Maloobchodní tržby
13/3 Fed - zasedání FOMC
15/3 Týdenní žádosti o podporu
15/3 Index důvěry filadelfského Fedu
15/3 Index cen výrobců
16/3 Index spotřebitelských cen
16/3 Průmyslová výroba
16/3 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity
Evropa
Evropské akcie dokázaly napravit většinu úterních ztrát a například index DJ Eurostoxx 50 za týden ztratil jen 1,19 %. Nejistotu vyvolala především řecká jednání o odpisu dluhů.
ECB pak ve čtvrtek nepřekvapila a ponechala sazby beze změny. Mario Draghi si dává zřejmě oddechový čas po několika týdnech, kdy banka pod jeho vedením zachraňovala Evropu, jak se dalo.
Vedle Řecka, které podle všeho na čas zažehnalo riziko neřízeného bankrotu a chystá se na parlamentní volby, bude důležité sledovat, jak na situaci zareagují investoři do dluhopisů a CDS. Podle řady analytiků se dalším kandidátem "tržního útoku" jeví Portugalsko. Výnosy jeho desetiletých dluhopisů jsou na dlouhodobě zcela neudržitelné úrovni 14 %.
Zajímavá bude také čtvrteční dopolední statistika vládního dluhu v Itálii. Negativní překvapení by mohlo pošramotit zatím poměrně slušnou pověst technokratické vlády premiéra Maria Montiho.
Makroekonomický kalendář není tak bohatý jako ve Spojených státech. Hlavním číslem týdne proto může být úterní index ekonomického sentimentu institutu ZEW.
13/3 ZEW - index ekonomické nálady v Německu a v eurozóně
14/3 Eurozóna - index spotřebitelských cen
14/3 Eurozóna - průmyslová výroba
Pražská burza
Akcie na pražské burze nedokázaly v druhé polovině týdne najít sílu napravit poklesy z jeho úvodu a za týden ztratily měřeno indexem PX 1,96 %.
Nejvíce klesajícím titulem byl KIT Digital (-7,7 %). Akcie stále reagují na dříve zveřejněný horší výhled. Velké překvapení se proto v novém týdnu nečeká ani od kompletní výsledkové zprávy, kterou firma představí v pátek.
Již ve čtvrtek by investory mohla více zaujmout čísla výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. "Očekáváme meziroční růst provozního zisku EBIT o 22 %, a to hlavně díky zvýšené produkci z nové linky. Očekáváme dividendu 1,05 EUR, ale nepředpokládáme, že by měl zaznít návrh. Celkově neočekáváme od výsledků větší překvapení," napsal v týdenním komentáři pro klienty Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.
Spíše demonstrativní zprávou bylo středeční prohlášení představenstva Komerční banky, které schválilo přistoupení k návrhu výměny řeckých dluhopisů. Banka loni snížila jejich hodnotu o 5,4 miliardy Kč (více než 70 % původní nominální hodnoty). Současná účetní hodnota držených řeckých dluhopisů je 2,1 miliardy Kč a výměna by vzhledem k předchozímu odpisu již neměla mít výraznější vliv na hospodaření banky.
Akcie KB byly s 0,7% ziskem během týdne nejsilnější na parketu pražské burzy, když se investoři naopak odklonili od konkurenční Erste Group.
13/3 Průmyslová výroba
13/3 Stavební výroba
15/3 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 4Q2011
15/3 Maloobchodní tržby
16/3 KIT Digital - hospodářské výsledky za 4Q2011
Aktuality

