Burzovní kalendář 12. - 16. 3. 2012

Investoři se v novém týdnu zaměří na další sérii makrodat ze Spojených států, náladu ovšem může nejvíce ovlivnit úterní zasedání Fedu. V Evropě bude nejvíce živo okolo Řecka, které se domluvilo s valnou většinou soukromých investorů na směně dluhopisů. Pozornost trhu se podle řady analytiků přesune k Portugalsku. Pražská burza bude reagovat na dění na vyspělých evropských trzích, z domácích zpráv budou zajímavá hospodářská čísla Pegasu Nonwovens a KIT Digital.

Wall Street

Americké akcie dokázaly díky pátečním dobrým číslům z trhu práce posunout týdenní skóre zhruba na nulu, s výjimkou Dow se hlavní indexy přehouply do plusu - S&P 500 +0,09 %, Nasdaq +0,41 %. Pro oba indexy to byl čtvrtý růstový týden v řadě.

"V úterý došlo ke korekci, ale na konci týdne se zdá, že to byla pouze příležitost pro býky k nákupům za nižší ceny. Index S&P 500 klesl k supportu 1 340, který zafungoval jako virtuální trampolína," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Investoři přijali zprávy o dohodě řecké vlády se soukromými investory do tamních dluhopisů nejdříve s úlevou, v pátek v podvečer navíc ISDA (agentura pro swapy a deriváty) rozhodla, že restrukturalizace dluhů Řecka spouští plnění kontraktů CDS, tedy pojistek pro případ nesplácení. Až další dny a týdny ovšem ukáží, zda řecké "řešení" nevyvolá paniku ohledně dalších zemí, především Portugalska, které je "dvojkou" na seznamu kandidátů státního bankrotu v eurozóně.

Riziko dluhového domina v Evropě nikam nezmizelo
Trh podle všeho na dohodu o "záchraně Řecka" zareagoval opatrným palcem nahoru. Ovšem je potřeba zdůraznit, že pokud Řecko v horizontu měsíců nebo několika málo let neopustí eurozónu, bude potřebovat obrovské dávky peněz od ostatních členských zemí. Politici jsou s tím zatím, zdá se, srozuměni.

V novém týdnu bude americký makrokalendář velice nabitý. O náladě spotřebitelů utrácet nejvíce napoví maloobchodní tržby, jejich důvěru v ekonomické oživení zmapují indexy důvěry filadelfského Fedu a především Michiganské univerzity.

Hlavní slovo ve vývoji trhu ovšem může mít zasedání rady guvernérů Fedu. Sazby zůstanou podle předchozích vyjádření nulové až do roku 2014, důležitý bude ovšem názor guvernérů na vývoj americké ekonomiky.

"Fed podle všeho zůstane v režimu počkáme a uvidíme, jehož jsme svědky již delší dobu," předpovídá Michelle Meyer, ekonomka z Bank of America Merrill Lynch. "Velká část trhu doufala ve třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3), ovšem k němu podle mě v nejbližších měsících nedojde, ekonomická data jsou totiž stále velice dobrá." (Zdroj: CNBC)

Podle ekonomky bude Fed pokračovat v Operaci Twist, v rámci níž prodlužuje průměrnou dobu splatnosti dluhopisů. QE3 je podle ní otázkou nejdříve druhého, spíše až čtvrtého kvartálu 2012.

Sledované budou nadále ceny ropy, především v souvislosti s hrozícím válečným konfliktem Izraele a Íránu. Vysoká cena ropy by mohla ohrozit nejen americký ekonomický růst.

UBS: Izrael s Íránem mohou poslat ropu až k 270 USD za barel
Írán je druhým největším producentem ropy v oblasti Perského zálivu. Izrael přitom hrozí, že zemi raději vojensky napadne, než aby nechal rozvíjet její jaderný program. Nervozita na trhu s ropou proto roste. Analytici UBS zpracovali analýzu situace, z níž jim vyšly čtyři základní scénáře vývoje ceny ropy v návaznosti na Írán. Ten nejčernější počítá s krátkodobým růstem ceny Brentu až k 270 dolarům za barel.

13/3 Maloobchodní tržby

13/3 Fed - zasedání FOMC

15/3 Týdenní žádosti o podporu

15/3 Index důvěry filadelfského Fedu

15/3 Index cen výrobců

16/3 Index spotřebitelských cen

16/3 Průmyslová výroba

16/3 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

10 akcií s nadprůměrným dividendovým výnosem
Investoři se v dobách, kdy narůstá averze k riziku, uchylují do amerických státních dluhopisů. Vzhledem k nízkým výnosům, jaké v minulých letech bondy nabízely, to však není zrovna doporučeníhodná investiční strategie. Jako mnohem lepší se jeví sázka na akcie finančně silných společností s vysokými (a rostoucími) dividendami.

Evropa

Evropské akcie dokázaly napravit většinu úterních ztrát a například index DJ Eurostoxx 50 za týden ztratil jen 1,19 %. Nejistotu vyvolala především řecká jednání o odpisu dluhů.

ECB pak ve čtvrtek nepřekvapila a ponechala sazby beze změny. Mario Draghi si dává zřejmě oddechový čas po několika týdnech, kdy banka pod jeho vedením zachraňovala Evropu, jak se dalo.

Evropské banky mají zatím otevřeno, ECB však jen oddálila sérii útoků na finanční domy
Evropská centrální banka svými levnými půjčkami (LTRO) udělala z evropského bankovního sektoru území zombie. Ve Španělsku, Itálii, Portugalsku a řadě dalších evropských zemí mají banky ve svých rozvahách desítky bilionů eur toxických dluhů. Půjčky ECB kupují čas, během něhož by se mělo začít s řešením dlouholetých problémů v celém sektoru, ale samy nevyřeší vůbec nic.

Vedle Řecka, které podle všeho na čas zažehnalo riziko neřízeného bankrotu a chystá se na parlamentní volby, bude důležité sledovat, jak na situaci zareagují investoři do dluhopisů a CDS. Podle řady analytiků se dalším kandidátem "tržního útoku" jeví Portugalsko. Výnosy jeho desetiletých dluhopisů jsou na dlouhodobě zcela neudržitelné úrovni 14 %.

Zajímavá bude také čtvrteční dopolední statistika vládního dluhu v Itálii. Negativní překvapení by mohlo pošramotit zatím poměrně slušnou pověst technokratické vlády premiéra Maria Montiho.

Robert Zoellick: Řecká dohoda jen koupila trochu času, zásadní budou Itálie a Španělsko
"Druhý balík pomoci Řecku pouze posunuje problém v čase," vyjádřil obavy řady expertů zcela bez obalu odcházející šéf Světové banky Robert Zoellick. 130 miliard eur nemusí Řecko udržet v eurozóně.

Makroekonomický kalendář není tak bohatý jako ve Spojených státech. Hlavním číslem týdne proto může být úterní index ekonomického sentimentu institutu ZEW.

13/3 ZEW - index ekonomické nálady v Německu a v eurozóně

14/3 Eurozóna - index spotřebitelských cen

14/3 Eurozóna - průmyslová výroba

Pražská burza

Akcie na pražské burze nedokázaly v druhé polovině týdne najít sílu napravit poklesy z jeho úvodu a za týden ztratily měřeno indexem PX 1,96 %.

Nejvíce klesajícím titulem byl KIT Digital (-7,7 %). Akcie stále reagují na dříve zveřejněný horší výhled. Velké překvapení se proto v novém týdnu nečeká ani od kompletní výsledkové zprávy, kterou firma představí v pátek.

Již ve čtvrtek by investory mohla více zaujmout čísla výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. "Očekáváme meziroční růst provozního zisku EBIT o 22 %, a to hlavně díky zvýšené produkci z nové linky. Očekáváme dividendu 1,05 EUR, ale nepředpokládáme, že by měl zaznít návrh. Celkově neočekáváme od výsledků větší překvapení," napsal v týdenním komentáři pro klienty Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

Pegas Nonwovens: Růstové vyhlídky dlouhodobě pomohou akciím
V aktuální analýze výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens přichází Fio banka s vyšší cílovou cenou akcie a novým investičním doporučením. Cílovou cenu akcie zvyšuje z původních 495 Kč na 544 Kč a mění investiční doporučení na "kupovat" z předchozího "akumulovat".

Spíše demonstrativní zprávou bylo středeční prohlášení představenstva Komerční banky, které schválilo přistoupení k návrhu výměny řeckých dluhopisů. Banka loni snížila jejich hodnotu o 5,4 miliardy Kč (více než 70 % původní nominální hodnoty). Současná účetní hodnota držených řeckých dluhopisů je 2,1 miliardy Kč a výměna by vzhledem k předchozímu odpisu již neměla mít výraznější vliv na hospodaření banky.

Akcie KB byly s 0,7% ziskem během týdne nejsilnější na parketu pražské burzy, když se investoři naopak odklonili od konkurenční Erste Group.

13/3 Průmyslová výroba

13/3 Stavební výroba

15/3 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 4Q2011

15/3 Maloobchodní tržby

16/3 KIT Digital - hospodářské výsledky za 4Q2011

ČS: Březnová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro březnové obchodování?

Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat