Burzovní kalendář 9. 7. - 13. 7. 2012

Zahájení činnost Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a výsledkové sezóny velkých amerických společností za druhý kvartál - to měly být hlavní události druhého červencového týdne. ESM byl ovšem zatím odložen. Pražská burza se v pondělí probudí ze svátečního spánku nejspíš na medvědí vlně. Vývoj na světových trzích mohou také výrazně ovlivnit data z čínské ekonomiky v čele s HDP.

Wall Street

9-13/7 Výsledková sezóna (Alcoa, Google, JPMorgan, Wells Fargo)

11/7 Obchodní bilance

11/7 Zápis z jednání Fedu

12/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

13/7 Index cen výrobců

13/7 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie mají za sebou kvůli pátečním datům z trhu práce špatný týden, přesto by (i na základě technické analýzy) mohla být korekce předchozích růstů vyloženě zdravá. Volatilita během výprodejů nevzrostla, akcie by se tak mohly nadechnout k dalšímu posunu směrem "na sever".

Týden na trzích podle burzovních grafů: Zdravá korekce připravila půdu pro býčí kopyta
V pátek 29. června uzavřel index S&P 500 mírně nad rezistencí 1 360 při solidním objemu obchodů. V pondělí a úterý cena pokračovala v růstu, ale před středečním volnem chyběl entusiasmus. Trh začínal být přeprodaný, cena indexu S&P 500 se po několikadenní silné rally hodně vzdálila od 20denního klouzavého průměru a podle technické analýzy byla korekce na spadnutí. Páteční horší než očekávaná data z trhu práce zafungovala jako spouštěcí signál pro pokles.

Nezaměstnanost v USA stagnuje, počet nových míst analytiky zklamal
Nezaměstnanost v USA je stále vysoká. V červnu stagnovala na 8,2 %. Nových míst mimo zemědělství bylo vytvořeno jen 80 tisíc, v soukromém sektoru o 4 tisíce více, ovšem obě čísla byla pod odhady analytiků (100, respektive 106 tisíc). Mírně lepší byly růst hodinové mzdy a průměrného pracovního týdne.

Makrokalendář je v novém týdnu poměrně skromný, zásadní bude až páteční index důvěry Michiganské univerzity. Investoři budou ovšem jistě napjatě očekávat zápis z posledního jednání Fedu, na němž centrální bankéři prodloužili operaci Twist. Nálada pro a proti kvantitativnímu uvolňování, kterou budou chtít investoři z takzvaných Minutes vyčíst, může více napovědět o tom, zda jsou jakékoli naděje na QE3 navzdory oficiálním prohlášením Fedu alespoň částečně oprávněné.

Fed prodloužil operaci Twist do konce roku o dalších 267 miliard USD, výnosy dluhopisů je potřeba chápat v kontextu
Fed prodloužil a navýšil program směny dluhopisů, operaci Twist, do konce roku, a sice o 267 miliard dolarů. Trhy čekaly něco víc, větší podporu ekonomiky, respektive v ni doufaly, a tak akcie po zprávě propadly na denní minima. Nálada se ovšem vzápětí zlepšila, což bylo vidět i na trhu s americkými státními dluhopisy. Fed je připraven v případě potřeby podpořit ekonomiku i v dalších měsících. Je ovšem otázka, zda si před volbami dovolí takový zásah do ekonomiky, jakým by bylo QE3.

Americký ekonomický výhled: Kolaps jako po teroristických útocích 11. září 2001
Vraťme se ještě indexu nákupních manažerů ISM ve Spojených státech, který byl zveřejněn v pondělí. Za jeho propad mohly především dvě položky - pokles očekávání ohledně nových objednávek a cen je velkým deflačním varováním. Jak ukazuje dlouhodobý graf, očekávání ohledně nových objednávek se nejníže od doby, kdy Usáma bin Ládin poslal sebevražedné útočníky zničit Světové obchodní centrum, Pentagon a Kapitol.

Z domácích zpráv tak budou investoři možná nejvíce zaujati startem výsledkové sezóny. V pondělí ji tradičně "vykopne" hliníkárenská Alcoa, v pátek svá čísla připojí JPMorgan a Wells Fargo.

Právě americké banky budou maximálně pod drobnohledem kvůli ztrátám JPMorgan v průběhu čtvrtletí. Investoři se domnívají, že by se podobné "díry" mohly postupně objevit nejen v bilanci samotné JPMorgan, ale i dalších bank. Ty v minulém týdnu představily svá doporučení toho, jak postupovat v případě jejich bankrotu (Living Will).

Výsledková sezóna: Firmy zůstávají vlivem globální nejistoty ve svých odhadech konzervativní
Příští týden výsledkovou sezónu tradičně odstartuje hliníkárenský gigant Alcoa. Investoři a analytici již netrpělivě očekávají, jaké výsledky jim nachystají nejvýznamnější americké společnosti. Globální makroekonomické podmínky zůstávají nadále nejisté a oživení americké ekonomiky je křehké.

Bojíte se volatility? Tak se během výsledkové sezóny vyhněte těmto akciím!
Které akcie jsou v dnech, kdy firmy zveřejňují výsledky, nejvíce volatilní? A které naopak na výsledky firem reagují "klidně"? To vše a výhled na první měsíc výsledkové sezóny připravili analytici Bespoke Investment Group do tří přehledných tabulek.

Evropa

9/7 Německo - obchodní bilance

9/7 Eurozóna - index investorské nálady Sentix

11/7 Německo - index spotřebitelských cen

12/7 Francie - index spotřebitelských cen

12/7 ECB - pravidelná měsíční zpráva o stavu ekonomiky

12/7 Eurozóna - průmyslová produkce

Kromě makrodat bude náladu na trzích ovlivňovat pondělní setkání ministrů financí eurozóny, na němž by se měly podrobněji ladit opatření dohodnutá na nedávném summitu EU. Schůzka tak odhalí proveditelnost bankovní unie a odkupu dluhopisů z fondu ESM a případný harmonogram zavádění těchto novinek.

Vítěz summitu? Merkelová!
Itálie, Španělsko, možná Irsko - vítězů evropského summitu bychom ve světových médiích napočítali více. Financial Times ovšem nepotřebují rychlé soudy a vidí jako vítěze hlavní hybnou sílu Evropy - Německo. Jak je to možné, když Merkelová na summitu přece ustoupila z některých dříve "nedobytných" pozic? Financial Times vyjmenovávají hned několik důvodů.

Optimismus po evropském summitu zchladila v průběhu týdne ECB. Sice podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu, ale nepředstavila žádná významná opatření na podporu likvidity. Nulová depozitní sazba jako motivace pro banky není ta "velká věc", v kterou investoři doufali (LTRO 3, odkupy dluhopisů).

Praha odpočívá, svět úprkem vpřed (ECB, BoE, Čína, Německo): Co přesně řekl Draghi?
Pražská burza bude až do pondělí spočívat ve svátečním volnu, ve světě se ovšem na nic nečeká. V Číně došlo k dalšímu snížení sazeb, podpora ekonomiky nepočká, zpomalení si Země středu nemůže dovolit. Program odkupu aktiv navýšila Bank of England, konkrétně na 375 miliard GBP. Sazby ponechala beze změny. Hlavní slovo měla ale ve čtvrtek ECB.

7 % znovu ve hře. Španělsko se potápí, optimismus po summitu vydržel necelý týden
Evropské akciové trhy během pátku před americkými daty z trhu práce neztrácejí nijak výrazně, dopoledne ovšem nabídlo další růst rizika spojeného se Španělskem. Výnosy 10letých dluhopisů jsou opět poblíž 7% hranice, optimismus po evropském summitu pohřbilo čtvrteční zasedání ECB. Otázkou je, na jak dlouho, závěr týdne na trzích ovšem mohou "zachránit" opravdu jen výjimečně dobré zprávy z USA.

Fond ESM vstupuje v platnost 9. července, o den později ovšem německý ústavní soud může rozhodnout o tom, že by se pro jeho ratifikaci měli vyslovit Němci v referendu. Analytici sice takové rozhodnutí nečekají, zůstává ovšem jedním z velkých rizik nového týdne. Plány na odkupy dluhopisů a rekapitalizaci bank s pomocí ESM tak mohou utržit zásadní šrámy hned druhý den po původně plánovaném spuštění fondu.

Důvěru v evropském bankovním sektoru ohrožuje o aféra s manipulacemi s mezibankovní sazbou LIBOR. V Barclays již padaly hlavy, podle Boba Diamonda, jejího odstupujícího šéfa, ovšem o manipulaci s LIBOR věděly dlouhá léta centrální banky. Ve snaze zabránit panice tak byly banky motivovány si navzájem půjčovat i ve složitých podmínkách. Skandál jako hrom.

ECB navíc zpřísnila kolaterál, který přijímá od bank jako záruku za své půjčky. Nově nebude přijímat dluhopisy bank, za něž ručí státy. To může vyvolat další stres v bankovním sektoru. Vše se pak odráží na rostoucích výnosech dluhopisů periferních zemí - desetileté španělské výnosy například v pátek znovu překročily kritickou hranici 7 %.

Rok 2025: Evropská prezidentka Merkelová se chystá na zasedání Evropského parlamentu a řeší s Evropským měnovým fondem finanční transfer balkánským zemím Evropské unie
Nekončící finanční krize a ekonomická deprese po letech strádání nakonec donutily zbývající členy eurozóny hledat útočiště v tolik odmítané a nemyslitelné úplné politické a fiskální unii.

Británie musí hledat chyby na své straně kanálu, ekonomiku neničí krize v Evropě
Britové se v létě mohou těšit na olympiádu, ale tím to asi končí. Britská ekonomika neroste, ačkoli centrální banka pumpuje peníze do systému, seč jí síly stačí. Průmyslová produkce klesá stejně jako ceny domů (kromě centra Londýna). Politici a bankéři z ostrovů – od Davida Camerona přes Bank of England po každého ekonoma ze City - viní za britskou nekončící recesi Evropskou unii. Problém je ovšem (i) na jejich straně.

Tohle je teď nejžhavější euroekonomika
No a co, že je to ekonomika, kterou zachránil evropský bailout! Pondělní index nákupních manažerů ve výrobě se v Irsku vyhoupl na 53,1 bodu, když rostl nejrychleji za uplynulý rok. Nezaměstnanost v Irsku je stále vysoká (14,6 %, stagnace), ale v březnu byla ještě vyšší (14,8 %). V celé eurozóně přitom nezaměstnanost roste.

Čína

8/7 Podnikatelská nálada

9/7 Index spotřebitelských cen

10/7 Obchodní bilance

11/7 Devizové rezervy

11/7 Nové půjčky v jüanech

12/7 Průmyslová výroba

12/7 Maloobchodní tržby

12/7 HDP za 2. čtvrtletí 2012

Data z čínské ekonomiky mohou být v novém týdnu důležitější než jindy. Investoři doufají, že snižování sazeb, ke kterému přistoupila Čínská lidová banka, bude mít v příštích měsících pozitivní vliv na ekonomiku. Poslední snížení proběhlo v uplynulém týdnu, dá se tedy očekávat, že například údaje o HDP za druhý kvartál nebudou žádná sláva (čeká se meziroční růst o 7,9 %, předchozí růst byl o 8,1 %).

Výhled světové ekonomiky na jedné stránce: Máme se na co těšit!
Indexy nákupních manažerů od Číny po USA - to je hlavní pondělní téma, co se výhledů světové ekonomiky týče. Oficiální čínský PMI se udržel nad 50, index od HSBC ovšem dále klesl a je těsně nad 48 body. Mírné zlepšení se v červnu dostavilo v Německu nebo za celou eurozónu, překvapili i čeští manažeři, ovšem Španělsko, Itálie, Řecko, nebo i Francie se dále potácejí hluboko pod 50bodovou hranicí. Evropská ekonomika nevzkvétá, chtělo by se připomenout.

Bublina, která splaskává
Investiční bubliny se objevují na trzích odnepaměti, respektive minimálně několik set let. S růstem bohatství v Číně se kromě bubliny realitní, kterou nafoukla především vláda, objevilo několik dalších. Bohatí Číňané mimo jiné patří k nejaktivnějším kupcům na světových aukcích umění. Země známá i paděláním čehokoli si potrpí na drahé originály. Časy se ovšem mění.

Pražská burza

9/7 Obchodní bilance

9/7 Průmyslová a stavební výroba

11/7 Index spotřebitelských cen

11/7 Celková míra nezaměstnanosti

Pražská burza bude v úvodu nového týdne dohánět to, co zaspala kvůli Cyrilovi, Metodějovi a Janu Husovi. Oproti svým středečním závěrům by podle aktuálních měnových kurzů měly zaznamenat změny akcie Erste Group (14,4 EUR, tedy 370,22 Kč, středeční závěr 400 Kč), VIG (30,32 EUR, 784,67 Kč, 809 Kč), NWR (324,1 GBp, 116,03 Kč, 105 Kč), CME (5,21 USD, 108,99 Kč, 109,85 Kč) a KIT digital (4,46 USD, 93,30 Kč, 87,50 Kč).

Evropa se ovšem kvůli pražské burze nezastaví, třetí uvedené ceny by proto mohly být aktuální především v úvodu pondělního obchodování. Náladu na pražské burze pak bude po celý týden určovat především dění na vyspělých evropských trzích, NWR by pak mohla představit své provozní údaje za druhý kvartál.

Akciové tipy z regionu CEE z dílny Erste: Fortuna mezi TOP PICKS, výsledky za 2Q2012 budou skvělé
Analytici Erste Group Research zveřejnili svůj akciový výhled pro region střední a východní Evropy na 3. kvartál 2012. V Rakousku preferují Immofinanz, KTC a Lenzing, v Polsku PZU a v České republice (na poněkud spekulativnější bázi) Fortunu. "Na základě krátkodobě vzniklého lokálního prodejního tlaku jsme ze seznamu vyškrtli společnost Krka a nahradili ji českým titulem Fortuna, jelikož u této firmy očekáváme ve druhém čtvrtletí 2012 vynikající výsledky," uvedl analytik Henning Esskuchen z Erste Group.

Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat