D jako dluhopisy: Bondy jsou mrtvé, ať žijí bondy (Investiční Abeceda na rok 2016)

Dluhopisy vás na prahu nového roku svým investičním sex-appealem neuhranou, přesto do portfolia nadále patří. Shodují se na tom účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, které by investoři měli mít na paměti. Dluhopisy jsou podle některých z nich "mrtvé", i tak je ale možné si v této kategorii vybrat.

David Brzek (Fio banka)

Dluhopisový trh bude i v roce 2016 výrazně ovlivňován politikou centrálních bank. Evropská centrální banka bude pokračovat v masivních nákupech, program prodloužila do jara 2017. Prostor pro zotavení skomírajících výnosů není příliš veliký. Investoři budou nadále hledat alternativy s vyšším zhodnocením, což může podpořit přísun likvidity na akciový trh.

Miroslav Frayer (ekonom, Komerční banka)

Výhled pro dluhopisy na rok 2016 příliš pozitivní nemáme. V souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb v USA a snižováním rizik slabého globálního růstu očekáváme postupný nárůst výnosů na většině hlavních trhů. Přesto by nemělo jít o dramatický vzestup, v USA i Evropě očekáváme růst 10letého výnosu o maximálně půl procentního bodu.

Petr Gapko (hlavní ekonom, GE Money Bank)

Předpokládáme, že se bude hodně hrát o to, jak dát do pořádku dluhy v Evropě. Myšlenka společného evropského dluhu rozhodně není mrtvá a s velkou pravděpodobností znovu vyplave na světlo.

Raiffeisenbank

Do světové ekonomiky by se postupně měla vracet inflace. Americká centrální banka bude zvyšovat úrokové sazby a srážet ceny dluhopisů. Evropská centrální banka bude zvýšenými nákupy dluhopisů pokles jejich cen mírnit. České dluhopisy zůstanou oproti německým atraktivní kvůli očekávanému budoucímu posílení české koruny. České vládní dluhopisy by tak v konečném důsledku měly jen velmi pomalu zlevňovat.

Michala Moravcová (BOSSA)

Díky kvantitativnímu uvolňování ze strany ECB bude poptávka po evropských dluhopisech zajištěna a výnosy by se měly držet na minimech. Rostoucí výnosy amerických dluhopisů reflektují očekávání trhu, že Fed zvýší v prosinci sazby. Jejich další růst by měl být v souladu s tempem dalšího utahování měnové politiky.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Pokud se podíváme do Evropy, vše nasvědčuje tomu, že karty pro konec letošního a začátek příštího roku jsou rozdány celkem jasně. Další uvolnění měnové politiky Evropskou centrální bankou by se mělo promítnout do růstu cen státních dluhopisů napříč zeměmi eurozóny. Ze zásahu ECB by mohly těžit nejvíce dluhopisy periferních zemí, výsledně by se tak mohl dále snížit rozdíl ve výnosech mezi německými dluhopisy a dluhopisy periferními. Rozevření nůžek lze naopak očekávat mezi výnosy amerických a evropských dluhopisů. Postupně během roku by se však měly výnosy dluhopisů začít postupně zvyšovat s tím, jak bude růst inflace.

Aleš Tůma (Partners)

Státní dluhopisy jsou mrtvé. Kvalitní firmy si mohou půjčit skoro zadarmo, takže high yield je v podstatě nový investment grade. I v České republice se začínají množit firmy, u kterých sazba 5-6 % p.a. hrubě nekompenzuje podstoupené riziko. Nic proti rizikovým emitentům, ale nic se prostě nesmí přehánět.

Štěpán Uherík (ChytrýHonza)

Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti zvyšování úrokových sazeb v roce 2016 bude pro investory důležitým ukazatelem u dluhopisů jejich durace, tedy citlivost na změnu úrokových sazeb. Roli bude hrát i doba splatnosti – zde platí pravidlo, že čím kratší doba splatnosti, tím menší je závislost na úrokových sazbách. Přestože kartami dluhopisů mohou v roce 2016 nejvíce zamíchat centrální banky, investor by nikdy neměl zapomenout ani na kreditní riziko emitenta.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Monetární politika dle mého nedovolí větší ústup ze současných rekordních úrovní. Firemní dluhopisy přitom mohou být postiženy dle sektorů (příkladem je situace v komoditním sektoru).

Vladimír Vávra (Wood & Company)

Vzhledem k pokračujícímu globálnímu oživení a očekáváním růstu úrokových měr zřejmě dluhopisy jako třída aktiv zaznamenají negativní výkonnost. Přesto zůstanou důležitou stabilizační složkou portfolií pro případ nečekaných výkyvů na trzích. Z pohledu výkonnosti vidíme jako perspektivní skupinu evropských korporátních dluhopisů s vysokým výnosem, které nabízejí zajímavý spread vůči vládním dluhopisům, přičemž míra defaultů zůstává relativně nízká (kolem 2 %).

Jakub Skryja (Verdi Capital)

Vzhledem k očekávanému zvyšování sazeb ve Spojených státech předvídáme mírný pokles cen amerických dluhopisů, především těch s delšími maturitami. Neočekáváme ale dramatický pokles a obecně preferujeme kratší maturity. Příležitosti vidíme především v segmentu high yield, obzvláště v Brazílii a v Rusku. Státní dluhopisy evropských zemí v četných případech nabízejí negativní výnos až do splatnosti 5 let, nevidíme tedy žádný racionální důvod do nich investovat. Výnosy státních dluhopisů periferních států Evropy dokonce považujeme za krajně nebezpečné.

Petr Žabža (Patria Finance)

Postupně bych se dluhopisů zbavoval, zejména těch státních a s delší splatností. Trhy jsou a budou velice citlivé na jakékoli zmínky o možném zvyšování sazeb; ty mohou vést až k rostoucí volatilitě a tendenci "přestřelovat” při případné korekci. Pokud bez nich nemůžete být, dívejte se na bondy států, které jsou svým závazkům schopné dostát, a ne na ty z předlužených zemí.

Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat