Chráněné fondy: Sice malé riziko, ale velké výnosy nečekejte!

Podílové fondy s ochranou kapitálu jsou takovým hybridem mezi otevřenými podílovými fondy a zajištěnými fondy. Od prvních si berou dobrou likviditu, od druhých omezení rizika ztrát. Snaha o zamezení ztrátám se bohužel nepříznivě podepisuje na jejich výnosech.

Chráněné fondy jsou skutečně dobrý nápad. Investory lákají na pozitiva, které si berou z klasických podílových fondů i zajištěných fondů. Již podle názvu je jasné, že od zajištěných fondů si berou ochranu investovaného kapitálu, i když nejde o ochranu stoprocentní. Investor tedy nemá garantováno, že při prodeji podílových listů dostane všechny investované prostředky zpět.

Různé fondy řeší tuto ochranu různým způsobem. Někdy je ochrana vázaná na určitý časový horizont, někdy se posouvá nahoru pokaždé, kdy fond překoná maximum, a někdy zase může také klesnout.

Tato omezená garance platí po celou dobu, kdy investor drží peníze ve fondu, a ne pouze v případě, že investor drží investici až do splatnosti. I v zajištěném fondu totiž může investor skončit ve ztrátě, pokud vystoupí z fondu před dobou splatnosti, ve většině případů ještě zaplatí výstupní poplatek.

Likvidita a flexibilita

Zde se dostáváme k výhodě, kterou si berou chráněné fondy od běžných otevřených podílových fondů, a tím je likvidita. Investor u chráněných fondů není limitován dobou splatnosti, a může tak vstoupit nebo vystoupit z fondu prakticky kdykoli.

Jednou z výhod, kterou mají chráněné fondy oproti zajištěným fondům, by měla být také vyšší flexibilita spojená s aktivní správou. Klasický zajištěný fond má určitou předem danou konstrukci, kterou by neměl v průběhu splatnosti měnit. Chráněný fond má větší možnost reagovat na situaci na trzích a přizpůsobit jí složení svého portfolia. Nižší míra ochrany by tak měla být vykoupena lepší participací na výkonnosti akciových trhů. Dobrý manažer je pak schopný najít ten správný poměr mezi ochranou a výnosy.

Ze silné stránky se však dnes stává spíše slabina. Nejistota na trzích ve spojení s nutností udržet potenciální ztráty na uzdě však v konečném výsledku vede portfoliomanažery k tomu, že portfolia fondů jsou možná až příliš konzervativní. Výnosy, které by tak mohly investoři realizovat při růstu na akciových trzích, jsou tak spíše marketingovým tahem než skutečností. Na druhou stranu, jak již bylo řečeno, manažer fondu si nemůže dovolit riskovat v době, kdy je volatilita na trzích nepředvídatelná a ztráty musí být minimální. Klasické zajištěné fondy pak někdy mohou být výhodnějším řešením pro konzervativní investory, kteří se bojí ztrát.

Jaká je nabídka?

Prvním korunovým fondem, který využíval strategii ochrany investice do výše 90 %, byl fond ING Czech Continuous Click Fund Euro, který však byl v červnu letošního roku sloučen s novým fondem ING Multifond Aktiv V5, který vznikl v dubnu. U něho správce negarantuje ochranu investice na minimálně 90 %, ale s pravděpodobností 95 % by neměl pokles překročit 5 %. Jde spíše o aktivně spravovaný target return fond, který by chtěl překonávat tříměsíční EURIBOR o 2 %.

Fond investuje kromě akcií a dluhopisů také do nemovitostí, hedgeových fondů, komodit a měnových párů, což může být zajímavé a nebezpečné zároveň. Zajímavá je poplatková struktura, což znamená absenci vstupních i výstupních poplatků a správcovský poplatek na úrovni 1 %. Výnos fondu je zatím -2,79 %.

Podobnou pravděpodobnost maximálního poklesu slibuje svým investorům také Česká spořitelna u svého Osobního portfolia 4. Zde je rovněž 95% pravděpodobnost maximálního poklesu o 3 % v průběhu jednoho roku a stejná pravděpodobnost garance investované částky na čtyřletém horizontu. Cílem fondu je překonávání výnosů státních dluhopisů ČR. Fond investuje do státních, korporátních i EM dluhopisů, akcií v USA, Evropě, Japonsku i na rozvíjejících se trzích (akcie dohromady tvoří 20 % portfolia) a peněžního trhu. Od vzniku fondu (polovina května 2009) je jeho výkonnost 6,97 %, za posledních 12 měsíců je to 1,99 %.

Poměrně dlouhou historii má také fond CS Soft Click Fund (do 11. 2. 2010 Credit Suisse Soft Click Fund), který dnes spravuje společnost Wood and Company. Fond investuje 90 % prostředků do krátkodobých dluhopisů, které tvoří ochrannou složku. Zbylých 10 % mohou tvořit rizikovější nástroje navázané na index, zejména v regionu střední Evropy, které by měly tvořit výnosovou složku. Vstupní poplatek se pohybuje do 3 %, správcovský je 0,8 %. Fond má nastavenu ochrannou hodnotu tak, aby v měsíčním horizontu ceny podílového listu neklesla pod 90 %. Roční výnos fondu je -13,85 %, za posledních pět let je to -12,52 %.

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat