Dvojí občanství ještě nikdy nebylo výhodnější. Do jakého pasu se vyplatí investovat?

Výhodu dvojího občanství začíná využívat stále více lidí. Vlivem koronavirové krize se k ní uchylují zejména kvůli obavám o budoucnost. Jaké výhody a nevýhody toto rozhodnutí obnáší? A které země patří v této oblasti mezi ty nejlukrativnější?

Mít dvojí občanství znamená možnost být občanem dvou různých zemí současně. Občané České republiky mají možnost žádat o druhý pas od roku 2014, a to díky zákonu 186/2013 Sb. o státním občanství České republiky a o změně některých zákonů. Byť se tato možnost zdá jako bezproblémová, nese s sebou i řadu povinností, které musí žadatel splnit. Váže se k ní zejména vysoká počáteční investice, kterou je potřeba vložit do daného státu (zpravidla se jedná o podporu některého z fondů pro rozvoj země nebo o koupi nemovitosti na území vybraného státu).

Stále však převládají výhody. Mezi ně patří například možnost práce na území státu bez nutnosti pracovního víza či garance zdravotní péče a sociálních služeb. Zaručen je i bezproblémový pobyt v zemi, možnost výhodného vlastnictví majetku nebo schopnost zastávat úřad. Pokud navíc chcete zajistit zářnou budoucnost svým potomkům, vámi získaný druhý pas jim může v některých zemích zajistit řadu těchto benefitů automaticky. Nesmíme opomenout ani daňové a regulační výhody, které některé státy nabízejí v rámci ochrany majetku pomocí strategického daňového plánování.

Mnoho žadatelů o druhé občanství se k této volbě uchyluje především kvůli vidině lepších zítřků. V řadě zemí jsou totiž často ohroženi finančními zátěžemi ze strany státu, jako je třeba rostoucí státní dluh. Záložní plán se tak jeví jako jasná volba.

Skrytý ráj Nového světa

Z dlouhodobého hlediska je trendy destinací v této oblasti bezesporu Karibik. Ostrovy v Karibském moři lákají žadatele o dvojí občanství již řadu let na výhodné ceny a skvělé podmínky nejen pro investory, ale například i pro občany v důchodovém věku. Tamní státy se navíc v důsledku koronavirové krize rozhodly jít ve svém počínání ještě dále. V současnosti je v těchto destinacích možné využít velkých slev, které se k získání dvojího občanství vztahují.

Možnost získání dvojího občanství nabízí i karibský ostrov Svatá Lucie. Díky novým dluhopisům Covid-19 Relief je zde od května můžete získat za polovinu předešlé ceny. Tato suma do konce roku 2020 činí 250 tisíc dolarů za osobu a 300 tisíc za čtyřčlennou rodinu.

O něco menší, ale stále velice příjemnou srážku z ceny nabízí Svatý Kryštof a Nevis. 23% sleva zde taktéž platí do konce roku 2020. Zdejší státní příslušnost není zadarmo, v rámci získání pasu musíte vložit dar 150 tisíc dolarů do Státního fondu udržitelného rozvoje a navíc investovat do nemovitostí nejméně 200 tisíc dolarů. Peněžní vklad vám zajistí pas a občanství až pro další 3 členy vaší rodiny.

Svůj karibský sen si můžete splnit i na ostrovech Antigua a Barbuda či Dominika. Poslední zmíněná destinace je dlouhodobě považována za jednu z nejlepších zemí pro investici do státního občanství. To je totiž rozšířeno i na manželku či manžela, děti, rodiče i prarodiče a lze je přenést na budoucí generace. Podmínkou je příspěvek do Fondu hospodářské diverzifikace, případně investice do luxusních a udržitelných hotelů či letovisek.

Nový pas za hubičku

Pokud se vám investice do karibského občanství zdají příliš vysoké, je vhodnější se porozhlédnout v Jižní Americe. Na pomyslném třetím místě nejlevnějších destinací se pohybuje Brazílie, kde vyjde nový pas na 50 tisíc amerických dolarů. Druhého místa se ujalo Belize, kde se kapitál pro investici pohybuje okolo 35 tisíc dolarů. Belize navíc nabízí program pro osoby v důchodu starší 45 let. V tomto případě je potřeba oficiální příjem důchodu minimálně 2 tisíce dolarů měsíčně (24 tisíc dolarů ročně).

Zlatou medaili v této disciplíně ukořistila Paraguay. Nový pas zde můžete získat za neskutečnou sumu 5 tisíc amerických dolarů. Na horních příčkách seznamu lukrativních destinací bychom našli i Panamu nebo Kolumbii, zde se ale částky již blíží úrovni 100 tisíc dolarů. V Evropě byste potom pro jedny z nejlevnějších občanství mohli vyrazit do Švýcarska (investice 170 tisíc dolarů) nebo Lotyšska (188 tisíc).

Občanem státu za méně než rok

Získání nového občanství může být zdlouhavé. Pokud hrajete o čas, je namístě vybírat země, ve kterých trvá schvalovací proces pro získání dvojího občanství nejkratší dobu. Rekordmanem je Svatý Kryštof a Nevis, jehož občanem se můžete stát za pouhých 10 měsíců. 2 roky by potom vyřízení potřebných náležitostí trvalo v Singapuru nebo Argentině. Pas snadno a rychle si můžete zařídit i v Paraguayi (3 roky) nebo Brazílii (4 roky), dále také v Británií a Austrálií, kde může čekací lhůta dosáhnout 5 let.

Alternativa v podobě daňové rezidentury

Dalším možným řešením může být takzvaná daňová rezidentura, která je vhodná pro ty, kteří podnikají v zahraničí a spěchají. Žadatelé volí tuto cestu ve chvíli, kdy chtějí na území daného státu zdaňovat své příjmy. Výhodou daňové rezidentury jsou odpočty na dani, daňové úlevy a výše daně. Je však potřeba splnit všechny potřebné podmínky pro uznání rezidentury a zjistit si, zda má daná země s Českou republikou uzavřenou bilaterální smlouvu. Vše navíc závisí i na místě daňového plnění, tedy na tom, kde byl daný obchod reálné uskutečněn.

Doba získání dočasné daňové rezidentury je zpravidla výrazně kratší. Již za 2 měsíce ji můžete získat například v Brazílii, Paraguayi, Portugalsku nebo Británii. O měsíc si prodloužíte čekání na rezidenturu v Austrálii, Kolumbii, Lotyšsku, Monaku nebo USA.

Zdroj:
Zenron
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
23. 11. 2022 9:24
Kacerovský (WOOD & Company): Trh s kryptoměnami ještě může skrývat různé kostlivce, řada projektů je…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek:
20. 11. 2022 21:00
Ján Hájek (Česká spořitelna): Tlak na marže a zisky je výrazný, to nejhorší je teprve před námi.…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ján Hájek
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Estate.cz (Ondřej Pýcha)
19. 11. 2022 6:18
Pavel Rydzyk (YD Capital): Investiční strategie se nevyvíjí překotně, základem je dlouhodobost
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat