Optimisté hlásí (blížící se) odraz od koronavirového dna, pesimisté dystopii. Pravda, tedy nejpravděpodobnější scénář, jak tomu bývá, bude někde uprostřed. I kdyby se ale nakonec pandemie COVID-19 stala minulostí během pár měsíců, přispěje nejspíše k nastartování a prohloubení trendů, které (z)mění svět. Jak?
Současné prostředí je jako šité na míru zlatu. Myslím si, že z únorových maxim mohou americké akcie spadnout až o 50 % a ekonomika USA směřuje k nejhlubší recesi od 30. let, napsal klientům svého hedgeového fondu Paul Singer. Má takové vzkazy v popisu práce, řeknete si.
Propad cen některých kontraktů na dodávky ropy zatřásl světovými trhy. Může jít o projev další z dílčích krizí (ropné) v době, kdy jsou na stole krize koronavirová, dluhová a další. Společnosti jako ČEZ by nemusely mít s turbulencemi na ropném trhu bezprostředně větší problémy, globální recese ale ovlivní poptávku po elektřině, uvedl v úterním rozhovoru pro Investiční web analytik z J&T Banky a odborník na energetiku Michal Šnobr.
Koncept globální ekonomiky je široce rozšířenou ideou, jež hospodářství jednotlivých zemí zahrnuje do jednoho celku. Jak ale upozorňuje John Fullerton, zakladatel a prezident think tanku Capital Institute, ekonomika má v každém regionu a v každém lidském společenství specifické charakteristiky, které jsou v tomto konceptu přehlíženy.
Podle analytiků z Bank of America je zlato ideálním nástrojem k uchování hodnoty, který si centrální banky nemohou jen tak vytisknout. Cílová cena žlutého kovu je podle nich nyní 3 000 USD za trojskou unci.
Obrat výše z hladin okolo 350 Kč za akcii ČEZ se dal čekat, oznámení výše dividendy za loňský rok pak kurz dále podpořilo. Zůstává nejistota ohledně data konání valné hromady a dlouhodobě například okolo investic do jaderných bloků nebo těžby lithia. Cenu akcií největší energetické firmy v Česku komentuje Michal Šnobr, analytik a minoritní akcionář ČEZ.
Analytici výrazně snížili výhledy ziskovosti amerických veřejně obchodovaných firem. To i vzhledem k rally cen akcií z březnových minim a možnosti, že zisky společností budou ještě citelně slabší, dává zapomenout na atraktivní ocenění akcií, kterého byly v březnu plné komentáře dlouhodobých býků. Na smyslu investování do akcií to nicméně mnoho nemění.
Cena severomořské ropy Brent je oproti začátku roku ani ne třetinová. Hodnoty okolo 20 USD za barel jsou nejnižší za 20 let. Poptávka po černém zlatě vysychá, píše investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Buffettovy komentáře jsou pro řadu investorů jedenáctým přikázáním. Během současné koronavirové krize ale Věštec z Omahy nabídl jediné podrobnější vyjádření. Jak si mlčení investorské hvězdy vysvětlit?
Trh s bitcoinem čeká událost, která může zahýbat s kurzem této kryptoměny více než pandemie koronaviru. V aktuálním Investorském magazínu ale není řeč jen o digitálních měnách, dojde také na možnosti obchodování ropy pro drobné investory nebo na to, na jaký průběh ekonomického oživení sázejí velcí burzovní hráči. Nechybí ani stručný přehled očekávaných ekonomických událostí.