Jak poznat skvělého investora?

Většina investorů nikdy nepřekročí svůj stín a nestane se úspěšnou hlavně proto, že si nedokáže připustit, že se mýlí. Jen ten, kdo si dokáže přiznat chybu a přijmout konstruktivní kritiku, může pomýšlet na dlouhodobý úspěch. Přehnaná sebedůvěra ještě z nikoho neudělala úspěšného investora.

Rok 2016 byl dobrým příkladem toho, že se na trzích nejen dějí nečekané věci, ale i toho, jak investoři lpí na svých názorech a předsudcích. Poté, co americké akcie zaznamenaly nejhorší začátek roku v historii, začaly médii a analytickými poznámkami stále více rezonovat slova jako panika, strach a medvědí trend. Pokles cen amerických akcií pokračoval do poloviny února, za celý rok ale index S&P 500 nadprůměrně posílil.

Stejně tak si fanoušci Hillary Clintonové nechtěli připustit, že by v prezidentských volbách mohl zvítězit její soupeř. I z průzkumů vycházela po většinu času lépe. O očekávaném propadu na trzích v případě zvolení Donalda Trumpa ani nemluvě, to byla jistota. Americké akcie jsou nyní na historických maximech.

V létě se pak živě spekulovalo o tom, že extrémně uvolněná měnová politika je novým dlouhodobým normálem a že růstu sazeb centrálních bank ani výnosů státních dluhopisů se pravděpodobně nedočkáme. Výnos 10letého státního dluhopisu USA od té doby vzrostl na dvojnásobek.

Utvrzování se ve vlastní pravdě a zpětný pohled

Ve všech případech platí, že si investoři ani média nepřipouštěli možnost, že nemají pravdu, a tak názory, které nebyly v souladu s jejich přesvědčením, raději nebrali v úvahu. Společným jmenovatelem tohoto chování jsou dvě základní chyby, které jsou v psychologii známé jako konfirmační či potvrzovací zkreslení (confirmation bias) a zkreslení zpětného pohledu (hindsight bias) neboli "od začátku jsem to věděl(a)" efekt.

Při první chybě investoři hledají důkazy, které by potvrdily jejich teorii, a ignorují varovné signály, které ukazují na to, že se mohou mýlit. V druhém případě se investoři přesvědčují o tom, že událost, ke které došlo (a která je zpravidla stála peníze), očekávali.

Keith Stanovich, Richard West a Maggie Toplak ve své knize The Rationality Quotient upozorňují, že by lidé měli brát skutečnost takovou, jaká je, a ne takovou, jakou by ji chtěli mít. "Pokud nemůžete být upřímní sami k sobě v hodnocení rozdílu mezi realitou, jaká je, a jakou byste ji chtěli, můžete být inteligentní, ale nebudete jednat racionálně," podotýká k tomu známý investor a publicista Jason Zweig.

FINRA Investor Education Foundation se v rámci průzkumu zeptala dvou tisíc investorů na to, jaké výnosy očekávají u indexu S&P 500 v následujících deseti letech. Ti, kteří odhadovali výnosy na 20 % ročně, sice měli vyšší skóre v testu finanční gramotnosti než ti, kteří odhadovali výnosy v rozmezí 15–20 %, ale ve skutečnosti byli více mimo. Takový roční výnos sice není nemožný, ale v historii akciových trhů v USA zatím nenastal desetiletý úsek, během kterého by akcie vydělaly 20 % ročně.

Jak se podobným chybám bránit?

Obrana proti podobnému chování není jednoduchá. Investor si musí uvědomit, že se může mýlit. Je dobré mít po ruce několik lidí, kterým investor důvěřuje a u nichž se může spolehnout na to, že mu dají vědět, když se podle nich bude mýlit.

Internet je dobrým zdrojem informací, když není nevyužíván k potvrzování názorů, ale spíše k hledání něčeho, co nabízí jiný úhel pohledu. Stejně tak mohou posloužit sociální sítě, kde je ale namístě opatrnost, protože někdy se může hledání pravdy změnit na "bitvu o status". Jason Zweig to vystihl poměrně přesně: "Chcete-li být dobrý investor, musíte mít pravdu ve většině případů. Chcete-li být velký investor, musíte si uvědomit, že často nemáte pravdu."

Zdroj:
jasonzweig.com
Psychologie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat