Komoditní propady pokračují. Na co investoři čekají?

Komoditní trhy utrpěly minulý týden ztráty, všechny hlavní sektory byly pod tlakem kvůli slabým fundamentům a silnějšímu dolaru a investoři potřebovali snížit svou expozici. Indická průmyslová produkce klesala a Čína během dubna, kdy investice zpomalily na nejnižší úroveň za posledních deset let, prudce zpomalila. To vyvolalo otázku, zda je to signál konce silného růstu poptávky po komoditách, kterého jsme bylo v uplynulé dekádě svědky.

Hlavním zdrojem nervozity zůstává eurozóna. V tomto prostředí posiluje dolar vůči euru na téměř čtyřměsíční maxima, což pro komodity znamená další ztrátu podpory.

Euro na klouzačce. A nejde jen o dluhovou krizi
Jedním z klíčových faktorů pro vývoj měnového kurzu je úrokový diferenciál, který vyjadřuje rozdíl mezi úrokovými sazbami ve dvou zemích. Jeho vývoj je klíčový pro rozhodování investorů o tom, které z měn dají přednost. Vyšší sazby jdou zpravidla ruku v ruce s vyšším výnosem domácích aktiv a větší poptávkou po měně, zatímco nižší sazby tuto poptávku snižují.

Opakuje se opět scénář posledních dvou let, kdy jsme viděli silné první čtvrtletí, po němž následoval slabý druhý kvartál? Při pohledu na graf je zřejmé, že pokles indexu S&P GSCI, kde mají velkou váhu energetické komodity, trvající v řadě osm dní, je nejhorší od roku 2008.

Libye v roce 2011 vyhnala ceny ropy výše, což se opakovalo i letos, kdy ropě pomohlo napětí v Preském zálivu. Loni však touto dobou napětí v Libyi končilo, zatímco v Íránu krize sice polevila, ale zatím neskončila, což otevírá otázku, zda cena ropy najde brzy podporu. My si myslíme, že ano.

Dokáže ropa zvrátit pokles z uplynulých týdnů?

Většina komodit během uplynulého týdne ztrácela, jen zemní plyn prudce rostl díky důvěře, že se již vytvořilo minimum. Proto trpěl energetický sektor o něco méně. Vzácné kovy, zejména stříbro a paládium, byly již druhý týden pod náporem prodejců.

Čína zpomaluje, s ní i poptávka po ropě

Čínská poptávka v dubnu spadla na nejnižší hodnotu za šest měsíců a ukázala první meziroční pokles po třech letech, primárně kvůli snížené poptávce rafinérií, které prováděly každoroční údržbu. Výsledkem je situace, kdy trh očekává, že poptávka po ropě bude slabá ještě několik měsíců.

OPEC i Mezinárodní energetická agentura očekávají, že poptávka po ropě koncem roku opět poroste s rostoucí poptávkou z rozvojových trhů, což převáží pokles spotřeby v rozvinutých zemích. Proto se další pokles zdá být omezený.

OPEC stále na rekordních hodnotách

Saúdská Arábie i OPEC ve snaze pomoci globální ekonomice zopakovaly výzvu ke snížení cen ropy. Tato slovní intervence spolu s rekordní produkcí zemí OPEC vytvořila tlak na cenu ropy WTI, která klesla pod 100 dolarů za barel a přiblížila se průměrné ceně z roku 2011. Zpráva Mezinárodní energetické agentury uvádí, že ceny ropy pravděpodobně zůstanou kvůli nevyřešenému geopolitickému napětí vysoké navzdory dramatickému zlepšení stavu světových zásob.

Spekulanti se vrátili na zem

Zvýšený počet dlouhých pozic na ropě WTI i Brent, které jsme několikrát zmínili jako největší riziko pro případný pokles, výrazně klesl. Od 1. května cena ropy WTI spadla o 10 dolarů, což mohlo snížit spekulativní dlouhé pozice na 200 milionů barelů, což odpovídá průměru v posledních třech letech. Z tohoto úhlu pohledu by jejich další snížení mohlo vyvolat čerstvé nákupy, protože převis spekulativních pozic je nyní na rozumné úrovni.

Hlavním faktorem, který držel vysokou cenu během čtvrtletí, bylo geopolitické riziko pramenící z Íránu. Vzhledem k tomu, že tato situace stále není vyřešená, bude se ropa obchodovat s prémií do doby, než toto napětí odezní, a to by mělo nyní pomoci cenu stabilizovat.

Ropa: Irák může být pro trhy větším rizikem než Írán, upozorňuje komoditní expert z Nomury
Cena ropy je v současnosti považována za jedno z největších, když ne největší riziko pro další růst světových trhů. Mohla by totiž ohrozit ekonomický růst mimo jiné americké ekonomiky, která v posledních měsících nabízí nejlepší hospodářská čísla ze všech vyspělých zemí. V souvislosti s tím se mluví hlavně o Íránu - ať už o možnosti, že uzavře obchodní trasu Hormuzským průlivem, nebo o případné válce s Izraelem. Alastair Newton, politický analytik z japonské bankovní skupiny Nomura, ovšem tvrdí, že největší nebezpečí pro cenu ropy číhá na investory v sousedním Iráku.

Ropa Brent, světové měřítko pro fyzické ropné transakce, většinu uplynulého týdne konsolidovala po výrazně nižších číslech o amerických pracovních místech. Od květnového maxima ustoupila cena o 16 dolarů, nyní by mohla najít podporu, zejména na úrovni rostoucí trendové linie od roku 2008, která se nachází na ceně 109,50.¨

Zlato hledá podporu u fyzických nákupů

Po dvouměsíčním obchodování do strany se zlato minulý týden propadlo výrazně níže. Došlo k prolomení několika technických indikátorů a dolar posiluje, což umožnilo zlatu jít jen jedním směrem. Pozornost znovu přitahují hotovost a vládní dluhopisy, takže vysoce likvidní investice jako zlato představují snadný exit, což vysvětluje, proč pokleslo více než ostatní trhy. Zvláště když vezmeme v úvahu, že nervozita pramení ze situace v Evropě.

Spekulativní investoři drží mnohem méně pozic než při dvou předchozích korekcích, zejména pokud je srovnáme s prudkými propady v prosinci a únoru. Obchodníci budou pečlivě sledovat chování fyzických kupujících, kteří trh podporovali i při předchozích korekcích.

Investoři, kteří drží burzovně obchodovatelné produkty, prodávali v uplynulém měsíci jen omezený počet pozic. Podle mého odhadu by se měli začít obávat pouze v případě, že zlato bude mít za rok negativní výkonnost a klesne pod prosincová minima na 1 522 USD.

Podpora na 1 550 USD

Nyní všichni mluví o podpoře na 1 550 USD, což znamená, že buď zlato najde podporu před dosažením této úrovně, nebo bude testovat prosincová minima. Případní kupující by měli zůstat mimo a počkat, jak se situace vyvine. Nárůst ceny zpět nad 1 610 dolarů by byl pozitivní, dalo by se na něj nahlížet jako na signál konce poklesu.

Horší výhled pro kukuřici a sójové boby

Americká produkce kukuřice by letos měla dosáhnout nového maxima a zásoby by se měly dostat na šestileté rekordy. Podle posledních zpráv by měli farmáři za předpokladu normálního počasí zasít nejvíce kukuřice za posledních 75 let, což by mělo v následujících měsících stabilizovat ceny.

Cena sójových bobů by se zatím měla držet, zásoby jsou nízké navzdory velké produkci. Je to důsledek znatelné ztráty jihoamerické produkce, kterou způsobilo nepříznivé počasí a velký export do Číny. To ztíží růst zásob nad současná kritická minima.

Cena pšenice na tom také nebude v nadcházejících měsících nejlépe, ale podporu by měl poskytnout fundament v podobě rostoucí poptávky po krmné pšenici v dalších letech.

Obchodníci, spotřebitelé i producenti se pokoušeli celý rok vyrovnat s rozdílným vývojem všech tří komodit, kdy ceny nové úrody sójových bobů překonávají kukuřici a pšenici letos o 25 %. Sójové boby jsou jedinou komoditou, u které došlo v uplynulých dvou měsících ke zvýšení investic. Spekulativní dlouhé pozice jsou na rekordních úrovních a zvyšují riziko splasknutí bubliny. Ani pozitivní fundament pak nemusí stačit na odvrácení dočasné korekce, protože roste riziko zamykání zisků.

Zdroj:
Saxo Bank
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kukuřice
Přestat sledovat
Sója a sójové boby
Přestat sledovat
Pšenice
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat