6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Finanční trhy se v posledních několika měsících nacházejí ve fázi "RISK ON", která je charakterizována zvýšeným zájmem o rizikovější aktiva a ústupem obav a pesimismu do pozadí. Optimismus převzal otěže, což se projevuje příznivě i na cenách komodit.
Continuous Commodity Index vzrostl od počátku roku o 3,5 %. Cena většiny komodit zamířila vzhůru. Nejúspěšnější komoditou se stalo stříbro, které posílilo o více než 20 %. Na druhém místě se umístila platina (+18,34 %). **Oba výše uvedené kovy podpořila extrémně uvolněná monetární politika centrálních bank, ale především jejich vyšší provázanost s průmyslem.
Poslední makroekonomická data totiž naznačila, že by zpomalení globálního hospodářského růstu nemuselo být tak dramatické, jak se původně očekávalo.** Třetí příčku obsadil pomerančový koncentrát (+17,17 %), který podpořily mrazy na Floridě. Riziko nižší úrody se odrazilo i na ceně.
Na čtvrtém místě se umístila ropa Brent (+16,17 %). Podporou bylo primárně napětí spojené s Íránem, který pokračuje ve svém jaderném programu a omezil dodávky ropy do Evropy. Izrael pohrozil zemi preventivním útokem.
Nejhůře si naopak nadále vede zemní plyn ve Spojených státech, který se nachází ve velkém contangu (cena vzdálenějšího kontraktu je vyšší než cena bližšího kontraktu). Komoditě nepřeje poměrně teplá zima v USA, kvůli níž jsme svědky nízké spotřeby. Zásoby jsou tak o 44 % výše oproti předchozímu roku. Nabídka je navíc stále více než dostačující.
A jaké komodity jsou aktuálně zajímavé? Z pohledu technické analýzy a trend followingu jsou to ty, které se nacházejí zároveň v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém růstovém trendu (viz tabulka - růstový trend je znázorněn zelenou barvou, klesající červenou). Kandidáty pro vstup do short pozic jsou naopak komodity, které se nacházejí zároveň v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém sestupném trendu.