Proč by dnes Warren Buffett nakupoval zlato (kdyby mohl)?
Warren Buffett je považován za jednoho z největších odpůrců investic do drahých kovů. Jeho tvrzení o neexistenci vnitřní hodnoty opakují všichni, kdo do drahých kovů z jakéhokoli důvodu neinvestují. Málokdo ale ví, že slavný investor kdysi ve velkém nakupoval stříbro. Ze stejného důvodu, jaký mají investoři dnes.

V roce 1997 napsal Buffett akcionářů Berkshire Hathaway následující: "Naše druhá netradiční pozice je ta ve stříbře. V loňském roce jsme koupili 111,2 milionu uncí a vydělali na jejich držení 97,4 milionu dolarů před zdaněním. Je to pro mě návrat do minulosti - před třiceti lety jsem nakoupil stříbro, protože jsem očekával jeho demonetizaci ze strany americké vlády. Od té doby jsem drahé kovy sledoval, ale nenakupoval je. V uplynulých letech se zásoby drahých kovů podstatně snížily a minulé léto jsme s Charliem (Mungerem) dospěli k závěru, že pro dosažení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou bude zapotřebí vyšší cena."
V roce 1967, na který se v dopise odvolává, nakupoval Buffett drahé kovy také kvůli demonetizaci. V podstatě vsadil na devalvaci dolaru vůči zlatu a stříbro si vybral jako vhodný nástroj.
Mezi touto minulostí a současností přitom existují paralely. Dolar již není směnitelný za zlato, jako tomu bylo tehdy, ale síly, které způsobily přerušení této konvertibility, působí i nyní. Mezi lety 1950 a 1969 se podíl USA na světové ekonomice snížil (i díky zotavení Německa a Japonska) z 35 % na 27 %. Dnes sledujeme nástup Číny, byť dolar zůstává hlavní rezervní měnou.
A tím paralely nekončí. V 60. letech měly USA negativní platební bilanci, rostoucí veřejný dluh způsobený válkou ve Vietnamu a Fed vyvolal nadhodnocenost dolaru. Dnes je (opět díky Číně) platební bilance ještě více v deficitu a dluh také roste rychle. Politika Fedu je v posledních letech také silným faktorem a demonetizaci zlata nemá na starosti prezident, ale samotný trh.
V roce 1967 Buffett tvrdil, že jedním z důvodů jeho nákupů bylo snížení zásob a nutné zvýšení ceny z důvodu vyrovnání poptávky a nabídky. I v tomto směru je nyní situace podobná. Jak upozornil Luke Gromen ze společnosti Forest for the Trees, zásoby zlata se rychle zmenšují a jsou na historickém minimu (druhý graf zdola), takže nabídka je skutečně minimální.
Nearing 400x again (bottom panel, black). Key takeaway: The further CNY/USD falls, the faster western vaults get drained of phys. This won't matter till it matters. Whenever it does, it will likely be too late to do anything about it. #LondonGoldPool2 https://t.co/otarcQeTLW pic.twitter.com/U5mQfdZdiB
— Luke Gromen (@LukeGromen) 12. listopadu 2018
Warren Buffett nyní nejspíše drahé kovy nakupovat nebude, ale nelze si nevšimnout, že podmínky pro nákup jsou prakticky stejné jako v době, kdy do nich investoval. Možná jediným problémem pro něj by mohla být skutečnost, že i kdyby koupil všechno zlato registrované na burze COMEX (v hodnotě kolem 165 milionů dolarů), neinvestoval by do něj ani procento hotovosti, kterou disponuje. Ti, kdo se o drahé kovy zajímají, by ale měli brát v úvahu podmínky, které na trhu panují.